چوب ترمو

چوب ترمو چیست؟

چوب ترمو یا ترمو وود که محصول نهایی فرآیند ترمو) Wood thermo modification اصلاح حرارتی چوب)است، از حدود سال ۲۰۰۰ میلادی در مقیاس تجاری وارد بازار دنیا گردید. در این فرایند چوب در حضور مقادیر کم اکسیژن، در معرض دماهای بالا قرار گرفته و طی این فرایند، دیواره سلولی اصلاح حرارتی میشود. تخریب اجزای دیواره سلولی (عمدتا همی سلولز) ساماندهی مجدد مولکولی (عمدتا لیگنین) باعث کاهش رطوبت جذب شده و واکشیدگی آن تا میزان ۵۰ درصد کاهش می یابد.در نتیجه، چوب ترمو ثبات ابعادی مناسبی داشته و در شرایط مختلف جوی نسبت به چوب آلات فرآوری نشده ماندگارتر خواهد بود.علاوه برآن ، براثر فرایند ترمو، مقاومت چوب در برابر قارچهای چوبخوار افزایشمی یابد، این در حالیست که ویژگی های مکانیکی چوب ترمو بعلت تصعید برخی مواد چوبی تضعیف می شود که لازم است موارد اخیر در هنگام کاربرد چوب آلات ترمو شده مدنظر قرار گیرد.

کاربرد ترمووود

در کارخانه ها از چوبهای سوزنی برگ و پهن برگ هر دو استفاده می شود. از بین انواع گونه های موجود کاج،نوئل،توس و صنوبر با نتایج بسیار خوبی همراه بودند.

اگرچه هنوز نتایج دقیقی از استفاده دراز مدت ترمووود به دست نیامده است اما آزمایشها نشان می دهد که مقاومت به پوسیدگی ترمووود به مراتب بیشتر از چوب سوزنی برگ معمولی است و می تواند برابر با دوام چوبهای پهن برگ مناطق حاره ای باشد.
علاوه برآن ،ثبات ابعادی خوب موجب افزایش عمر مفید ترمووود می شود.عمر مفید در محل سرویس،
صرف نظر از مقاومت به پوسیدگی به عوامل بسیار زیادی مانند میزان نگهداری و مراقبت از محصول (به ویژه پوشش دهی)و میزان فرسایش محصول بستگی دارد.دستورالعملهای ارائه شده دراین کتاب به افزایش طول عمر مفید ترمووود کمک می کند.

گرچه گارانتی خاصی برای ترمووود وجود ندارد، اما براساس آزمون های انجام شده توسط چندین موسسه تحقیقاتی نتایج مثبت و غیر متناقضی در مورد دوام ترمووود ارائه شده است.

 

دوام ترمووود به خاطر تغییر در ترکیبات شیمیایی چوب است.همی سلولزهای چوب (ترکیبات قندی) تخریب می شوند ودیگر ماده مغذی برای قارچ باقی نمی ماند.

 

هیچ نوع ماده شیمیایی طی فرآیند تولید ترمووود به چوب اضافه نمی شود و تنها بخار آب و انرژی لازم است. به همین علت پس از آنکه عمر مفید ترمووود تمام شد می توان مانند چوب معمولی با ضایعات وپسماندهای آن رفتار کرد.

نتایج تحقیقات نشان می دهد که ترمووود حتی در تماس با سطح زمین هم نمی پوسد، اما وقتی به طور دائم در آب غوطه ور باشد و یا در تماس با خاک قرار بگیرد، به خاطر برخی از واکنشهای شیمیایی، ویژگی های مقاومتی خود را از دست می دهد. البته مکانیسم آن هنوز شناخته شده نیست و تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است. به همین دلیل توصیه می شود که ترمووود در تماس پیوسته با خاک مرطوب استفاده نشود.

نتایج تحقیقات نشان می دهد که هیچ نوع ماده مضری از ترمووود انتشار نمی یابد اما ممکن است برای برخی از افراد این بو نامطبوع باشد.

 

با اعمال پوشش سطحی بر روی محصولات ساخته شده از ترمووود بوی آن از بین رفته و دیگر هم برنمی گردد.اگر ترمووود بدون پوشش سطحی استفاده شود، بوی آن به تدریج انتشار یافته تا وقتی که دیگر قابل استنشاق نباشد.مگر اینکه از فاصله بسیار نزدیک آن را بو کرد.

 

آزمونهای عملی نشان میدهد که چسباندن ترمووود با انواع چسبها امکان پذیر است.
چون ظرفیت جذب آب ترمووود کاهش یافته است، به هنگام استفاده از چسب های پایه آب مانند چسب پلی وینیل استات(چسب سفید نجاری )، باید مدت لازم برای خشک شدن چسب در نظر گرفته شود. دستورالعملهای ویژه کارخانه های چسب سازی برای محصولات خود و کاربرد آن با ترمووود به خصوص در مورد پلی وینیل استات، باید همواره مد نظر باشد.

تاکنون آزمونهای زیادی بر روی نمونه های کوچک وسالم ترمووود انجام شده است.باید آزمون های بیشتری بر روی نمونه های بزرگ تر با تعداد مشخص و انواع متفاوت گره انجام شود. به علت محدودیت اطلاعات، توصیه می شود از ترمووود برای مقاصد ساختمانی که نیاز به تحمل بار طی زمان دارند، استفاده نشود.

مواد اولیه

درختانی با برگهای پهن و درشت که در پاییز ریزش برگ دارند و در بعضی از گونه ها نیز همیشه سبز هستند.چوب پهن برگان ریز بافت و محکم با نقش های زیبا بوده که معمولا در صنایع مبلمان و دکوراسیون داخلی کاربرد فراوان دارند.از انواع پهن برگان میتوان به چوب گردو، بلوط، راش و زبان گنجشک(اش) اشاره کرد.

چوب اش یا زبان گنجشک جزو چوبهای سخت می باشد.که در اثر تکنولوژی ترمووود مقاوم شده و برای تمام محیط های بیرونی و محوطه های باز و نماهای بیرونی مناسب میباشد.نقش این گونه چوب بعد از رنگ کاری بسیار چشم نواز است.

درختانی مقاوم وهمیشه سبز با برگ های ریز و سوزنی شکل که دارای بافت چوبی درشت و نرم تر نسبت به پهن برگان می باشند. از انواع سوزنی برگان می توان انواع سرو،کاج ونراد را نام برد.

چوب کاج از مرغوبترین انواع گیاهان خانواده کاج به شمار می رود که اغلب در مناطق سردسیری همچون اسکاندیناوی و روسیه می روید. چوب این نوع کاج به واسطه داشتن مواد صمغی در مقابل پوسیدگی مقاوم تر از دیگر سوزنی برگان است. بافت زیبا وسبک بودن الوارها وفراوانی رویش این درختان در جنگلهای سردسیری آن را به گونه ای ایده ال جهت تولید محصولات فراوری شده همانند ترمووود بدل کرده است. چوب این گونه کاج به رنگ زرد متمایل به قرمز روشن بوده که پس از عملیات ترمووود به رنگ قهوه ای در می آید.

بهترین شرایط نگهداری از ترمووود

ترمووود باید در مکان خشک نگه داری گردد. انبارهای خنک بهترین مکان برای نگهداری ترموود است.باید ترمووود به دقت کاور شده ودر مکان مسقف انبار گردد.ترموودها به صورت افقی چیده شده و از تکیه گاه استفاده شود تا از تغییر شکل چوب های تحتانی جلوگیری کند.ترموودهای چیده شده نباید با زمین تماس داشته باشند.

بازار چوب ترمو در ایران

با توجه به اینکه در طی ۲ سال گذشته محصولات چوب ترمو ایرانی بر سر زبانهاست و درهمین راستا شرکت مازند چوب آریا (MCA) نیز از سال ۱۳۹۶ تولید چوب ترمو را در ایران آغاز نموده، برای روشن شدن اذهان عمومی در خصوص چوب ترمو تولید ایران مواردی به شرح ذیل به اطلاع و آگاهی مشتریان و خریداران می رسد. در حال حاضر می توان اذعان داشت که شرکت مازند چوب آریا ( MCA) تنها تولید کننده چوب استاندارد ترمو بر اساس ضوابط موسسه بین المللی ترمو وود فنلاند ( ITWA) در ایران است. با سرمایه گذاری شرکت مازند چوب آریا وهمکاری شرکت یارتک (JARTEK) پیشرو در صنعت ترمووود فنلاند در سال ۱۳۹۶خط تولید چوب ترمو با تکنولوژی روز دنیا و با ضوابط موسسه بین المللی ترمووود فنلاند (ITWA ( در ایران راه اندازی شد. با توجه به توانمندی شرکت مازند چوب آریا(MCA) در راه اندازی سایت و تامین مواد اولیه مورد نیاز کارخانه که از بهترین وبا کیفیت ترین چوب های کاج مناطق وسیعی از کشور روسیه تامین می شود از عوامل مهم در واگذاری و اهدا امتیاز این صنعت است. شرکت مازند چوب آریا ((MCA با توجه به سابقه بیست ساله در امر استحصال ،برش و خشک کردن چوب با دستگاههای مدرن صنایع چوب در کارخانه شرکت پارسا در منطقه آرخانگلسک کشور روسیه این امر را به راحتی هرچه تمام تر امکان پذیر می نماید. با توجه به محیا بودن تمامی شرایط جهت احداث خط تولید چوب ترمو، شرکت یارتک با استقرار کادر فنی و مهندسی خود در ظرف چند ماه این امر را محقق نموده و ابتدای سال ۱۳۹۶ خط تولید چوب ترمو در ایران راه
اندازی گردید، به طوریکه مکانیزم و پروسه تولید تمام اتوماتیک و بدون هیچ گونه دخالت نیروی انسانی بوده و تمامی مراحل تولید و برنامه اتاق کنترل با نظارت موسسه بین المللی ترمووود فنلاند (ITWA) انجام می پذیرد تا در تمامی مراحل تولید چوب ترمو، کنترل وکیفیت محصولات به نحو احسن انجام گیرد. با توجه به اینکه در طول راه اندازی پروژه متخصصین داخلی نیز در تمامی دوره های تخصصی زیر نظر کارشناسان موسسه بین المللی فنلاند (ITWA) آموزشهای لازم تئوری و فنی را گذرانده و با توجه به راه اندازی آزمایشگاه تخصصی مربوط به چوب ترمو، این شرکت مازند چوب آریا (MCA) قابلیت اظهار نظر در خصوص انواع چوب های ترمو را داراست. متاسفانه تعدادی از شرکتهای بازرگانی واردکننده به اظهار نظر فنی وکیفی محصولات چوب ترمو می پردازند که هیچگونه امکانات آزمایشگاهی تخصصی را نداشته و حتی نیروهای متخصص دوره دیده نیز ندارند. به لطف راه اندازی خط تولید چوب ترمو در حال حاضر با توجه به شرایط فعلی بازار از لحاظ واردات و صادرات و وضعیت متغیر قیمت ارز، روزانه ۳۰۰۰ متر مربع چوب ترمو بدون هیچ گونه مشکل به مشتریان تحویل می گردد. در مقابل شرکت های وارد کننده چوب ترمو هیچ کدام قادر به تامین تقاضا جهت مصرف در بازار داخلی را نداشته و یا بسیار محدود بوده و همین میزان محدود نیز با توجه به شرایط بازار و نابسامانی قیمت ارز امکان رقابت در بازار فروش را ندارند.که این امر سبب شده جهت تامین چوب مشتریان خود از محصولات تولید شده شرکت (MCA) استفاده و آن را در بازار عرضه نمایند. متاسفانه در این بین تعدادی از همکاران و شرکت های فعال در این حوضه با سو استفاده از حسن نیت مشتریان اقدام به فروش محصولات ترمو شرکت ( MCA) تحت عنوان چوب ترمو فنلاندی با قیمت بسیار بالا می نمایند. از آنجایی که از لحاظ ظاهری امکان تشخیص بین چوبهای فنلاندی وچوب شرکت ( MCA ) وجود ندارد و تنها راه جلوگیری از این گونه سو استفاده ها، اطلاع رسانی درست به مشتریان و خریداران محترم است، به این منظور به استحضار کلیه خریداران و مصرف کنندگان کلی و جزیی این محصول می رساند حتما جهت خریداری از محصولات ترمو و آگاهی یافتن از سلامت و قیمت دقیق این محصول وجهت جلوگیری از عوامل سود جو حتما خرید از طریق نمایندگی های معرفی شده از طریق شرکت و یا تماس با واحد فروش دفتر مرکزی انجام پذیرد. باشد که بتوانیم با جلب نظر و اعتماد مشتریان گرامی امین شما در حسن انتخابتان باشیم. در انتها کلیه مجوز های تولید و استاندارد چوب ترمو و نامه عضویت و نمایندگی موسسه بین المللی ترمووود فنلاند (ITWA) در اختیار خریداران محترم قرار می گیرد.

چوب ترمو تقلبی در بازار ایران

با توجه به نوسانات ارزی به وجود آمده در سال جاری و هم چنین مشکلات واردات کالا از جمله چوب ترمو، همگی دست به دست هم داده تا قیمت این کالا به حدود ۲ الی۳ برابر افزایش یابد و اکثر متولیان فروش قیمت را به صورت ارزی اعلام نموده که در این میان فقط شرکت مازند چوب آریا (MCA) قیمت فروش را ریالی و با قیمت بسیار مناسب تر در اختیار مشتریان قرار می دهد. در این میان افراد سودجو با توجه به شرایط به وجود آمده اقدام به عرضه محصولات چوبی در بازار نموده که در یک سری کارگاه های حومه شهری (مخصوصا در شمال کشور (با سوزاندن دو طرف چوب و با رنگ و جلای مختلف بر روی چوب های معمولی آنها را به عنوان چوب ترمو در بازار عرضه می کنند که مشتریان و خریداران بسیاری که آگاهی و شناختی از این محصول ندارند با توجه به داشتن قیمت رقابتی با محصولات چوب ترمو اصلی اقدام به خرید می نمایند که پس از مدت کوتاهی در محل نصب مشکلات و تغییرات فیزیکی و ظاهری آنها ظاهر می شود.که این خود نوعی کلاهبرداری محسوب می گردد که از طریق مراجع قانونی نیز قابل پیگیری است. هم چنین بعضی از همکاران فعال در زمینه فروش محصولات ترمو نیز اقدام به واردات محصولات تقلبی ترمو از کشورهای اروپای شرقی (اکراین، استونی) نموده که با توجه به قیمت قابل رقابت این محصولات با تولیدات اصل چوب ترمو شرکت (MCA) یک مانور تبلیغاتی در خصوص ارائه قیمت همپای شرکت MCA نیز به راه می اندازند که قادرند چوب ترموی فنلاندی را با قیمت قابل رقابت عرضه نمایند. در مواردی همکاران چوب های استحصال شده در جنگل های کشور فنلاند را از لحاظ کیفیت خیلی متمایز و برتر اعلام می دارند که تا سالیان نه چندان دور کشور فنلاند جز خاک کشور روسیه بوده و در حال حاضر در همسایگی هم قرار دارند و نوع پوشش جنگلی منطقه کاملا از چوب های یکسان با تنوع گونه ای کاملا مشابه است. لازم است حضور خریداران محترم اعلام گردد جهت حصول اطمینان از کیفیت محصولات چوب ترمو حتما با کارشناسان فروش شرکت MCA در ارتباط بوده و حتی امکان بازدید از خط تولید شرکت MCA نیز همواره امکان پذیر است. امید است شرکت مازند چوب MCA بتواند امین شما در حسن انتخاب و اعتماد باشد. با توجه به گسترش استفاده از محصولات چوبی به خصوص چوب ترمو،در حال حاضر برخی از تولیدکنندگان داخلی با روش های غیر استاندارد به تولید برخی محصولات فرآوری شده مبادرت می نمایند که اینگونه تولیدات به هیچ وجه چوب ترمو نبوده و به کار بردن کلمه چوب ترمو در خصوص این تولیدات اشتباه و ممنوع است. به این جهت که تولید چوب های ترمو دارای پروسه و مکانیزمی بوده که موسسه بین المللی ترمووود فنلاند(ITWA)آن را تعریف و اجرایی کرده که با توجه به در اختیار داشتن تکنولوژی آن امکان تولید دارد. ولی متاسفانه برخی از همکاران نیز با واردات محصولات چوبی ترمو از کشورهای مختلف به خصوص کشور استونی و اروپای شرقی که با استفاده از چوب های تقریبا بی کیفیت و با قیمت پایین و همچنین با استفاده از روش های غلط و غیر استاندارد فرآوری تولید شده اند به عنوان چوب ترمو فنلاندی در بازار به فعالیت پرداخته که با فروش این نوع محصول ایجاد نارضایتی زیادی را بین مشتریان به وجود آورده که این دغدغه و عدم اعتماد مشکلات زیادی را ایجاد نموده که جهت رفع این مشکل توجه خواننده محترم را به مطلب ذیل معطوف می نماییم. با توجه به موارد ذکر شده در خصوص کیفیت محصولات فرآوری شده به صورت چوب ترمو در حال حاضر تنها استاندارد موجود تولید این محصول در دنیا در اختیار موسسه بین المللی فنلاند (ITWA)است، که تمامی نمایندگان و تولیدکنندگان زیر مجموعه این موسسه قابلیت تولید و ارائه محصولات با کیفیت استاندارد ومطابق با آیین نامه های آن سازمان را دارا هستند. که خوشبختانه در کشور ایران نیز در سال ۱۳۹۶ شرکت مازند چوب آریا به این توفیق دست یافته و تمامی مجوزهای لازم جهت فعالیت و گواهینامه لازم جهت تولید چوب ترمو را دارا بوده و همچنین با ورود به سایت موسسه بین المللی (ITWA) نام شرکت مازند چوب آریا به عنوان عضو و نماینده رسمی این موسسه قابل رویت است. به این ترتیب تمامی دغدغه های مشتریان و متقاضیان قابل حل و با اطمینان کامل می توانند نسبت به خرید اقدام نمایند. لازم به توضیح است منابع چوبی مورد استفاده جهت تولید چوب ترمو نیز از کشور روسیه تامین شده که دارای ۲۵ درصد ذخائر چوبی دنیاست که به اکثر کشورهای اروپا، شمال آفریقا، چین، آسیای میانه و ایران صادر می گردد. در این خصوص نیز متاسفانه عده ای با تبلیغ اینکه چوب های مورد استفاده جهت چوب ترمو در کشور فنلاند دارای کیفیت بسیار بالاتری نسبت به دیگر نقاط دنیاست به سودجویی پرداخته که جهت اطلاع حضور مشتریان و خریداران محترم اعلام می گردد که سالیان نه چندان دور کشور فنلاند جزو خاک کشور روسیه بوده و پوشش گیاهی این دو کشور که در همسایگی هم نیز قرار گرفته اند کاملا یکسان است. با توجه به اینکه شرکت مازند چوب آریا دارای سابقه بیست ساله در صنعت چوب بوده و در منطقه استان آرخان گلسک کارخانه استحصال و بهره برداری چوب داشته، با استفاده از بهترین و پیشرفته ترین ماشین آلات و فنون برش و بکارگیری کوره های چوب خشک کنی چوب های کاج (پاین واسپروس) با بهترین کیفیت به کشور ایران ارسال و در کارخانه مازند چوب آریا با تکنولوژی روز فنلاند، چوب ترمو با کیفیت بسیار مطلوبی تولید و به بازار عرضه می گردد. که در نتیجه تمامی ابزار های لازم جهت استفاده بهینه از چوب فرآوری شده از آغاز بهره برداری چوب تا تولید محصول نهایی فراهم خواهد شد.