توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

آشنایی با انواع ترموود

آشنایی با انواع ترموود
فهرست مطالب

همانطور که ‌می‌دانید فنلاند یکی از بهترین مناطق در جهان برای رشد درختان و تولید انواع ترمووود است. این خاصیت متاثر از آب و هوایی سردی است که در آن، زمستان‌های زیر صفر درجه سانتی‌گراد با تابستان‌های گرم متناوب ‌می‌شوند. فصل تابستان حدودا ۱۰۰ روز طول ‌می‌کشد و فقط در طول همین چند ماه درختان رشد ‌می‌کنند. فصل کوتاه رشد به این معناست که رشد کند، زمینه تولید بهترین الوارهای دانه ریز را فراهم ‌می‌کند. شاخه‌های درختان این منطقه کم و کوچک هستند. رشد در بخش‌های مختلف درخت متقارن است و تنه‌ها مستقیم و گرد هستند. حلقه‌های رشد در تنه نازک و بافت مغز چوب محکم است. مقدار چوب جوانه زده در درختان کم و بخش‌های قدیمی‌تر ‌بسیار زیاد است. نتیجه این امر تشکیل یک الوار سخت و دانه ریز با کشش و ترک داخلی کم است. از این رو چوب فنلاندی با رزین بسیار کم و دارای طرح یکنواخت در بافت مغز چوب، برای تولید انواع ترمووود به منظور مصارف ساختمانی مناسب می‌باشد.
بنابراین در حال حاضر بخش زیادی از انواع مختلف ترمو چوب یا چوب ترمو در بازارهای دنیا متعلق به کشور فنلاند می‌باشد.

انواع ترموود از نظر گونه چوب

ترمووود بر اساس گونه‌ی چوب به دو دسته‌ی نرم soft wood و سخت hard wood تقسیم می‌شود. چوب‌های نرم که معمولا مناسب برای استفاده در نما و دیوارها ‌می‌باشند؛ متعلق به درختان برگ سوزنی مثل کاج هستند. چوب‌های سخت که از درختان برگ پهن مثل زبان گنجشک به دست می‌آیند؛ به دلیل مقاومت بیشتری که دارند عمدتا در کفسازی‌ مورد استفاده قرار ‌می‌گیرند. در واقع می‌توان گفت به شکل عمو‌می‌تر، در تولید انواع ترموود از چوب‌های درختان زیر استفاده ‌می‌شود.

گونه‌های چوب‌های مورد استفاده در تولید انواع ترموود

 • افرا سخت (چوب ساپ)
 • افرا سخت (منظم)
 • افرا نرم
 • توس زرد
 • توس سفید
 • بلوط قرمز
 • بلوط سفید
 • خاکستر سفید
 • راش
 • باسوود
 • آسپن
 • گیلاس
 • گردو

اما رایج‌ترین چوب مورد استفاده در تولید انواع ترموود چوب درختان کاج و صنوبر است. به دلایل مختلفی چوب این نوع درختان کاربرد بیشتری نسبت به سایر گونه‌های چوب دارند. در ادامه مزایا و خواص این دو گونه را مقایسه خواهیم کرد.

آشنایی با انواع ترموود

خواص و فواید چوب صنوبر و کاج اسکاندیناوی

 • چوب درخت صنوبر
 مزایای الوار درخت صنوبر  خواص بیولوژیکی چوب صنوبر
 

تنه دارای یک قسمت گره‌ای است.

رنگ گره‌ها با بافت میانی اطراف گره تفاوتی ندارد.

قسمت‌های گره‌دار در تنه کوچک و به هم شبیه هستند.

الیاف چوب صنوبر به شکل مستقیم در بافت چوب تشکیل ‌می‌شوند.

چوب‌ها صمغ کمی‌ دارند و میزان نفوذ آنها به ندرت بیش از ۴۰ میلی‌متر است.

سطح چوب فقط اندکی آب را عبور ‌می‌دهد.

اکثر الوارها و تخته‌ها گره دارند.

سطح رنگ‌های گره‌های صنوبر اره شده به طور یکنواخت از کمرنگ تا پر رنگ متغیر است.

الیاف چوب صنوبر به وسیله سند بلاس جهت طرح‎ریزی و یا برش و رنگ‌آمیزی تخریب نمی‌شوند.

خاصیت چسبندگی سطحی خوبی دارد.

رطوبت به آرا‌می ‌در چوب نفوذ ‌می‌کند. این چوب در نما با دوام است. اگر به طور صحیح اره شده باشد؛ به راحتی تاب نمی‌خورد.

 

 • چوب درخت کاج
مزایای الوار درخت کاج خواص بیولوژیکی چوب درخت کاج
سطح بیرونی تنه معمولا یک قسمت بدون گره دارد.

قسمت گره‌دار تنه نیز غالبا دارای عمق مناسبی است.

زاویه رشد شاخه نسبت به تنه قائم الزاویه است. تراکم بافت چوب در شاخه نسبت به تنه کم است.

صمغ موجود در چوب به طور مساوی در سراسر چوب موجود است.

تراکم چوب در پایه تنه ۱۰۰۰ کیلوگرم در متر مربع بیشتر از قسمت بالای تنه است. به همین ترتیب، تراکم چوب در پایه بیشتر از تراکم چوب در شاخه‌های آن است.

چوب تراکم‌دار تنه حاوی پینوزیلوین است که اجازه نفوذ آب را به درون آن نمی‌دهد.

چوب‌های دارای تن خاكستری معمولا بسیار متخلخل هستند.

الوارهای آن با گره‌های بسیار کم به یکدیگر متصل ‌می‌شود.

سطح داخلی چوب از قسمت مرکزی آن اغلب گره‌های بیشتری دارد.

این نوع چوب بسیار سبک است و برای مدل‌سازی نیز ‌می‌توان از آن استفاده کرد.

سطح این نوع چوب به شکلی است که باعث صیقلی شدن آن به وسیله رزین کاری ‌می‌شود و معمولا به صورت ابریشمی‌ روی سطح چوب ‌می‌نشیند. از این رو چوب در آب و هوای مرطوب و گرم محافظت ‌می‌شود.

این نوع چوب برای استفاده در نمای چوبی استحکام خوبی دارد.

چوب تنه به طور طبیعی در برابر پوسیدگی مقاوم است و همچنین ‌می‌تواند در برابر حملات حشرات مقاومت کند.

این چوب متراکم ‌می‌تواند به راحتی به رزین آغشته شود و بنابراین برای استفاده در فضای باز بسیار مناسب است.

انواع ترموود از نظر تولید

ترموود از نظر روش تولید را به دو رده یا کلاس تقسیم ‌می‌کنند که شامل موارد زیر می‌شوند:

در رابطه با چوب ترمو نما چه میدانید؟

ترمو چوب اس (Thermo-S)

در این رده‌بندی ترمو چوب کلمه S مخفف Stability به معنای پایداری و ثبات است. از این رو ‌می‌توان گفت که هدف از ایجاد این نوع ترموود، تولید الواری با مقاومت و ثبات زیاد در برابر عوامل مخرب فیزیولوژیک است. به این منظور در فرآیند تولید این نوع ترموود به منظور افزایش مقاومت نهایی محصول، چوب مورد نظر را تا دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد حرارت ‌می‌دهند.
بنابراین ترموود‌هایی که با این روش تولید و عرضه می‌شوند؛ با توجه به میزان رطوبت محیطی که در آن قرار می‌گیرند؛ ما بین ۶ تا ۸ درصد ابعادشان تغییر و تورم پیدا می‌کند. از چوب گونه‌های درختان برگ سوزنی به منظور تولید الوارهای ترمو چوب برای استفاده در محیط‌های داخلی ساختمان‌ها همچون مبلمان داخلی، انواع اتصالات محیط خشک، در و پنجره، سونا و … بهره‌وری ‌می‌شود. از سوی دیگر از چوب گونه‌های درختان پهن برگ عموما برای تولید الوارهایی که نیاز به مقاومت بیشتری در برابر شرایط آب و هوایی دارند؛ مانند انواع کفپوش‌ها، مبلمان فضای شهری و فضای داخلی سونا استفاده ‌می‌شود.

ترمو چوب دی (Termo-D)

در این رده‎بندی D مخفف کلمه Durability به معنی دوام است. از این رو می‌توان گفت هدف و ویژگی لحاظ شده برای این محصول دوام طبیعی آن می‌باشد. به این منظور در فرآوری تولید این محصول، الوار چوب را تا دمای ۲۲۰ درجه سانتی‌گراد حرارت می‌دهند. از این طریق استحکام محصول نهایی در مقابل شرایط مخرب محیطی افزایش پیدا می‌کند. این شکل تیمار سبب ‌می‌شود محصول دوام فوق‌العاده‌ای داشته باشد و بتوان در محیط‌های باز از آن استفاده نمود.
بنابراین ترموود‌هایی که با این روش تولید و عرضه می‌شوند؛ با توجه به میزان رطوبت محیطی که در آن قرار می‌گیرند؛ ما بین ۵ تا ۶ درصد تغییر ابعاد و تورم خواهند داشت. این نوع ترمو چوب برای فضاهای بیرونی سازه همچون ساخت درب‌های بیرونی، چوب نما و دیوار، تابلو چوبی مغازه‌ها، سونا، سرویس بهداشتی و حمام و فضای مبلمان شهری مناسب است.

انواع ترموود از نظر پروفیل

انواع چوب ترموود در ابعاد ۳ و ۶ متری و با سطح مقطع‌های مختلفی تولید می‌شوند. کارفرمایان ‌می‌توانند بر اساس نیاز و نوع کاربرد الوار ترموود، از پروفیل مناسب برای این منظور استفاده کنند.

انواع ترموود بر اساس سطح ظاهری و نوع پروفیل

چوب ترمو نما بر اساس نوع چوب، شکل ظاهری و تراش‌هایی که دارند برای کاربرد‌های مختلف در ساختمان بهینه‎سازی شده‎اند. اما به طور کلی پروفیل‌های ترموود به ۳ دسته زیر تقسیم ‌می‌شوند.

پروفیل چهار تراش ساده – SHP

از میان انواع ترموود این مدل پروفیل پرکاربردترین نوع آن است. زیرا این محصول در اکثر موارد دکوراسیون داخلی و چوب نمای ساختمان پروژه‌ها قابل استفاده است.

پروفیل کف – DECK

این پروفیل به علت شکل ظاهری و شیاری که در آن ایجاد شده است؛ مناسب کف‌سازی محوطه کنار استخر، پله و موارد این چنینی می‌باشد.

پروفیل لمبه – UTV و UTS

این پروفیل‌ها با دارا بودن شیار‌هایی به صورت قفل و زبانه در طرفین، نوع مناسبی از اتصال بدون نیاز به چسب یا میخ را ایجاد می‌کنند. از این رو بیشتر در نماسازی داخلی کاربرد دارند.
در این مقاله سعی کردیم با توضیح کامل گونه‌های چوب مورد استفاده در انواع ترموود، انواع ترموود از لحاظ تولید و انواع پروفیل‌های ترموود موجود در بازار، زمینه‌ساز آگاهی علاقه‌مندان به این محصول منحصر به فرد و کاربردی باشیم.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.