توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

آشنایی با انواع متریال نمای ساختمان و ویژگی‌های آن

انواع متریال نمای ساختمان
فهرست مطالب

درست است که بیشتر افراد زیبایی داخلی خانه را از ظاهر و نمای آن مهم‌تر می‌دانند؛ اما امروزه ترجیحات مشتریان تغییر کرده است و آنها نمای خارجی سازه را به عنوان پوسته و شناسنامه یک ساختمان در نظر می‌گیرند. همانطور که می‌دانید انواع نمای ساختمان قرار است جزو تزئینات بیرونی سازها باشد. در واقع نمای ساختمان مانند یک بوم است که در آن سبک‌های مختلف هنری و معماری قابل نمایش است. انواع سبک نمای ساختمان همچنین به بازدیدکنندگان سرنخی در مورد سبک معماری داخلی یک سازه نیز ارائه می‌دهند.
بنابراین باید این نکته را در نظر داشته باشیم که انواع نمای روکار ساختمان در واقع ساختار اصلی یک سازه را تشکیل می‌دهد. به همین دلیل گزینه‌های محدودی به عنوان متریال نمای ساختمان وجود دارد. آشنایی با انواع مصالح نوین در نمای ساختمان و ویژگی‌های هر یک از آنها، به سازندگان و یا مشتریان کمک می‌کند تا به غیر از جنبه بصری، اطلاعات روشن‌تری از عملکرد آن نیز داشته باشند. با ورود متریال‌های نوین در خط ساخت و ساز، نماها از جنبه‌های صرفا عملکردی خود آزاد شدند و اکنون به عنوان سازه‌ای غیر باربر استفاده می‌شوند.
در حال حاضر با توجه به پیشرفت چشمگیر نرم افزارهای طراحی، می‌توان نماهای مدرن و جدیدی را بر اساس ترکیب، سبک، دکوراسیون و حتی رنگ طراحی کرده و از انواع مصالح نمای ساختمان مدرن و مهندسی برای اجرای آنها استفاده کرد. در ادامه سعی خواهیم کرد گزینه‌های مختلفی از متریال نمای ساختمان که در دنیا مورد استفاده و استقبال معماران مطرح قرار گرفته و جایگزین نمای ساختمان‌های قدیمی ‌و سنتی شده است را بررسی کنیم.

بهترین متریال نمای ساختمان کدامند؟

ترمووود جدیدترین متریال نمای ساختمان

نمای ترمووود

همانطور که می‌دانید چوب یک متریال زیبا و دوست داشتنی است که می‌تواند ظاهر سازه را زیبا و متفاوت جلوه دهد. تکنولوژی تولید چوب مهندسی شده یا ترموود این روزها به سمتی پیش رفته که چوب را قادر به مقاومت در برابر شرایط جوی گوناگون ساخته است. از این رو با ظهور نمای ترموود نگرانی‌های سابق جهت استفاده از چوب در طراحی نما تا حدود زیادی رفع شده است. تنوع رنگ و اندازه پنل‌های ترمووود از ویژگی‌هایی مثبتی است که این متریال را از رقیبانش متمایز می‌کند. ترموود که از آن به عنوان چوب نیم سوز نیز یاد می‌شود؛ جزو جدیدترین متریال نمای ساختمان است که تمام عوامل منفی چوب خام از آن حذف شده و دارای مقاومت بالا و زیبایی بی‌نظیری می‌باشد. از این رو مناسب‌ترین گزینه برای اجرای نماهای مدرن و امروزی می‌باشد.

نمای آجری ساختمان

نمای آجری

یکی از قدیمی‌ترین مصالح و متریالی که برای نمای ساختمان‌ها کاربرد دارد آجر می‌باشد. آجر دارای قدمت چندین ساله در عرصه معماری ایران است. این مصالح سنتی که به دلیل دسترسی آسان کشور ما به مواد اولیه آن، همچنان در خط تولید بسیاری از کارخانه‌ها قرار دارد؛ در حال حاضر به دلیل قوانین مطرح شده از سوی شهرداری جزو پرکاربردترین مصالح نمای ساختمان‌ها می‌باشد. قیمت مناسب و پایین این متریال نسبت به رقیبان دیگر، از جمله دلایل استفاده از آن توسط کارفرمایان است. البته امروزه به لطف نرم افزارهای طراحی و مهندسی می‌توان از آجر در طراحی نماهای نیمه مدرن و امروزی‌تر بهره برد. در این طراحی‌ها سعی می‌شود تا به کار بردن آجر به نحوی انجام پذیرد که مطابق با معیارهای روز و نوین طراحی نما باشد. از این رو آجر می‌تواند یک متریال فوق‌العاده زیبا باشد که در عین داشتن حس نوستالژیک و دعوت‌کننده؛ در تناسب با سلیقه‌های طراحی نمای مدرن قرار بگیرد. از ویژگی‌های بارز نماهای آجری همانند برخی مصالح دیگر همچون چوب نمای ساختمان، عدم نیاز به مراقبت و نگهداری سالیانه است. زیرا نمای آجری اغلب چندین سال بدون نیاز به تمیز شدن؛ ظاهر اولیه خود را حفظ می‌کند.

نمای چوبی ساختمان

نمای چوبی ساختمان

از آنجا که چوب یک ماده ذاتا طبیعی است؛ استفاده از آن به عنوان متریال نمای ساختمان حس زیبایی، آرامش و جذابیت را به بیننده منتقل می‌کند. اما باید این نکته را در نظر داشت که نماهای کار شده به وسیله چوب به نگهداری ویژه نیازمند هستند. زیرا چوب طبیعی توانایی تحمل عوامل مخرب جوی، مقاومت در برابر حملات حشرات و آفات و پایداری در مقابل اشعه ماورای بنفش خورشید را ندارد. در نتیجه موارد تاثیرگذار مطرح شده، چوب خام را به سرعت تجزیه کرده و ظاهر و کیفیت آن را کاهش می‌دهد. از این رو امروزه معماران و کارفرمایان چنانچه تمایل به استفاده از چوب نما در سازه خود را داشته باشند؛ قطعا به سراغ گزینه‌های مشابه اما مهندسی و مقاوم سازی شده همانند ترموود می‌روند.

نمای سیمان سفید

سال‌هاست که سیمان سفید جزو گزینه‌های محبوب طراحان سبک مدرن برای متریال نمای ساختمان به شمار می‌رود. از آن جا که این سبک از اصل سادگی تبعیت می‌کند؛ از این رو متریال‌های به کار رفته در اجرای آن نیز تا حد امکان ساده و یکدست می‌باشند. سیمان سفید یکی از ساده‌ترین اقلام مورد استفاده در متریال نمای ساختمان‌ها است که تمامی‌ معیارهای لازم برای سبک مدرن را نیز دارد. از مهم‌ترین موارد در اجرای آن می‌توان به سرعت بالای کار و هزینه‌های پایین در هنگام انجام طراحی نما اشاره کرد. همانطور که گفتیم؛ سرعت اجرای نما به وسیله سیمان سفید به مراتب بالاتر از مصالح دیگر خواهد بود. از سوی دیگر در صورت اجرای اصولی و مناسب آن، تا مدت طولانی ظاهر خود را حفظ خواهد کرد. تنها ایراد بازری که می‌توان بر نماهای سیمان سفید وارد کرد؛ کثیف شدن آن است. برای جلوگیری از این اتفاق نیز گزینه‌های مراقبتی و رسیدگی خاصی وجود دارد.

نمای سنگی ساختمان

نمای سنگی

سنگ یکی از محبوب‌ترین اقلام و مصالح ساختمانی برای متریال نمای ساختمان محسوب می‌شود. انواع درجه‌های مختلف کیفی سنگ‌ها به دلیل تفاوت جنس، بافت، رنگ و اندازه در بازار موجود هستند که کارفرمایان می‌توانند بر اساس سلیقه و بودجه خود یکی از آنها را برای اجرای نمای خود انتخاب کنند. اما در حال حاضر با توجه به قوانین ثبت شده در شهرداری در رابطه با طراحی نما، امکان اجرای نمای تمام سنگ به شکل کلاسیک در پایتخت وجود ندارد. هر چند سنگ دارای خصوصیاتی است که سبب می‌شود تا به یک انتخاب مناسب جهت طراحی نما تبدیل شود؛ اما محدودیت‌های اجرایی عملا استفاده یکپارچه به شکل نمای سلطنتی را غیرممکن ساخته است. از جمله مهم‌ترین خصوصیات انواع سنگ نما که سبب تمایل کارفرمایان به استفاده از آن شده است را می‌توان مقاومت بالای این متریال در برابر رطوبت، جذب نکردن دوده و گرد و غبار و همچنین حفظ ظاهر و نمای اولیه تا چندین سال دانست. البته همواره باید این مورد را در نظر داشت که هزینه اجرای نمای سنگی می‌تواند به مراتب بسیار بیشتر از سایر مصالح و متریال نمای ساختمان باشد.

نمای فایبر سمنت ساختمان

نمای فایبر سمنت

متریال فایبر سمنت از ترکیب سیمان، سلولز و سایر مواد معدنی تشکیل می‌شود. از این رو می‌تواند به عنوان پوششی مناسب از اقسام مختلف متریال نمای ساختمان در برابر عوامل مخرب جوی باشد. نمای فایبر سمنت از پنل‌هایی تشکیل می‌شود که سیمانی بوده و دارای فیبر هستند. از این رو تنوع بافت و نقش‌های مختلف و همچنین گستره طیف رنگی ارائه شده در این مصالح، آن را به گزینه‌ای جذاب برای متریال نمای ساختمان تبدیل کرده است. به دلیل نوع ساختار ویژه فایبر سمنت، مقاوم آن به مراتب بیش‌تر از سیمان و یا چوب می‌باشد. اضافه شدن ویژگی‌های مثبتی همانند ضد حریق بودن, ضد خوردگی و…. نیز در جلب نظر مشتریان بسیار موثر بوده است. فایبر سمنیت گزینه بسیار مناسبی برای افرادی است که تمایل به استفاده از نمای سیمانی دارند اما به دلیل مقاومت کم و یا کثیف شدن نما، از انجام آن منصرف می‌شوند. سمنت همچنین در برابر آتش و رطوبت مقاومت بسیار زیادی از خود نشان می‌دهد و از گزند خوردگی توسط حشرات نیز مصون است. این متریال در طرح‌های مختلف چوبی، آجری و… نیز ساخته می‌شود. از آن جا که فایبر سمنت به صورت پنل مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به اجرای نما سرعت بخشیده و نتیجه تمیزتری را ارائه می‌دهد. بنابراین استفاده از این متریال در خلق نماهای یکنواخت و مدولار می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

نمای کامپوزیت آلومینیوم

کامپوزیت آلومینیوم

نمای کامپوزیت در دهه ۶۰ میلادی برای اولین بار در میان انواع متریال نمای ساختمان ظهور کرد و هم اکنون نیز به عنوان نمای سازه و یا استفاده به عنوان سایبان، قرنیز پنجره یا اتصال میان بخش‌های دیگر نما مانند شیشه و پانل‌های پیش ساخته، مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته اغلب از کامپوزیت در اجرای نمای سازه‌های اداری و تجاری به صورت ورق‌های فلزی استفاده می‌شود. این متریال علاوه بر دارا بودن مزایایی همچون سرعت اجرا و تنوع رنگبندی، دارای معایبی نیز می‌باشد. از آن جایی که این ورق‌های از جنس فلز نرم می‌باشند؛ بر اثر ضربه دچار تغییر شکل و دفرمگی می‌شوند. از سوی دیگر مسئله ضد حریق نبودن آن برای ساکنین و کارفرمایان بسیار چالش برانگیز است. زیرا ساختمان اداری و تجاری معمولا محل تردد و عبور و مرور زیادی هستند. از این رو بهتر است به منظور رعایت کردن مسائل ایمنی از این متریال کمتر استفاده شود.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

2 پاسخ

  1. بازتاب: علیرضا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.