توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

آشنایی با ترمو چوب

آشنایی با ترمو چوب
فهرست مطالب

وقتی گزینه‌های سازگار با محیط زیست و دارای ماندگاری بالا جزو اولویت‌های انتخاب در زمینه خرید مصالح ساختمانی باشند؛ مطمئنا خرید چوب ترمو در راس این موارد قرار دارد. الوارهای اصلاح شده حرارتی یا ترموود، خواصی ویژه‌‌ای دارند که در کنار القای زیبایی چوب طبیعی توام با دوام بی‌نظیر، آن را بسیار خاص و منحصر به فرد می‌کند.
ترمو چوب‌ها با استفاده از یک فرآیند گرمادهی که فاقد مواد شیمیایی برای تغییر دائمی ‌خواص آن است؛ گرم می‌شوند. بر این اساس، جذب آب الوارهای ترموود متوقف و یا بسیار بسیار کند می‌شود. از این رو این چوب‌ها به محصولی با دوام و پایدار تبدیل می‌شوند که در برابر تاب خوردگی، باد کردگی، پوسیدگی، کپک زدن و حمله حشرات مقاومت می‌کند. در واقع فرآوری تولید و تهیه چوب ترمو یک سیستم عایق کاری منحصر به فرد با استفاده از گرما است که خواص مثبت و زیبایی چوب خام را حفظ می‌کند.

در رابطه با نمای ترموود چه میدانید؟

تاریخچه ترمو چوب

با نگاهی جزئی‌تر به تاریخ و تمدن بشری می‌توان فهمید که از دوران باستان چوب جزو اولین موادی بوده که به شکل طبیعی و به وفور در دسترس انسان قرار داشته است. اگرچه انسان بدوی زندگی خود را در غارها آغاز کرد؛ اما بیش از هر ماده دیگری از سنگ و چوب استفاده می‌کرد.
پس از آن با گذشت زمان و افزایش تجربه و دانش، بشر متوجه شد که سوزاندن سطح چوب در آتش، سرخ کردن آن درون روغن و یا خیساندن و جوشاندن الوارها در محلول آب نمک سبب افزایش مقاومت آن برای استفاده در فضای باز می‌شود. به شکلی که حتی وایکینگ‌ها از این روش ساده در ساخت سازه‌های خود استفاده می‌کردند. به این ترتیب عملیات حرارتی تولید ترمو چوب برای اولین بار در دهه سی‌ام قرن قبل، در اروپا به صورت علمی ‌مورد بررسی قرار گرفت. عمیق‌ترین و جامع‌ترین کار تحقیقاتی برای تولید ترمووود توسط انجمن ترمو چوب فنلاند (VTT) انجام شد. به موازات این تحقیقات در کشور فلاند، کشورهای دیگری همچون فرانسه و هلند نیز به روند تولید ترمو چوب علاقه‌مند بودند. اما فنلاندی‌ها با جدیت بیشتری به این مسئله رسیدگی می‌کردند. سرانجام در دهه نود، آنها فناوری اصلاح حرارتی الوارهای چوب با بخار آب در دمای بالا را کشف کردند. امروزه تولید ترموود در اروپا، امریکا، چین، روسیه و ایران رواج دارد.

مواد اولیه ترمو چوب

فرایند ترمووود در نتیجه عملیات حرارتی ویژه بر روی انواع مختلف درختان برگ سوزنی و برگ پهن مانند کاج، سرو، صنوبر، بلوط و غیره به دست می‌آید. نام دیگر این ماده، چوب اصلاح شده با حرارت (TMD) یا ترمو چوب است. بسته به گونه‌های درختان پرورش یافته در کشور مبدا، تولید ترمو چوب ممکن است متفاوت باشد. اما کشور فنلاند گسترده‌ترین تنوع و تولید ترموود در جهان را داراست. شرایط اقلیمی و آب و هوایی خاص منطقه نیمه قطبی این کشور به گونه‌ای است که زمستان‌های بسیار بلند و تابستان‌های کوتاه دارد. از این رو درختان تنها ۲ ماه از سال فرصت رشد دارند. رطوبت خاک نیز در آنجا بسیار بالا است. در تابستان‌ها هم شرایط ایده‌آلی برای رشد گیاهان در جنگل‌های قطبی فلاند وجود دارد. از آنجا که فصل تابستان در این کشور بسیار کوتاه است درختان تنها فرصت پیدا می‌کنند تا به سمت آفتاب و مستقیم بالا بروند. از این رو گیاهان و گونه‌های مختلف درخت بسیار صاف و مستقیم و به طور عمودی رشد می‌کنند. بنابراین درختان کاج فنلاندی برای تهیه الوار ترمو چوب عالی و مناسب می‌باشند.

ترمو چوب

تولید ترمو چوب

تولید ترمو چوب یا به اصطلاح عموم ترمووود با استفاده از فرایند تیمار حرارتی و خنک کردن چوب‌ها توسط بخار آب برای مدت طولانی در دمای حداکثر ۲۰۸ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. این عملیات حرارتی همچنین تغییرات شیمیایی خاصی را در چوب ایجاد می‌کند که سبب می‌شود تا محصولی با دوام و ماندگار تولید شود. بشر هزاران سال است که می‌داند چوب در اثر حرارت دادن، مقاوم‌تر می‌شود. جالب است بدانید که بسیاری از روش‌های تولیدی امروزی در جهان مانند عملیات حرارتی مدرن تولید ترمو چوب در کارخانه مازند چوب آریا (MCA) نیز از این قانون اثبات شده تبعیت می‌کنند. در این روش حرارت دادن تدریجی چوب تا دمای مابین ۲۱۰ الی ۲۳۲ درجه سانتی‌گراد در محفظه‌ها‌ی حرارتی ویژه ساخته شده از فولاد ضد زنگ و در فضای بدون اکسیژن انجام می‌شود. عدم حضور اکسیژن به این دلیل است که احتراق چوب در دمای بیش از ۱۴۸ درجه سانتی‌گراد صورت می‌گیرد. این در حالی است که ما برای تولید چوب ترمو استاندارد و بر اساس آنچه که سال‌ها‌ تجربه و تحقیق دانشمندان و مهندسین کشاورزی در دنیا به اثبات رسانده است؛ برای انجام واکنش‌ها‌ی مورد نیاز برای تولید ترموود و صورت گرفتن واکنش‌ها‌ی شیمیایی درون چوب، به دمای بالای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد نیاز داریم. بر طبق این استاندارهای تولید، ما یکی از فاکتورهای احتراق را حذف کرده تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

بر خلاف آنچه که در تولید محصولات چوبی با منشاء شیمیایی و مضر مانند به کاربردن نیتروژن استفاده می‌شود؛ آخرین یافته‌ها تحقیقات موسسه بین‌المللی ترمو وود فنلاند (ITWA) حاکی از آن است که تیمار گرمایی جزو موثرترین و بی‌ضررترین روش‌ها‌ی اصلاح چوب طبیعی است. چرخه عملیات حرارتی تولید ترمو چوب شامل خشک کردن مقدماتی چوب‌ها برای رسیدن به تنش پسماند، سپس گرم شدن الوارهای چوب ترمو تا رسیدن به نقطه تصفیه مواد کانی و در نهایت خنک سازی چوب‌های متراکم و تصویه شده با میزان بخار آب اندازه‌گیری شده می‌باشد. در کارخانه مازند چوب بر طبق آنچه که مهندسی این محصول ضروری دانسته‌اند؛ از بخار آب برای جلوگیری از سوختن یا ترکیدن چوب استفاده می‌شود. از این رو این عملیات منحصر به فرد و تخصصی در شرکت مازند چوب آریا (MCA) که تغییرات شیمیایی اساسی در ساختمان چوب طبیعی ایجاد می‌کند؛ منجر به تولید یک محصول چوبی بادوام، مقاوم در برابر عوامل فیزیکی جوی و پایدار می‌شود. شایان ذکر است که تغییرات موجود در چوب ترمو برگشت ناپذیر بوده و مادام العمر می‌باشد. از این جهت ما طول عمر و کیفیت این محصول را برای سالیان طولانی تضمین می‌کنیم.
ترموود نسل جدیدی از محصولات چوب طبیعی است. ویژگی‌ها‌ی منحصر به فرد این متریال مانند دفع آب، مقاومت در برابر شرایط جوی مخرب و ثبات ابعادی وجه کاربری چند منظوره‌ای را به آن بخشیده است. رنگ قهوه‌ای زیبا و دانه‌ها‌ی چوبی طبیعی در کنار خواص جدید ترمو چوب، این ماده را در مقابل چوب‌ها‌یی که با فرآیند شیمیایی تولید می‌شوند به گزینه‌ای دوستدار محیط زیست تبدیل کرده است.
در حال حاضر، فناوری درمان گرمایی چوب یا به عبارتی تولید ترمو چوب توسط شرکت مازند چوب آریا (MCA)، تنها تولیدکننده چوب استاندارد ترمو بر اساس ضوابط موسسه بین‌المللی ترمو وود فنلاند (ITWA) در ایران، سبب شده محصولات این گروه تولیدی به لحاظ درجه کیفی و مرغوبیت بالا، بازار داخلی را تسخیر کند. از آنجا که طبق قوانین تصویت شده در ایالات متحده و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۵ میلادی هیچ ماده افزودنی محافظتی شیمیایی نباید در چوب‌ها‌ی مورد استفاده در فضاهایی مانند زمین بازی کودکان، عرشه خانه‌ها‌ی کنار آب، بیمارستان‌ها‌ و… مجاز نمی‌باشد؛ ما موفق به تزریق تولیدات خود در بازارهای خارجی نیز گشته‌ایم. نمودار رشد چند درصدی صادرات محصولات ما و انجام پروژهای خارجی، حاکی از توانایی مازند چوب در تولید محصول ترمو چوب بر اساس استانداردهای بین‌المللی و روز دنیا است.

در رابطه با چوب نمای ساختمان چه میدانید؟

فرایند ترمو چوب

اصلاح چوب‌های مناسب برای تولید ترمووود فرآیندی تمیز و سازگار با محیط زیست است که خواص چوب را بهبود می‌بخشد. در این فرآیند تنها از دمای بالا و بخارآب استفاده می‌شود. با این فرایند اطمینان حاصل خواهد شد که محصول نهایی کاملا طبیعی و عاری از مواد شیمیایی است. این عملیات حرارتی خواص مختلف چوب مانند ثبات ابعادی، عایق حرارتی، مقاومت در برابر پوسیدگی، عدم تغییر شکل و بهداشت محصول را افزایش می‌دهد.
بنابراین فناوری مدرن فرآیند تولید ترمو چوب، قرار گرفتن الوارهای گونه‌های مختلف درختان چوب سخت و یا چوب نرم در معرض دمای بالا، آن هم به مدت طولانی و در شرایط حذف هوا و در نهایت خنک کردن آنها توسط بخار آب می‌باشد.
در نتیجه ترموود با داشتن خواص تثبیت شده خود مناسب برای انواع کاربری‌های سازه‌ای و دکوراسیونی در ساختمان‌ها مانند دکوراسیون مدرن حمام‌ها و آکسسوارها و مبلمان فضای باز، نمای خارجی خانه‌ها، کفپوش و دیوار پوش سونا و حمام، کفپوش داخلی از جمله پارکت، کفپوش تراس در فضای باز، دکوراسیون پاسیو و آلاچیق ایده‌آل می‌باشد. مسیرهای تردد در باغ و نواحی اطراف استخر، راه پله‌ها و همچنین عناصر طراحی منظره و نرده‌ها نیز جزو کاربری‌های این محصول زیبا و منحصر به فرد محسوب می‌شود.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.