آشنایی با ترمو چوب

وقتی گزینه‌های سازگار با محیط زیست و دارای ماندگاری بالا جزو اولویت‌های انتخاب در زمینه خرید مصالح ساختمانی باشند؛ مطمئنا ترمو چوب در راس این موارد قرار دارد. الوارهای اصلاح شده حرارتی یا ترموود، خواصی ویژه‌‌ای دارند که در کنار القای زیبایی چوب طبیعی توام با دوام بی‌نظیر، آن را بسیار خاص و منحصر به فرد می‌کند.
ترمو چوب‌ها با استفاده از یک فرآیند گرمادهی که فاقد مواد شیمیایی برای تغییر دائمی ‌خواص آن است؛ گرم می‌شوند. بر این اساس، جذب آب الوارهای ترموود متوقف و یا بسیار بسیار کند می‌شود. از این رو این چوب‌ها به محصولی با دوام و پایدار تبدیل می‌شوند که در برابر تاب خوردگی، باد کردگی، پوسیدگی، کپک زدن و حمله حشرات مقاومت می‌کند. در واقع فرآوری تولید و تهیه چوب ترمو یک سیستم عایق کاری منحصر به فرد با استفاده از گرما است که خواص مثبت و زیبایی چوب خام را حفظ می‌کند.

تاریخچه ترمو چوب

با نگاهی جزئی‌تر به تاریخ و تمدن بشری می‌توان فهمید که از دوران باستان چوب جزو اولین موادی بوده که به شکل طبیعی و به وفور در دسترس انسان قرار داشته است. اگرچه انسان بدوی زندگی خود را در غارها آغاز کرد؛ اما بیش از هر ماده دیگری از سنگ و چوب استفاده می‌کرد.
پس از آن با گذشت زمان و افزایش تجربه و دانش، بشر متوجه شد که سوزاندن سطح چوب در آتش، سرخ کردن آن درون روغن و یا خیساندن و جوشاندن الوارها در محلول آب نمک سبب افزایش مقاومت آن برای استفاده در فضای باز می‌شود. به شکلی که حتی وایکینگ‌ها از این روش ساده در ساخت سازه‌های خود استفاده می‌کردند. به این ترتیب عملیات حرارتی تولید ترمو چوب برای اولین بار در دهه سی‌ام قرن قبل، در اروپا به صورت علمی ‌مورد بررسی قرار گرفت. عمیق‌ترین و جامع‌ترین کار تحقیقاتی برای تولید ترمووود توسط انجمن ترمو چوب فنلاند (VTT) انجام شد. به موازات این تحقیقات در کشور فلاند، کشورهای دیگری همچون فرانسه و هلند نیز به روند تولید ترمو چوب علاقه‌مند بودند. اما فنلاندی‌ها با جدیت بیشتری به این مسئله رسیدگی می‌کردند. سرانجام در دهه نود، آنها فناوری اصلاح حرارتی الوارهای چوب با بخار آب در دمای بالا را کشف کردند. امروزه تولید ترموود در اروپا، امریکا، چین، روسیه و ایران رواج دارد.

مواد اولیه ترمو چوب

فرایند ترمووود در نتیجه عملیات حرارتی ویژه بر روی انواع مختلف درختان برگ سوزنی و برگ پهن مانند کاج، سرو، صنوبر، بلوط و غیره به دست می‌آید. نام دیگر این ماده، چوب اصلاح شده با حرارت (TMD) یا ترمو چوب است. بسته به گونه‌های درختان پرورش یافته در کشور مبدا، تولید ترمو چوب ممکن است متفاوت باشد. اما کشور فنلاند گسترده‌ترین تنوع و تولید ترموود در جهان را داراست. شرایط اقلیمی و آب و هوایی خاص منطقه نیمه قطبی این کشور به گونه‌ای است که زمستان‌های بسیار بلند و تابستان‌های کوتاه دارد. از این رو درختان تنها ۲ ماه از سال فرصت رشد دارند. رطوبت خاک نیز در آنجا بسیار بالا است. در تابستان‌ها هم شرایط ایده‌آلی برای رشد گیاهان در جنگل‌های قطبی فلاند وجود دارد. از آنجا که فصل تابستان در این کشور بسیار کوتاه است درختان تنها فرصت پیدا می‌کنند تا به سمت آفتاب و مستقیم بالا بروند. از این رو گیاهان و گونه‌های مختلف درخت بسیار صاف و مستقیم و به طور عمودی رشد می‌کنند. بنابراین درختان کاج فنلاندی برای تهیه الوار ترمو چوب عالی و مناسب می‌باشند.

ترمو چوب
 

تولید ترمو چوب

تولید ترمو چوب یا به اصطلاح عموم ترمووود با استفاده از فرایند تیمار حرارتی و خنک کردن چوب‌ها توسط بخار آب برای مدت طولانی در دمای حداکثر ۲۰۸ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. این عملیات حرارتی همچنین تغییرات شیمیایی خاصی را در چوب ایجاد می‌کند که سبب می‌شود تا محصولی با دوام و ماندگار تولید شود.

فرایند ترمو چوب

اصلاح چوب‌های مناسب برای تولید ترمووود فرآیندی تمیز و سازگار با محیط زیست است که خواص چوب را بهبود می‌بخشد. در این فرآیند تنها از دمای بالا و بخارآب استفاده می‌شود. با این فرایند اطمینان حاصل خواهد شد که محصول نهایی کاملا طبیعی و عاری از مواد شیمیایی است. این عملیات حرارتی خواص مختلف چوب مانند ثبات ابعادی، عایق حرارتی، مقاومت در برابر پوسیدگی، عدم تغییر شکل و بهداشت محصول را افزایش می‌دهد.
بنابراین فناوری مدرن فرآیند تولید ترمو چوب، قرار گرفتن الوارهای گونه‌های مختلف درختان چوب سخت و یا چوب نرم در معرض دمای بالا، آن هم به مدت طولانی و در شرایط حذف هوا و در نهایت خنک کردن آنها توسط بخار آب می‌باشد.
در نتیجه ترموود با داشتن خواص تثبیت شده خود مناسب برای انواع کاربری‌های سازه‌ای و دکوراسیونی در ساختمان‌ها مانند دکوراسیون مدرن حمام‌ها و آکسسوارها و مبلمان فضای باز، نمای خارجی خانه‌ها، کفپوش و دیوار پوش سونا و حمام، کفپوش داخلی از جمله پارکت، کفپوش تراس در فضای باز، دکوراسیون پاسیو و آلاچیق ایده‌آل می‌باشد. مسیرهای تردد در باغ و نواحی اطراف استخر، راه پله‌ها و همچنین عناصر طراحی منظره و نرده‌ها نیز جزو کاربری‌های این محصول زیبا و منحصر به فرد محسوب می‌شود.

۰ ۰ رای
رتبه بندی
به اشتراک گذاری بر روی facebook
Facebook
به اشتراک گذاری بر روی google
Google+
به اشتراک گذاری بر روی twitter
Twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
LinkedIn
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
Pinterest
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات