توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

آشنایی با دستگاه ترمووود

دستگاه ترمووود
فهرست مطالب

همانطور که می‌دانید چوب یکی از قدیمی‌ترین متریالی است که بشر از آن برای تهیه و تولید انواع محصولات استفاده کرده است. اما این متریال به دلیل ویژگی‌هایی که دارد؛ ممکن است به مرور زمان دچار افت کیفیت شده و مستهلک شود. همین موضوع به مرور زمان موجب شد که روش‌های جدید و نوآورانه‌ای برای جلوگیری از استهلاک چوب خام کشف شود. یکی از بهترین روش‌های پیشگیری از افت کیفیت چوب خام، روش تولید ترمو چوب به کمک دستگاه تولید ترمووود برای استفاده در چوب نما است. در این روش، چوب خام فرآوری نشده به کمک خط تولید ترمو چوب یا همان دستگاه ترمووود به چوب فرآوری شده یا همان ترموود تبدیل می‌شود. در واقع این دستگاه قابلیت این را دارد که با تیمار گرمایی، طی یک فرآیند حدودا ۳۶ ساعته، تمام باکتری‌هایی که موجب تغییر شکل جوب می‌شوند را از بین ببرد. در این مقاله سعی داریم که شما را بیشتر با تجهیزاتی که در کارخانه تولید چوب ترمو استفاده می‌شوند آشنا کنیم.

دستگاه ترمووود چه مراحلی را روی چوب خام انجام می‌دهد؟

در یک کارخانه تولید ترمووود مواد اولیه و خام که همان چوب است طی سه مرحله به محصول نهایی و پرکاربردی به نام ترموود تبدیل می‌شود. در واقع این پروسه سه مرحله‌ای توسط دستگاه ترمووود انجام خواهد شد. در ادامه به تشریح این مراحل خواهیم پرداخت.

مرحله اول تولید ترموود

برای تهیه محصولی به نام چوب ترمو اولین مرحله خشک کردن و افزایش دمای چوب است. در این مرحله، گرما و بخاردهی توسط کوره انجام شده و دمای چوب به ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. این افزایش دما به تدریج بیشتر شده، به طوری که دمای چوب به ۱۳۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. شاید این سوال برای شما ایجاد شود که دستگاه ترمووود یا همان کوره، برای جلوگیری از ترک خوردن چوب از چه روشی استفاده می‌کند؟ پاسخ کوتاه این سوال بخار آب است. در واقع در این مرحله افزایش دمای به کمک بخار آب انجام می‌شود. این روش باعث جلوگیری از ایجاد واکنش‌های شیمیایی درون چوب نیز می‌شود. به این ترتیب با پایان این پروسه، رطوبت درون چوب به صفر می‌رسد. برای فروش چوب ترمو تنها همین مرحله کافی نیست. بلکه دو مرحله اصلی دیگر نیز وجود دارد که برای تولید یک محصول باکیفیت، باید به دقت انجام شوند.

مرحله دوم تولید ترموود

به این مرحله، مرحله حرارت دادن نیز گفته می‌شود. در واقع دستگاه ترمووود در این مرحله با بخار آب، دما چوب را افزایش می‌دهد. البته این افزایش دما بدون حساب کتاب نیست؛ بلکه استانداردهایی برای رادیاتور، دمنده و قسمت‌های ایمنی دستگاه تعریف شده است.
دستگاه ترمووود بعد از مرحله اول که مرحله خشک کردن بود؛ باید دمای چوب را به ۱۸۰ تا ۲۱۵ درجه سانتی‌گراد برساند. این درجه حرارت بستگی به استاندارد ترموود دارد. چوب بسته به کاربردی که دارد بین ۲ الی ۳ ساعت در این دما می‌ماند.
از آنجا که دمای درون دستگاه ترمووود اختلاف زیادی با دمای محیط دارد؛ در دل همین مرحله، مرحله‌ای به نام هوادهی انجام می‌شود که باعث خنک شدن محصول می‌شود. به این ترتیب از ترک خوردن ترموود جلوگیری می‌شود. البته از آنجا که طی این فرآیند چوب کاملا خشک می‌شود؛ یک مرحله مازاد نیز انجام می‌شود که طی آن رطوبت چوب به ۵ الی ۷ درصد می‌رسد. به این ترتیب زمانی که نصاب از ترموود استفاده می‌کند؛ محصول به راحتی نمی‌شکند. همانطور که گفتیم این مرحله، مرحله هوادهی نام داشته و می‌تواند بین ۵ تا ۱۵ ساعت متغییر باشد. اگر دستگاه ترمووود این مرحله را به درستی انجام دهد؛ ترمو چوب نهایی بسیار باکیفیت شده و حتی کارکردن با آن نیز راحت‌تر است.

مرحله سوم تولید ترموود

در انتهای فرآیند تولید نیز دمای چوب با اسپری کردن آب به ۸۰ تا ۹۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. بعد از رسیدن دمای چوب ترمو به این حد، مجدد عمل رطوبت‌دهی انجام می‌شود. میزان رطوبت محصول نهایی باید بین ۴ تا ۷ درصد باشد. به این ترتیب تمام باکتری‌ها و موادی که باعث تغییر شکل چوب می‌شوند از بین خواهند رفت.

سایر ویژگی‌های دستگاه ترمووود

از آنجا که در دستگاه ترمووود فقط از آب و گرما استفاده می‌شود؛ فرآیند طی شده به وسیله آن نیز کاملا با محیط زیست همخوانی دارد. به این ترتیب این دستگاه، انقلابی در تولید متریال ساختمانی است.
در حال حاضر شرکت‌های بسیاری در دنیا دستگاه ترمووود تولید می‌کنند. در ایران نیز چند شرکت معتبر در سال‌های اخیر اقدام به تولید این تجهیزات کرده‌اند. همین موضوع سبب شده تا قیمت چوب ترموود ایرانی نسبت به محصولات مشابه خارجی به‌صرفه‌تر باشد.
به این ترتیب پیشنهاد می‌کنیم که به جای خرید ترمووود دست دوم، به شرکت‌های تولیدی که با استفاده از تجهیزات مناسب و استاندارد اقدام به فروش ترموود می‌کنند مراجعه کرده و از محصولات باکیفیت آنها استفاده کنید. در ضمن اگر خودتان تولیدکننده این محصول هستید می‌توانید برای اطلاع از قیمت دستگاه ترمووود با کارشناسان ما تماس بگیرید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.