توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

ابزارآلات برش ترمو چوب چیست؟

برش ترمو چوب
فهرست مطالب

همانطور که می‌دانید در حال حاضر در ایران از ترمو چوب در صنایع مختلف و کاربردی مانند مبل سازی، کابینت سازی، دکوراسیون داخلی و چوب نما استفاده می‌شود. از این رو با توجه طیف وسیع این تولیدات و نیاز به اشتغال زیاد نصابان و استادکاران به برش چوب ترمو، ابزارها و دستگاه‌های بسیاری در این زمینه برای یاری بیشتر آنها در هنگام اجرای کار ترمو ساخته شده و در دسترس قرار دارند. در این راستا با پیشرفت تکنولوژی، ابزارهای قدیمی ‌و دستی برش ترمو چوب جایگزین دستگاه‌ها و ابزارهای پیشرفته برقی و خودکار شده‌اند. در این ابزارها نه تنها دقت و سرعت عمل افزایش پیدا کرد؛ بلکه با حذف نیروی انسانی مازاد، انجام پروژه‌های نجاری مربوط به ترمو وود مانند اجرای چوب ترمو نما، اقتصادی‌تر و باکیفیت‌تر از گذشته شده است. در ادامه مبحث به معرفی کاربردی‌ترین ابزارهای برش چوب ترمو خواهیم پرداخت.

برش چوب ترمو چگونه است؟

همانطور که گفتیم برش چوب ترمو می‌تواند به همان شیوه کار با سایر گونه‌ها‌ی مصالح چوبی باشد. اما به علت انجام عملیات تبخیر رطوبت مازاد، الوارهای ترمو چوب خشک‌تر و شکننده‌تر هستند. از این رو لازم است که برای برش این الوارها از ابزارهای مناسب ‌با تیغه‌ها‌ی تیز استفاده شود. از آنجا که طی فرآیند تولید ترمووود تقریبا بخش زیادی از معایب چوب خام گرفته شده است؛ از این رو پس از برش چوب ترمووود تقریبا هیچ گونه کج شدگی و انحرافی در سطوح دیده نمی‌شود. البته تا حدود زیادی این خاصیت بستگی به نوع چوب فرآوری شده و اجرای استانداردهای لازم در روند تولید آن دارد.
کار با الوارهای ترمو با توجه به ساختار آنها، متفاوت از چوب‌های معمولی است. به عنوان مثال لازم است بدانید که به دلیل ساختار شکننده‌ای که چوب‌های ترمو طی فرآیند تولیدشان پیدا می‌کنند؛ امکان برش فارسی در آنها وجود ندارد. چنانچه ترموود را به‌ صورت فارسی برش دهید؛ لبه‌های آن پله و یا ریشه خواهد شد. بنابراین برش استاندارد در این چوب‌ها به شکل عمودی می‌باشد.
یکی از مواردی که در هنگام برش الوار ترموود ممکن است بیشتر از همه چیز برای کاربر آزاردهنده باشد؛ ایجاد خاک اره خشک و فراوان به سبب درصد رطوبت بسیار پایین این محصول می‌باشد. البته امروزه در کارخانجات و کارگاه‌های برش چوب ترمو از سیستم‌های تهویه مناسب استفاده می‌شود. زیرا در صوت عدم استفاه از این سیستم‌ها، خاک اره خشک و بسیار ریز فضای محل برشکاری را پر می‌کند. از این رو طبق استانداردهای زیست محیطی جدید, لازم است تا در کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولید و برش چوب ترمو از سیستم‌های تهویه با مکش قوی و مجهز به محفظه ذخیره و نگاهداری خاک اره استفاده شود.

در رابطه با چوب نمای ساختمان چه میدانید؟

ابزار آلات برش چوب ترمو چیست؟

همانطور که اشاره شد؛ برای برش ترمووود همانند سایر اقلام و گونه‌ها‌ی چوب از تمام ابزارآلات برش مانند انواع اره، فرز، دریل، لیزر و cnc می‌توان استفاده کرد. همچنین استادکاران اکثرا برای اصلاح محل‌ها‌ی برش زده شده از انواع سمباده نیز کمک می‌گیرند. چنانچه از چوب ترمو برای اجرای نمای ترموود استفاده شود؛ می‌بایست برای حفظ کیفیت الوارهای ترموود از گزند اشعه خورشید چه در محل برش چوب ترمو و چه در نقطه نصب اتصالات، عملیات مقاوم سازی توسط رنگ ترموود انجام پذیرد.
در هر حال لازم است تا برای انجام صحیح برش چوب ترمو از روش‌ها و ابزارآلات با کیفیت که دارای تیغه‌های سخت و تیز هستند استفاده شود. یکی از این ابزارهای کاربردی برای برخی استادکاران، استفاده از صفحه‌های برش MDF است. این صفحه‌ها به دلیل پره‌های ریزی که دارند برای برش چوب‌های متراکم بسیار مناسب هستند. البته نباید برای نتیجه‌گیری خوب، سرعت و قدرت دستگاه اره را در این میان نادیده گرفت. از این رو اقدامات زیر می‌تواند منجر به بهبود بیشتر کیفیت چوب‌های برش زده شود:

  • افزایش زاویه برش و همچنین در صورت امکان زاویه فاصله
  • افزایش سرعت برش
  • استفاده از ابزارهایی با بالاترین تعداد پره و پره‌های ریز
  • در صورت امکان استفاده از نوار برش

نکته: با توجه به اینکه چوب ترمو نسبت به چوب عادی شکننده‌تر است؛ بنابراین بهتر است لبه‌های تیز کار به اندازه ۲ میلی‌متر به وسیله پوست ساب، گرد شود.
در نهایت ما پیشنهاد می‌کنیم با توجه به قیمت بالای این محصول در مقابل سایر متریال‌های مشابه و بی‌کیفیت در بازار، بهتر است برش و نصب ترموود را به دست استادکاران و نصابان حرفه‌ای و مجرب بسپارید. این کار نه تنها به پرتی کمتر کار کمک می‌کند؛ بلکه سرعت و دقت انجام پروژه را نیز افزایش می‌دهد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.