توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

آشنایی با ابعاد ترمووود

ابعاد ترموود
فهرست مطالب

ابعاد ترمووود یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب این محصول می‌باشد. این اعداد توسط سازمان جهانی ترموود و بر اساس دسته‌بندی، تحلیل‌های مهندسی و طبق موارد مصرفی استانداردسازی شده و اندازه‌ها‌ی مشخصی مطرح گردیده است. از این سو در سراسر دنیا تولیدکنندگان ترموود موظف به رعایت ابعاد ترمووود استاندارد و مشخص شده این سازمان می‌باشند. کشور ایران نیز از این قاعده کلی مستثنی نبود و این استانداردها در ترموود‌ها‌ی وارداتی و ابعاد چوب ترمو تولید داخلی رعایت می‌شود. بنابراین بد نیست بدانید که متداول‌ترین ابعاد ترمو چوب در ایران، شامل چهار مقطع اصلی می‌باشد. از این رو در محاسبه مترمربع ابعاد ترموود به الوار‌ها‌ی چوبی و یا تخته‌ها‌ی ترمووود با ابعاد مشخص و خاصی اشاره خواهیم داشت.
طبق استانداردهای بین‌المللی کشور فنلاند، عموما الوار‌ها‌ی ترموود می‌بایست از تنه درختان گردبینه استحصال شود و از آنجا که قطر و اندازه تنه این درختان تقریبا سایزهای نزدیک به یکدیگر دارند؛ ابعاد ترموود‌ها‌ی تولید شده یکسان می‌باشد.
طبق این استانداردها و بنا بر ماهیت تولیدی این محصول، نحوه محاسبه ابعاد ترموود چه به لحاظ پهنا، عرض و ضخامت تنوع گسترده و بالایی نداشته؛ از این رو در هنگام فروش ترمووود و یا خرید چوب ترمو، مشتریان و فروشندگان دچار چالش و سردرگمی نمی‌شوند. به این منظور کافیست تا مصرف‌کنندگان بنابر نوع کاربری که از ترموود انتظار دارند برای مثال چوب نما؛ ابعاد و گونه مورد نظرشان را انتخاب کنند. به عنوان مثال قطعا الوار مورد نیاز برای استفاده به عنوان چوب ترمو نما با ترمو چوب مناسب کف و یا دیوار متفاوت خواهد بود. زیرا هر کدام از انواع تایل‌ها‌ و شاخه‌ها‌ی ترموود با ابعاد مشخص، متعلق به گونه خاصی از درختان بوده و از این رو مناسب برای استفاده در فضای خاصی از ساختمان می‌باشند.

محاسبه متراژ چوب ترمووود

همانطور که می‌دانید واحد فروش ترموود بر اساس مترمربع می‌باشد و از این رو ترمووود به صورت الوارهای چوبی در متراژهای مختلف موجود می‌باشد.
بنابراین لازم است تا برای محاسبه مقدار چوب ترموود مورد نیاز برای استفاده در هر فضا، مقدار مساحت طبق واحد مترمربع محاسبه شود. به این منظور به جهت محاسبه مساحت باید طول و عرض فضای مورد نظر را در هم ضرب کنید. بر همین منوال برای محاسبه مترمربع متراژ مورد نیاز چوب نما، عرض چوب و طول شاخه نیز حائز اهمیت است.
فرمول محاسبه متراژ ترموود برحسب مترمربع عبارت است از:
تعداد شاخه * طول شاخه * عرض چوب ÷ ۱۰۰۰
نکته: ضخامت چوب ترموود رابطه مستقیمی با قیمت چوب ترموود دارد. به این ترتیب هرچه ضخامت الوار بیشترشود؛ قیمت ترموود بالاتر می‌رود.

ابعاد انواع چوب ترموود

سایز انواع چوب ترموود

ابعاد ترمووود ایرانی، فنلاندی، چینی و… در دسته‌بندی و ابعاد مختلف تولید و روانه بازار می‌گردد. بر این اساس ابعاد و اندازه‌ها‌ی انواع ترموود برای استفاده نمای ترموود را می‌توان در دسته‌بندی‌ها‌ی زیر قرار داد.

دسته بندی انواع ترمووود:

ترمووود shp profix

نوع چوب: پاین
ابعاد ترمووود: ۹۲ . ۲۶ میلی‌متر – ۱۱۸ . ۲۶ میلی‌متر – ۱۴۰ . ۲۶ میلی‌متر

ترمووود shp profix 2

نوع چوب: پاین
ابعاد ترموود: ۹۲ . ۲۶ میلی‌متر – ۱۱۸ . ۲۶ میلی‌متر – ۱۴۰ . ۲۶ میلی‌متر

ترمووود deck profix 2

نوع چوب: پاین
ابعاد چوب ترمو: ۹۲ . ۲۶ میلی‌متر – ۱۱۸ . ۲۶ میلی‌متر

ترمووود LDR PROFIX 2

نوع چوب: پاین
ابعاد چوب ترمو: ۹۲ . ۲۶ میلی‌متر – ۱۱۸ . ۲۶ میلی‌متر

ترمووود DECK PROFIX

نوع چوب: پاین
ابعاد ترمووود: ۱۱۸ . ۲۶ میلی‌متر

ترمووود SR.SSS

نوع چوب: پاین
کاربرد: سایبان و سازه
ابعاد ترمووود:  ۶۸ . ۲۶ میلی‌متر

ترمووود UTV

نوع چوب: پاین
کاربرد : نمای ساختمان و سازه
ابعاد ترمووود: ۹۲ . ۱۹ میلی‌متر – ۱۴۰ . ۱۹ میلی‌متر – ۱۱۸ . ۱۹ میلی‌متر – ۱۶۰ . ۱۹ میلی‌متر – ۱۸۵ . ۱۹ میلی‌متر – ۲۱۰ . ۱۹ میلی‌متر

ترمووود UTS

نوع چوب: ترمو پاین
کاربرد : نمای ساختمان
ابعاد ترمو وود: ۹۲ . ۱۹ میلی‌متر – ۱۴۰ . ۱۹ میلی‌متر – ۱۱۸ . ۱۹ میلی‌متر – ۱۶۰ . ۱۹ میلی‌متر – ۱۸۵ . ۱۹ میلی‌متر – ۲۱۰ . ۱۹ میلی‌متر

ترمووود UYK

نوع چوب: ترمو پاین
کاربرد: نمای ساختمان
ابعاد ترمووود: ۱۴۰ . ۱۹ میلی‌متر

ترمووود UYL

نوع چوب: ترمو پاین
کاربرد : نمای ساختمان
ابعاد ترمووود: ۱۴۰ . ۲۶ میلی‌متر

ترمووود STP

نوع چوب: پاین و لارچ
کاربرد: دکوراتیو و دکوراسیون داخلی
ابعاد ترموود:  ۹۲ . ۱۵ میلی‌متر – ۹۲ . ۱۴ میلی‌متر – ۱۸۵ . ۱۹ میلی‌متر

ترمووود STS

نوع چوب: ترمو پاین و لارچ
کاربرد: دکوراتیو و دکوراسیون داخلی
ابعاد چوب ترمو: ۹۲ . ۱۵ میلی‌متر

ترمووود LTS

نوع چوب: ترمو پاین و لارچ
کاربرد: دکوراتیو و دکوراسیون داخلی
ابعاد چوب ترمو:  ۹۲ . ۱۵ میلی‌متر

ترموووود LPS

نوع چوب: ترموود پاین و لارچ
کاربرد: دکوراتیو و دکوراسیون داخلی
ابعاد چوب ترمو: ۹۲ . ۱۵ میلی‌متر

ترمووود SHP

نوع چوب: پاین و لارچ
کاربرد: نمای چوبی ساختمان، کفپوش سونا، کفپوش استخر، سقف چوبی کاذب، کفپوش جکوزی، تابلو چوبی،کفپوش چوبی محوطه باز، آلاچیق و پرگولا چوبی، سایبان چوبی
ابعاد ترمووود: ۹۲ . ۱۶ میلی‌متر – ۱۱۵ . ۱۶ میلی‌متر – ۶۸ . ۱۹ میلی‌متر – ۹۲ . ۱۹ میلی‌متر – ۱۱۵ . ۱۹ میلی‌متر – ۱۴۰ . ۱۹ میلی‌متر- ۶۸ . ۲۶ میلی‌متر -۹۲ . ۲۶ میلی‌متر – ۱۱۸ . ۲۶ میلی‌متر – ۱۴۰ . ۲۶ میلی‌متر – ۱۸۵ . ۲۶ میلی‌متر – ۴۲ . ۴۲ میلی‌متر – ۶۸ . ۴۲ میلی‌متر – ۹۲ . ۴۲ میلی‌متر – ۱۴۰ . ۴۲ میلی‌متر – ۹۰ . ۹۰ میلی‌متر

سایز چوب ترمووود استاندارد

همانطور که اشاره کردیم بر اساس استاندارد مشخص شده از سوی سازمان بین‌المللی ترموود فلاند، تمامی‌الوارها و شاخه‌ها‌ی ترموود می‌بایست بر اساس ابعاد تعریف شده به اندازه‌ها‌ی زیر باشد.

  • ترمووود مقطع SHP (چهار تراش)

این نوع از ترموود، در واقع دارای ضخامت‌های ۱۶، ۱۹، ۲۶، ۴۲ میلی متر است که در عرض‌های مختلف و متناسب با آن ضخامت تولید می‌شوند. ضخامت‌های ۱۶، ۱۹، ۲۶ میلی متر دارای عرض‌های ۹۲، ۱۱۷، ۱۳۵، ۱۴۰ میلی متر هستند و ترمو چوب با ضخامت ۴۲ میلی متر در عرض‌های ۴۲ ، ۶۸، ۹۲، ۱۳۵، ۱۴۰ و ۱۸۰ میلی‌متر تولید می‌شوند.

شایان ذکر است این نوع ترمووود در نمای داخلی ساختمان، نمای بیرونی ساختمان، تابلو، کف و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • ترمووود مقطع UTV (کام و زبانه)

این نوع الوار ترموود دارای فاق و زبانه بوده و ابعاد آن در این مقطع ۱۶ الی ۱۹ میلی‌متر می‌باشد. از این رو فقط برای دکوراسیون داخلی و نمای ساختمان از آن استفاده می‌شود.
این مقاطع در اکثر موارد در ضخامت ۱۹ میلی متر تولید می‌شوند و تولید این مقاطع در ضخامت ۱۶ میلی‌متر نیز ممکن است اما توصیه نمی‌شود.

  • ترمووود مقطع UTS (فاق و زبانه)

این نوع ترمووود همانند ترموود مقطع UTV بوده و تمام خصوصیات آن را نیز دارا می‌باشد. با این تفاوت که ترمووود مقطع UTS در ناحیه نری آن به شکل زاویه باز نیست؛ بلکه به شکل زاویه قایم و نود درجه می‌باشد.
ابعاد ترمووود UTS نیز در ضخامت‌ها‌ی ۱۶ میلی‌متر تا ۲۰ میلی‌متر می‌باشد.

  • ترمووود مقطع DECK

ترموود دک هم به صورت چهار تراش (SHP) و هم به صورت شیاردار به جهت کف‌‍سازی محوطه‌ها‌ی باز بیشتر کاربرد دارد. پیشنهاد می‌شود با توجه به میزان رفت و آمد و فشاری که ممکن است بر روی این الوارهای کف وارد شود؛ از ترمووود گونه عش که دارای استحکام بالاتری است به این منظور استفاده کنید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.