جشنواره فروش مازند چوب آریا به مناسبت آغاز زمستان
تا 18 دی تمدید شد

نمای ترموود و اجرای ترموود نما

نمای ترموود چیست؟

نمای ترموود و اجرای ترموود نما بر اساس روش‌ها و استانداردهای خاصی انجام می‌شود؛ تا بتوان از این متریال به نحو احسن در نمای ساختمان‌ها استفاده کرد. امروزه یکی از روندهای محبوب و مورد پسند در طراحی نمای ساختمان‌های مسکونی و تجاری، استفاده از چوب ترمو نما و ترموود است. چوب ترمو در ایران نیز بسیار محبوب شده و از آنجا که قرابتی نزدیک با انواع چوب دارد؛ مورد پسند بسیاری از افراد جامعه قرار گرفته است. از چوب ترمو نما در فضاهای داخلی و خارجی ساختمان استفاده‌های گوناگونی می‌کنند. از جمله این فضاها نیز اجرای نمای ترموود ساختمان است.
نمای ترموود

دسترسی سریع

کاربرد چوب ترمو نما

منظور از نمای ترموود، هرگونه نمایی است که در طراحی آن به صورت اختصاصی و یا مکمل، از چوب ترمو نما استفاده کرده باشند. در ایران و در ساختمان‌های بلند شهری، معمولا از ترموود به عنوان متریال مکمل در طراحی نمای ساختمان استفاده می‌کنند.

طراحی نما باچوب ترمو نما

طراحی نما با چوب ترمو نما

در طراحی نمای ترموود باید موارد بسیاری را مدنظر داشت که رعایت آن‌ها موجب عمر و استحکام بیشتر نما می‌شود. از تمامی این جزئیات مهم‌تر نیز، اجرای ترموود نما به شکلی است که در برابر عوامل محیطی مقاوم باشد. در این زمینه نکته مهم ایجاد فضای خالی حداقل سه سانتی‌متری در پشت چوب ترمو نما است تا آب باران روی چوب ترمو نمانده و به راحتی تخلیه شود. اگرچه چوب ترمو نما در برابر رطوبت بسیار مقاوم است؛ اما در صورت رعایت نکردن این موارد، ممکن است از عمر چوب ترمو به‌کار رفته در نما کاسته شود.

کاربرد رنگ در اجرای ترموود نما

اجرای ترموود نما، یکی از کاربردهای چوب ترمو نما، در فضای بیرونی را نشان می‌دهد. استفاده از این متریال در فضای بیرون نیز نیازمند رعایت الزامات خاصی است. یکی از این الزامات استفاده از رنگ مخصوص چوب ترمو نما است. چوب ترمو در بدو ساخته شدن، دارای رنگی تیره و قهوه‌ای هستند؛ این تیرگی ناشی از فرآوری چوب در دمای بسیار بالا و نزدیک به ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد است. این در حالی است که معمولا افراد سلیقه متفاوتی در انتخاب رنگ چوب ترمو نما برای طراحی فضاهای مختلف،دارند. بنابراین رنگ‌آمیزی ترموود می‌تواند موجب زیبایی ظاهری آن شود. رنگ‌های چوب ترمو نما در طیف رنگ‌های چوب ساخته می‌شوند و در طیف رنگی خاکستری، قهوه‌ای تیره و روشن موجود است. البته کاربرد رنگ در چوب ترمو نما تنها به زیباسازی ظاهری آن محدود نمی‌شود. در واقع ترموودها اگرچه در برابر موارد بسیاری، از جمله رطوبت و قارچ و کپک و… مقاومت هستند؛ اما در برابر تابش اشعه ماوراء بنفش خورشید، دچار استهلاک و پوسیدگی سطحی می‌شوند. کاربرد اصلی رنگ‌های چوب ترمو در اجرای نمای ترموود، محافظت از این متریال در برابر تابش روزانه نور خورشید است. این رنگ‌ها در دو شکل پایه آب و پایه روغنی ساخته شده و از پوسیدگی سطحی ترمو چوب جلوگیری می‌کنند.

اجرای ترموود نما ساختمان

اجرای ترموود نما ساختمان از نظر جنس و روش فرآوری تفاوتی با سایر ترموودها ندارد. به‌طور کلی چوب ترمو نما دارای دو گرید A و B هستند که نشان‌دهنده کیفیت چوب مورد استفاده در ساخت ترموود است. همچنین تفاوت نوع چوب مورد استفاده نیز در نتیجه نهایی موثر است. به طور معمول برای نمای ترموود ساختمان از چوب درختان کاج استفاده می‌کنند. همچنین از نظر ظاهری تفاوت چوب ترمو نما با سایر ترمو چوب ها در اندازه پروفیل‌های آن است.
اجرای ترموود نما ساختمان

نمای ترموود و سنگ

همان‌طور که پیش از این گفتیم، در اجرای نمای ساختمان معمولا از چوب ترمو نما به عنوان متریال زمینه یا اصلی استفاده نمی‌شود. این موضوع به‌خصوص در ساختمان‌های بلندمرتبه شهری بیشتر دیده می‌شود. در اغلب موارد اجرای ترموود نما روی یک زمینه سنگی اجرا می‌گردد. در واقع بخش اعظم نمای ساختمان را سنگ تشکیل داده و از چوب ترمو نما برای تکمیل بخش‌های مختلف و زیبایی بیشتر آنها استفاده می‌شود. البته در سازه‌های ویلایی ممکن است از ترمو چوب به عنوان متریال اصلی نما نیز استفاده گردد.

قیمت نمای ترمووود

قیمت نمای ترموود به عوامل و آیتم هایی مانند رنگ، هزینه و اجرت نصب و سایر هزینه ها بستگی دارد. قیمت نهایی نمای ترموود بستگی به این دارد که از این آیتم‌ها با چه کیفیتی استفاده می‌شود.
اشتراک در
اطلاع از
guest
۰ نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
۵ ۱ رای
رتبه بندی