توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

استفاده از چوب در نمای ساختمان

نمای چوبی ساختمان
فهرست مطالب

این تلاش لجام گسیخته برای بهبود دنیای اطراف ما زمانی اثر بخش خواهد بود که علاقه به پروژه‌های بهسازی پروژه‌های ساختمانی در فضای شهری در طراحی و اجرای نما رعایت شود. افزایش جذابیت اجرای نمای ساختمان‌ها با متریال جدید تا بازسازی یک نمای فرسوده با مصالح سازگار با محیط زیست برای پروژه‌های ساختمانی آینده همچون چوب نمای ساختمان در فضای شهری می‌تواند برآورده کننده این منظور باشد.
در بین مواد و مصالح مختلف ساختمانی ترمو چوب محبوبیت زیادی در بازار داشته که با ویژگی‌های منحصر به فرد عملکردی و زیبایی ظاهری برای طیف گسترده‌ای از کاربردها متمایز شده است. ترمووود یک آنالوگ عالی از چوب طبیعی است. همانطور که می‌دانید چوب یک ماده طبیعی سازگار با محیط زیست بوده که از میلیون‌ها سال پیش به خدمت انسان در آمده است. با این حال چوب خام بدون پردازش اضافی قادر به مقاومت در برابر عوامل نامطلوب جوی مانند رطوبت زیاد، عملکرد میکروارگانیسم‌های بیولوژیکی و حشرات نمی‌باشد.
روش مدرن فرآوری اولیه چوب به نام اصلاح حرارتی سبب دستیابی به یک محصول جدید با کیفیت بالا شده که تقاضای زیادی در بازار مصالح برای استفاده از آن در نمای چوب ساختمان، دکوراسیون فضای باز، کفپوش، دیوارپوش و… را دارا است. چوب ترمو چوبی است که تحت عملیات حرارتی در دمای ۱۸۰ تا ۲۴۰ درجه و بدون استفاده از مواد افزودنی و ترکیبات مصنوعی تهیه شده است. از این رو با بهره‌مندی از خواص مطلوب و مقاوم سازی بهینه، به محصولی کارآمد به منظور استفاده برای نمای چوبی ساختمان یا همان نمای چوب ترمو تبدیل شده است. چوب نمای ساختمان از گونه‌های درختانی همچون کاج فلاندی تهیه می‌شود که شامل انواع ترموود گره دار و بدون گره است. نوع بدون‌گره این محصول از زیباترین و پراستفاده‌ترین انواع چوب ترمو نما و محوطه‌های باز می‌باشد.

استفاده از ترمووود برای نمای چوبی ساختمان

نمای چوبی ساختمان یا همان چوب ترمو نما توانسته حس زندگی در طبیعت را به روح ساختمان‌های شهری باز گرداند. انرژی فوق العاده چوب شاید یکی از دلایل استقبال فراوان مشتریان از این محصول نوآوری شده باشد. ساختمان‌های دنیای مدرن که هر روز سعی بیشتری برای فاصله گرفتن از زمین دارند؛ سبب شده تا روحیه افراد به دلیل جدایی از طبیعت، سرد و شکننده شود. حال، دعوت از طبیعت به عنوان پیراهنی بر تن ساختمان‌ها سبب شده تا ساکنین این سازها بتوانند به خوبی این احساس گرما و انرژی را حس کنند.
نمای چوبی ساختمان توانسته این دور بودن از طبیعت را برای مردم شهر جبران کند. ترمووود محصولی حرارت دیده با خواص منحصر به فرد ذاتی چوب است؛ که هم برای نمای چوبی داخل ساختمان و هم به عنوان چوب نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. بهره‌جویی از نمای چوبی در میان ساختمان‌هایی با نمای نخ نمای معمولی مانند سنگ، آجر و بتن می‌تواند حس شادابی و آرامش را به یک ساختمان ببخشد.

مزایا و معایب چوب در نمای ساختمان

چوب نمای ساختمان یا ترموود دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌هاست که آنرا برای استفاده در نمای ساختمان مطلوب ساخته است. اما هرگز فراموش نکنیم که مجموعه مزایا و معایب خاصه این محصول نیست؛ بلکه تمامی ‌متریال‌های مورد استفاده در صنعت ساختمانی شامل موارد این ‌چنینی می‌شوند.

ترمووود برای نمای چوبی ساختمان

مزایای استفاده از ترموود برای نمای چوبی ساختمان

 • ترمو نما چوب مخصوصی است که در شرایط مختلف جوی مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می‌دهد.
  ترموود به دلیل عدم تبادل حرارتی با محیط، به صورت عایق عمل می‌کند.
 • وب ترمو را به راحتی و در اشکال مختلف می‌توان آن را برش داد و به عنوان چوب نما استفاده کرد.
 • به دلیل نقش و بافت منحصر به‌ فرد چوب، نمای چوبی ساختمان نیز با تنوع گسترده‌ای در طراحی قابل ارائه می‌باشد.
 • ترمو چوب بنابر ماهیت ذاتی خود جزو مصالح قابل تجزیه بوده و به محیط‌ زیست آسیب نمی‌زند.
 • سریع و آسان نصب می‌شود و در موقع لزوم قابلیت جداسازی برای تعمیر یا نظافت یا تعویض را دارد.

معایب استفاده از چوب برای نمای چوبی ساختمان

معایب نمای چوبی ساختمان را می‌توان به این شرح دانست:

 • از آنجا که طی فرآیند تولید ترموود، به دلیل تبخیر و حرارت زیاد مقاومت مکانیکی چوب کاهش می‌یابد؛ در نتیجه این محصول دربرابر اشعه فرابنفش خورشید مقاومت زیادی ندارد.
 • به طبع ترمو چوب دارای طرح‌ها و گره‌های طبیعی‌ در سطح خود است که ممکن است این ظاهر برای همگان مقبول نباشد.
 • انوع مرغوب چوب ترمو با کیفیت مناسب مستلزم پرداخت هزینه‌های بالا می‌باشد.
 • برای تهیه چوب مورد نیاز نمای چوبی ساختمان به قطع درختان بیشتری نیاز است و قاعدتا این امر به طبیعت آسیب خواهد زد.

قیمت نما چوب ترموود

معمولا برای طراحی نمای چوبی ساختمان با ترموود ، از چوب کاج معمول و مورد تقاضا می‌باشد. زیرا این گونه علاوه بر دارا بودن ویژگی‌های لازم که برای استفاده از چوب در نما لازم می‌باشد؛ قیمتش نسبت به انواع دیگر چوب‌های مرغوب اقتصادی‌تر است. رنگ آمیزی آن با هر رنگی آسان بوده و مراقبت از آن دشوار نیست. به این ترتیب چوب ترمو به طور گسترده‌ای برای فضای داخلی و همچنین فضای خارجی و نمای ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
قیمت نما چوب ترموود بر حسب متر مربع محاسبه می‌شود. از آنجا که قیمت الوارهای ترموود با توجه به ضخامت آنها تغییر می‌کند؛ بنابراین رابطه مستقیمی ‌ بین ضخامت و قیمت این محصول وجود دارد. هر چقدر ضخامت الوار ترمو کمتر باشد قیمت آن نیز کمتر خواهد بود. ارزان‌ترین الوارهای ترمو، الوار‌هایی با ابعاد ۹۲*۱۶ میلیمتر هستند. اما مناسب ترین ضخامت الوارهای ترموود برای نمای چوبی ساختمان ۱۹ میلیمتر در عرض‌های ۹۲، ۱۱۷ و ۱۴۰ میلیمتر می‌باشد.
نکته مهم دیگر که در زمینه محاسبه قیمت نمای چوبی ترموود مطرح می‌باشد؛ نوع طراحی نما می باشد. بدین معنی که بسته به نوع طرح نما، هزینه نصب نمای چوبی ساختمان به ۳ دسته ساده، متوسط و دشوار تقسیم می‌گردد که هر کدام ممکن است هزینه نهایی کار را به مقدار قابل توجهی تغییر دهد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.