توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

اصول طراحی در نما

طراحی-نمای-مدرن
فهرست مطالب

عناصر و اصول طراحی در نما برای درک چیدمان بصری شهرها نقش بزرگی دارند. زیبایی شناسی در معماری نیز توسط عناصر و اصول طراحی در نما رعایت و اجرا می‌شوند. بنابراین ساختمان‌ها و سایر سازه‌های قابل سکونت که طراحی و ساخته می‌شوند؛ از یک اصل پویا و جدایی ناپذیر از هنر و فناوری، تبعیت می‌کنند. اما در این میان یکی از مهمترین نکات، پی بردن به این موضوع است تا برای خلق یک نمای جذاب، چه مواد و متریالی باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا علاوه بر زیبایی، هماهنگی و همخوانی بیشتری در منظره ایجاد شود. زیرا کیفیت و نوع مصالح به کار رفته در نما می‌تواند زیبایی آن را بسیار تحت تأثیر قرار دهد. برای مثال استفاده از چوب نما در طراحی می‌تواند هم زیبایی و هم کارایی را یکجا به نما تزریق کند.

متریال و مصالح هماهنگ با اصول طراحی در نما

همانطور که می‌دانید نمای یک سازه، در واقع همان پوسته بصری ساختمان است که اولین برداشت را به ذهن بیننده متبادر می‌سازد. از این رو چنانچه در اجرای آن به دلیل صرفه جویی در هزینه و یا بد سلیقگی طراح، از مصالح نامناسب و یا نامرغوب استفاده شود؛ قطعا این ساختمان در آینده، سازه چشم گیر و زیبایی نبوده و فروش آن بسیار مشکل ساز خواهد بود. زیرا خریداران و مشتریان ظاهر و نمای یک سازه را بخشی از کیفیت ساختمان دانسته و بر اساس نمای مذکور به آن امتیاز و ارزش می‌دهند. در حال حاضر کارفرمایان و سازندگان در ایران به این مهم بیشتر توجه می‌کنند و برای تحقق آن از مصالح و متریال نوینی که همسو با قوانین و بخشنامه‌های سازمان شهرداری برای اجرای نما می‌باشد؛ استفاده می‌کنند. طراحان نیز بر مبنای سلیقه و هوش خود به رعایت اصول طراحی در نما اهتمام ورزیده و ساختمان‌های مدرن و امروزی را بر اساس مصالحی همچون ترموود، شیشه، آجر، سیمان و فلز طراحی می‌کنند. استفاده همزمان از این متریال‌ها با توجه به موقعیت سازه، متراژ بنا، منطقه مورد نظر و بودجه سازنده آن تعیین شده و در نهایت منجر به خلق یک طرح زیبا و چشم نواز می‌شود. استفاده از این مصالح نه تنها بار مالی بیشتری را بر روی دوش کارفرما تحمیل نکرده؛ بلکه او را از تخصیص هزینه‌های سنگینی مانند خرید سنگ طبیعی نما نجات می‌بخشد. به عنوان مثال قیمت چوب ترموود در مقایسه با سنگ‌هایی همانند تراورتن سوپر عباس آباد و آتشکوه بسیار پایین‌تر بوده و عملا نیز استفاده از این سنگ‌ها در ساختمان‌های مدرن با طراحی‌های جدید و مینیمال امکان پذیر نیست.

 

اصول-طراحی-نما

اصول طراحی نمای مدرن

مهمترین اصل طراحی در نما برای سازه‌های مدرن و امروزی را می‌توان سادگی و خوانایی نمای آن دانست. بر این اساس استفاده از مواد و متریال‌های متنوعی و گوناگون در طراحی نما، سبب می‌شود تا از سادگی و خوانایی نمای آن ساختمان کاسته شود. بنابراین بهتر است از ایده پردازی با مصالح مختلف در تمام قسمتهای نما صرف نظر شده و یکنواختی بصری نما را توسط یک یا دو عنصر شاخص و طبیعی همانند نمای ترموود به منثه ظهور رساند. استفاده از عناصر زیاد و متنوع در طراحی، باعث شلوغی بی دلیل و ناخوانا شدن نما می‌شود و زیبایی آن را به شدت تحت الشعاع قرار می‌دهد. بر این اساس هرچه طراحی نما ساده‌تر باشد؛ عناصر به کار رفته در کیفیت بصری آن تاثیر بیشتری خواهند داشت. در این میان رنگ نیز یکی از برجسته ترین ویژگی‌های بصری نما می‌باشد که اگر به درستی انتخاب نشود؛ می‌تواند حتی کیفیت دید بهترین طرح‌ها را از بین ببرد. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توانید از طراح بخواهید تا تناسبات رنگ را با کمک نرم افزار طراحی سه بعدی تغییر دهد.

نماهای-عجیب

مهندسی نما در طراحی

مهندسی نما هنر حل مسائل زیبایی شناختی، زیست محیطی و ساختاری برای دستیابی به زیباترین پوشش فضای سکونت با رعایت اصول طراحی در نما است. امروزه با افزایش پیچیدگی‌ها و ظهور متریال‌های مهندسی و نوظهور ساختمانی، تقاضا برای خاص بودن نمای ساختمان‌ها و انتقال اهداف مشتری، سبب شده تا اجرای نمای ساختمان‌های مدرن قوت بیشتری بگیرد. مهندسین نما افرادی هستند که در این حیطه می‌توانند با ارائه بهترین ارزش‌های طراحی و متریال به کارفرمایان پروژه‌ها کمک کنند. نمای ساختمان مدرن یکی از تخصصی‌ترین و مهمترین عناصر ساخت ساختمان است و می‌تواند تا ۳۵ درصد از هزینه‌ها را به خود اختصاص دهد. نماها نمایانگر انتظار معمار از نمای خارجی ساختمان است. آنها اصلاح کننده اصلی محیط اطرافشان بوده و عنصری هستند که بیشترین سطح شکاف تاریخی را بیان می‌کنند.

با ظهور نیازهای جدید رفاهی برای ساکنین و روش‌های اتلاف کمتر انرژی در ساختمان‌ها، طراحی نما باید بخشی از این استراتژی جامع باشد. به طور خاص اصول طراحی در نما باید با دقت مورد توجه قرار گیرد تا با جنبه‌های منسوخ عملکرد نما و صرفه جویی نشدن در انرژی مقابله کند. اکنون باید مواردی از قبیل تکنیک‌های پیش بینی تامین انرژی حرارتی، نورپردازی و مهندسی صوتی، اضافه شده به موضوعات طراحی نما، در کنار فاکتورهای اساسی همچون دوام، پایداری و مهندسی سازه نیز مورد توجه قرار گیرد؛ تا بهترین ارزش را برای مشتریان ایجاد کند. محو شدن این مرزها در طراحی‌های مدرن سبب شده است که اکنون صرفه جویی در مصرف انرژی و سازگاری با دستورات قانونی مراجع نظارتی، مسئله تعادل بین این موارد حل شود. بنابراین امروزه سعی می‌شود تا مهندسین طراحی نما و کارشناسان طراحی دکوراسیون داخلی تمامی ‌وجهه‌ها و کارایی نمای مدرن و طراحی داخلی را به کارفرمان تشریح و تفسیر کنند. به این طریق آنها دیگر ابهامی ‌در خصوص آنکه نمای مدرن چه مزیت‌ها و ارزش‌هایی برای ساختمان دارد و یا دکوراسیون مدرن چیست و چگونه اجرا می‌شود؛ را ندارند. بلکه با رغبت نشان دادن به استفاده از مصالح جدید این مقبولیت را در اجرای نمای مدرن به نمایش گذاشته‌اند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.