توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

انواع سبک‌های معماری

سبک-های-معماری
فهرست مطالب

طراحی ساختمان یکی از اولین مواردی است که بعد از نگاه کردن به یک سازه توجه شما را به خود جلب می‌کند. اگر یک ساختمان از نظر معماری نکته قابل توجهی داشته باشد؛ اغلب به یک مکان مهم از نظر بیننده تبدیل می‌شود. معماری سازه‌ها در واقع ظاهر شهر را شکل می‌دهند و می‌توانند گاهی به یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر تبدیل شوند. ساختمان‌های به یاد ماندنی اغلب از سبک‌های معماری خاصی پیروی می‌کنند و قابلیت تشخیص زیادی دارند.

امروزه مشاوران و معماران زیادی در این صنعت فعالیت دارند و از انواع سبک‌های معماری بر اساس اصول بی‌انتهای طراحی‌های مدرن و الهام‌بخش در اجرای پروژه‌های ساختمانی خود استفاده می‌کنند. در این میان با توجه به پیشینه فرهنگی و هنری ایرانیان از دوران باستان تا کنون، معماران بسیاری در دنیا از انواع سبک‌های معماری ایرانی استقبال می‌کنند. بررسی‌ها و کاوش‌های باستان‌شناسی حکایت از آن دارد که پیشینه معماری ایرانی به حدود هزاره هفتم پیش از میلاد می‌رسد. از آن زمان تاکنون، پیوسته این هنر توسعه و تکامل یافته‌است. آنچه که به طوری که امروزه در انواع سبک‌های معماری معاصر آثار به جا مانده از این فرهنگ و هنر غنی را شاهد هستیم. استفاده از تزیینات و ریزه‌کاری‌های بسیار هنرمندانه در روش‌های مختلف گچ کاری، شیشه کاری، کاشی کاری و همچنین انواع سبک‌های معماری داخلی و خارجی گویای این ارمغان تاریخی است. آنچه که معماری ایران به دنیا عرضه کرده؛ غنیمتی تکرار نشدنی در طول تاریخ بشریت است. 

 نقش چوب به عنوان یک متریال مهم در انواع سبک معماری

سبک-های-معماری-جهان

 

چوب یکی از مهمترین متریال‌ها در انواع سبک معماری بوده و همچنان نیز جزو یکی از گزینه‌های محبوب و مورد توجه صاحبان ساختمان‌ها و یا کارفرمایان قرار دارد. چوب همواره بخش کامل یا جزئی از ساختمانهای ساخته شده توسط بشر از دوران نوسنگی بوده است. قبل از اینکه انسان ابزاری برای برش و کار با چوب داشته باشد؛ با ابزارهای نه چندان پیچیده و ساده سعی بر استفاده از آن در سازه‌های خود داشته است. 

تصویری روشن و واضح مبنی بر استفاده از چوب در تمدن‌های باستانی همچون یونانی‌ها، رومی‌ها، مصری‌ها و پارس‌ها موجود است که در نظر اول ساختمان‌های مجلل پوشیده شده از آجر، سنگ یا مرمر را تداعی می‌کند. اما در واقعیت، در انواع سبک‌های معماری مدنی، شهرهای بزرگ آن دوران بیش از هر چیزی توسط چوب‌های درمان نشده و خام ساخته می‌شده‌اند. اما امروزه روش‌های جدید و نوظهور مصالح ساختمانی جدید و مدرن در حوزه صنعت چوب نیز پیشرفت چشمگیر داشته است. اختراع محصولی به نام ترموود یا همان چوب مهندسی شده سبب شده تا امکان استفاده از این متریال به غیر از چوب نمای ساختمان، در حوزه‌های دیگری همچون طراحی انواع سبک‌های معماری مدرن و پست مدرن نیز با رویکرد ایده‌آل گرایانه به آینده مهیا باشد. به همین جهت خرید چوب ترمو در بازار ایران نیز رونق فراوانی پیدا کرده است. در حال حاضر معماران و طراحان کشور ما نیز با گنجاندن این محصول در بخش‌های ویژه طراحی‌های خود به خلق آثار زیبا و درخور توجه دست یافته‌اند. به لطف هنر و ذوق طراحان انواع سبک‌های معماری، ترموود دیگر تنها به معنای چوب ترمو نما شناخته نمی‌شود. این محصول مهندسی شده به کارفرمایان اجازه می‌دهد تا بتوانند زیباترین روف گاردن های جهان را خلق کنند. 

الهام از سبک‌های معروف معماری

در ساخت یک پروژه، داشتن مقدمات و پیش زمینه ذهنی در خصوص انواع سبک‌های معماری بسیار مفید است. این عناصر شگفت‌انگیز می‌توانند به عنوان یک عامل الهام بخش عمل کنند و در تعیین مناسب‌ترین طراحی برای پروژه شما نقش موثری داشته باشند. مشاوره با مشاوران سطح بالا معماری و کارشناسان این حوزه، برای دستیابی به طرحی که همیشه آرزو داشتید بسیار ضروری است. معماری ایران به ۶ سبک، پارسی، پارتی، خراسانی، رازی، آذری و اصفهانی تقسیم می‌شود که هر کدام از آنها از یک سری اصول معماری با شکل و ظاهری متفاوت تبعیت می‌کنند. اما به طور کلی ۸ مورد از شناخته شده‌ترین انواع سبک‌های معماری دنیا که در بسیاری از سازه‌های محبوب در سراسر جهان به کار برده شده‌اند به شرح زیر هستند:

  • معماری کلاسیک یونان و روم
  • معماری گوتیک
  • معماری باروک
  • معماری نئوکلاسیک
  • معماری ویکتوریا
  • معماری مدرن
  • معماری پست مدرن
  • معماری نئوفوتوریسم

بی‌تردید معماری یکی از مهم‌ترین دستاوردهای بشر است که به کمک آن می‌توان فرهنگ و تاریخ یک دوره یا یک منطقه را به بیننده نشان داد. از اهرام ثلاثه مصر گرفته تا سازه‌های بی‌نظیر تمدن یونان باستان، همه و همه یکی از اصلی‌ترین راه‌ها برای ابراز این ماهیت تاریخی بوده‌اند. در ۱۵۰ سال اخیر نیز فرم‌های هنری جدیدی در انواع سبک معماری پدید آمد که به صورت کاملا ملموسی دید متفاوت‌تری را نسبت به فضاهای شهری ایجاد کرده‌اند. بر این اساس امروزه معماران تلاش می‌کنند تا سبک‌های معماری قدیمی و تاریخی را با المان‌های معماری مدرن ترکیب کنند و سازه‌هایی با اشکال بسیار منحصربه‌فرد خلق کنند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.