توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

انواع نمای ساختمان به سبک مدرن

نمای ساختمان مدرن
فهرست مطالب

هرگاه صحبت از انواع نماهای ساختمان به میان می‌آید به سرعت ذهن مخاطبان به سمت و سوی سبک‌های هنری کشیده می‌شود. شاید در ایران بیشترین میزان استفاده از سبک‌‌ها‌ی هنری در ساختمان را بتوان به دو دسته عمده نماهای کلاسیک و مدرن تقسیم بندی کرد. در این مطلب سعی می‌شود به یک زیر مجموعه از انواع سبک‌‌ها‌ی نمای مدرن ساختمان اشاره کنیم.

آشنایی با یکی از انواع نمای ساختمان به سبک مدرن

در ایران از سال‌‌ها‌ی گذشته نمای کلاسیک بسیار مورد توجه بوده است. اما نمای مدرن معمولا با ساختمان سازی و معماری نوین قابل تعریف است. هنگامی ‌که در دانشگاه‌‌ها‌ی معتبر ایران مبحث معماری مورد نظر قرار گرفت؛ این نظریه تایید می‌شود.
یکی از جدیدترین انواع متریال ساختمانی که در ایران در سال‌‌ها‌ی اخیر در دسترس مجریان نماسازی قرار گرفته است، استفاده از انواع چوب نمای ساختمان است؛ که در اصطلاح به آن ترموود گفته می‌شود. اصولا در اکثر نقاط جهان مواد و متریالی را برای ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌‌دهند که چند ویژگی منحصر به فرد داشته باشند. اول آنکه به راحتی در دسترس کارفرمایان و مجریان طرح قرار گیرد. دوم آنکه هزینه تمام شده آن به نفع پروژه و در واقع توجیه اقتصادی برای پروژه داشته باشد. در نهایت منابع اجرایی و دانش استفاده از آن متریال و امکان قرار دادن آن به صورت بومی ‌در اختیار مجریان طرح باشد.

نظر کارفرمایان و مجریان در رابطه با اجرای نمای ترموود

اجرای نمای ترموود در ابتدای ورود و معرفی اولیه این متریال در حوزه ساختمان سازی ایران، برای کارفرمایان و مجریان طرح‌‌ها‌ی ساختمانی به گونه ای ناآشنا بود. اما امروزه رفته رفته اکثر این مخاطبان پروژه‌‌ها‌ی ساختمانی، با این متریال آشنایی پیدا کردند. در واقع ترموود به یکی از انواع محصولات پرطرفدار در سبک نمای مدرن تبدیل شد.
زیرا هم در سرعت اجرا، نسبت به نماهای سنگ طبیعی قابلیت رقابتی دارد و هم در مباحث اقتصادی می‌تواند در مقابل نماهای سنتی تر با متریال‌‌ها‌ی پر استفاده مقرون به صرفه‌تر باشد.

انواع نمای ساختمانشاید در گذشته در صنعت ساختمان اجرای نمای ترموود به لحاظ اقتصادی به دلیل گران بودن متریال اولیه و در دسترس نبودن مجریان حرفه‌ای این نوع نما، قیمت بالایی را به سازنده تحمیل می‌کرد. اما امروزه با توجه هزینه‌‌ها‌ی تمام شده سنگ طبیعی برای استفاده در نمای ساختمان و همچنین محدودیت‌‌ها‌ی اجرایی که قوانین شهرسازی به سازنده در اجرای نمای ساختمان‌‌ها‌ی مسکونی تحمیل می‌کند، استفاده از سنگ طبیعی چندان صرفه اقتصادی ندارد.
زیرا در اجرای نماهای سنگ طبیعی مجری طرح می‌بایست تعهداتی را به شهرداری منطقه محل اجرای پروژه بدهد که بعضا در مرحله اجرا و نقشه‌‌ها‌ی فنی نما سرعت اجرا را به شدت پایین می‌آورد.
معمولا برای اجرای نمای سنگ طبیعی کارفرما باید زمان بسیار طولانی را در نظر بگیرد. اما اجرای نمای ترموود به مراتب زمان کمتری نسبت به نماهای سنتی‌تر دارد و بعضا دریافت مجوز اجرای این نوع نما برای سازندگان راحت تر است. چرا که نقشه‌‌ها‌ی فنی آن از پیش طراحی شده است و سرعت اجرای آن به مراتب بالاتر است.

چرا برای نمای مدرن ترموود را پیشنهاد می‌دهیم؟

چوب نمای ساختمان از مزیت‌‌ها‌ی دیگری نیز برخوردار است که می‌توان از آنها ‌بهره برداری کرد. زیبایی این نوع نما و پر طرفدار بودن نمای چوبی یکی از مزیت‌‌ها‌ی این نوع نمای مدرن است. اما در مبحث اجرای این نوع نمای و به خصوص استفاده از ترمو چوب در شرایط آب و هوایی مختلف، توجه به ویژگی‌های ساختاری و خصوصیات این نوع محصول، برای حصول کارایی و کیفیت بهتر و بیشتر باید مد نظر قرار بگیرد.
بعضا اجرای این نوع نما در شرایط آب و هوایی کشورهای اروپایی که خواستگاه این محصول است، بسیار مورد استفاده قرار گرفته و در مرحله اجرا چوب ترموود موفق و کیفیت آن بعد از گذشت سال‌ها ثابت شده است. به همین دلیل می‌توان این نوع از مواد ساختمانی را در شرایط آب و هوایی مرطوب نیز مورد استفاده قرار داد. اما در برخی از شرایط آب و هوایی گرم و خشک به نظر می‌رسد این نوع متریال چندان مورد استقبال قرار نگرفته است. زیرا اعتقاد برخی از سازندگان ساختمان بر این است که، چوب ترمو در شرایط آب و هوایی گرم و خشک قابلیت انطباق پذیری را ندارد و عمر مفید آن کم خواهد بود. با این حال به نظر می‌رسد بدون داشتن یک منبع معتبر علمی ‌نمی‌توان این عقیده را قبول کرد.
به هر شکل نمای ترموود و استفاده از آن کم کم جای خود را در صنعت ساختمان سازی ایران بازکرده است و احتمالا در آینده نزدیک این نوع نما بخش جدا نشدنی از سبک مدرن نماسازی در ایران خواهد شد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.