توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

بهترین شرایط نگهداری از ترمووود

بهترین شرایط نگهداری از ترمووود
فهرست مطالب

همانطور که از نام ترمووود پیداست، این ماده عبارت است از چوب سخت یا چوب نر‌می‌ که تحت عملیات حرارتی قرار گرفته تا مزایای چشمگیر آن بارزتر شود. چوب با استفاده از یک عمل کاملا طبیعی و غیر سمی ‌در دمای بیش از ۱۰۰ درجه پخته ‌می‌شود تا تصفیه شده و در برابر آفات و عوامل مخرب زیست محیطی مقاوم شود. این فرآیند گرمایش، در محیطی فاقد اکسیژن صورت ‌می‌گیرد تا ترکیبات آلی درون سلول‌‌ها‌ی چوب از بین رفته و نگهداری از ترمووود به نحو بهتری امکان‌پذیر شود. از این رو محصولات چوبی حاصل با حداقل جذب رطوبت بسیار پایدارتر ‌می‌باشند. از سویی به دلیل از بین رفتن مواد آلی در مغز چوب ماندگاری آنها نیز افزایش یافته و سبب ‌می‌شود تا حشرات و قارچ‌‌ها‌ نتوانند به ساختار چوب آسیب بزنند. هر چند تما‌می ‌این فرآوری‌‌ها‌ سبب افزایش خواص و ویژگی‌‌ها‌ی مثبت در الوارهای چوب ترموود ‌می‌شود؛ اما نگهداری چوب ترمو نما در مقابل اشعه آفتاب و همچنین محافظت از ترمووود در مقابل ساییدگی فاکتور بسیار مهمی ‌در حفظ کیفیت این متریال است.
اجرا و نصب ترمووود نیز باید با مهارت و به دست استادکاران انجام شود. زیرا مراقبت از ترمووود نه تنها در طول استفاده بلکه در زمان انبار کردن و همچنین نصب ترموود باید به خوبی اجرا شود. استفاده صحیح از یراق آلات و ملزومات نصب در کیفیت و ماندگاری چوب ترمو بسیار تاثیر‌گذار است. بنابراین مهندسین کشاورزی و کارشناسان این حوزه به شدت به مصرف‌کنندگان توصیه ‌می‌کنند که برای کسب بهترین نتیجه و عدم افت کیفیت این محصول، علاوه بر استفاده از مقاوم‌کننده‌های جانبی به منظور محافظت از ترمووود، از دستوالعمل‌‌ها‌ی استاندارد و آزمایش شده نیز پیروی کنند. لذا برای نگهداری از ترمووود باید نکاتی را رعایت کرد تا چوب کیفیت و کارایی اولیه خود را حفظ کند.

نحوه نگهداری از ترمووود

همانطور که ‌می‌دانید چوب ترموود مورد نیاز در ایران یا به شکل وارداتی از کشور فنلاند و چند کشور اروپایی دیگر تامین ‌می‌شود و یا جزو تولیدات داخلی کشور ‌می‌باشد. در هر حال به دلیل هزینه‌‌ها‌ی بالای تامین مواد اولیه و یا هزینه‌‌ها‌ی حمل و نقل و ارسال این محصول به ایران، ارزش قیمتی این محصول بالا ‌می‌رود. از این رو رعایت برخی نکات سبب حفظ کیفیت ترموچوب و افزایش طول عمر آن در هنگام استفاده ‌می‌شود. نگهداری از چوب نما بر اساس شرایط استاندارد و صحیح کمک می‌کند تا ترمووود مد نظر دچار ترک، انحنا و پوسیدگی نشود. بنابراین محافظت از ترمووود به دو بخش نگهداری در انبار و نگهداری بعد از نصب تقسیم ‌می‌شود.

نگهداری در انبار

به منظور نگهداری از ترمووود بهتر است از انبارهایی که مسقف هستند و میزان رطوبت در آنها کنترل شده و بسیار کم است استفاده شود. همچنین در هنگام دپو کردن باید سعی شود تا الوارها حد الامکان به صورت افقی کنار همدیگر قرار گیرند. بسیار ضروریست که برای حفظ کیفیت و طول عمر ترمووود‌ها ازکاور پلاستیکی و محافظ چوب استفاده شود. این کاور‌‌ها‌ ‌می‌توانند شرایط نگهداری چوب را به شکل استانداردتری فراهم کنند. همچنین پیشنهاد ‌می‌شود به منظور نگهداری از ترمو چوب با شرایط مساعد و بهینه، الوارها به طور مستقیم با زمین تماس نداشته باشند. قرار دادن تیرک‌‌ها‌ی نگهدارنده در زیر چوب‌ها از منحنی شدن آنها جلوگیری می‌کند.

نگهداری بعد از نصب

مراقبت بهینه از الوارهای ترموود ‌می‌تواند طول عمر این محصول را افزایش دهد. ترموود‌های حرارت دیده به دلیل حذف ناخالصی‌‌ها‌ به طور طبیعی در برابر پوسیدگی بسیار مقاوم هستند. آنها همچنین در برابر آب و هوای مرطوب به خوبی فرم خود را حفظ ‌می‌کنند. اما ادامه این شرایط ناسازگار ممکن است به مرور مخرب و تهدید کننده باشد. از این رو لازم است تا پس از نصب، الوارهای ترموود در مقابل عوامل مخرب جوی (رطوبت، اشعه خورشید، قارچ و کپک و…) همچنین مواردی مانند سایش و خراش به وسیله رنگ ترمووود و یا روغن محافظت شوند.

شرایط نگهداری از ترمووود

نگهداری از ترموود در برابر عوامل محیطی

گرچه ترموود یک محصول مهندسی شده و با دوام است؛ اما به دلیل منشاء طبیعی که دارد لازم است که با آگاهی از شرایط مناسب نگهداری از ترمووود به جهت کاهش هزینه‌ها، افزایش طول عمر و کیفیت این متریال اقدامات لازم انجام شود. محافظت و نگهداری از ترمووود مهم‌ترین موضوع پس از خرید و نصب این محصول است.

نگهداری در مقابل اشعه خورشید

اشعه ماورای بنفش خورشید توانایی زیادی در تاثیر‌گذاری بر روی مواد مختلف در طبیعت را دارد. این اشعه به راحتی ‌می‌تواند بسیاری از واکنش‌‌ها‌ی شیمیایی را تسریع و یا تبدیل کند. تابش این اشعه بر روی چوب‌‌ها‌ سبب تجزیه بافت سلولی چوب شده و در نتیجه پایداری ساختمان چوب با گذشت زمان تحلیل ‌می‌رود. این تغییرات در ظاهر چوب نیز به خوبی نمایان است. رنگ الوارهای ترموود که بدون روکش مواد محافظ در برابر اشعه uv خورشید قرار می‌گیرند؛ طی یک دوره یک ساله از تن قهوه‌ای به سمت تن خاکستری تغییر می‌کند. بنابراین با توجه به طبیعی بودن منشاء الوارهای ترمو چوب لازم است به جهت محافظت و نگهداری از ترمو چوب در برابر اشعه خورشید هر ساله به وسیله رنگ‌‌ها‌ و یا روغن‌‌ها‌ی مخصوص محافظت شوند تا کیفیت و طول عمر آنها طی سال‌ها در وضعیت مطلوب باقی بماند.

محافظت در برابر رطوبت

همانطور که ‌می‌دانید رطوبت و چوب دو فاکتور متضاد یکدیگر هستند. از این رو یکی دیگر از عواملی که سلامت و کیفیت الوارهای ترموود را تهدید ‌می‌کند رطوبت است. هر چند که این محصول در اثر فرآوری‌‌ها‌ی تبدیل خود به طور نسبی در برابر آب مقاوم شده است؛ اما لازم است برای تقویت و افزایش این مقاومت از روش‌‌ها‌ی مکمل استفاده شود. استفاده از ترموود محافظت نشده در مکان‌‌ها‌یی که به طور مستقیم با آب در ارتباط هستند و یا منطقه مورد نظر دارای آب و هوای بسیار مرطوب باشد؛ ممکن است به ساختمان داخلی چوب آسیب وارد کند. اگر چه رطوبت این الوارها در هنگام فرآیند تولید و تبدیل به چوب حرارت دیده تا میزان بسیار زیادی استخراج شده و حد فاصل سلول‌‌ها‌ به جای آب، مولکول‌‌ها‌ی هوا قرار گرفته است؛ اما همچنان تا حدودی در برابر نفوذ آب آسیب‌پذیر است. جذب آب معمولا از نقاط انتهایی الوارها و درست از جایی که برش خوره است صورت ‌می‌پذیرد. آب به صورت مویرگی در آوندها به سمت بالا حرکت می‌کند. اما انتهای الوارها آب بیشتری جذب کرده و سنگین تر هستند. حضور آب سبب پوسیدگی، ترکیدیگی، پوسته پوسته شدن و یا دفرمگی ظاهری ترموود ‌می‌شود. از این رو به جهت نگهداری از ترمووود در مقابل رطوبت لازم است تا مقطع برش خورده و خام که مغز چوب است مانند سطح رویی الوارها به وسیله اقدامات محافظتی مانند رنگ و یا روغن پوشیده شود. تا علاوه بر طول عمر بالا رنگ، کیفیت چوب‌‌ها‌ نیز در طول مدت زمان استفاده تغییر نکند.

محافظت در برابر رشد قارچ و جلبک

مشاهده رنگ سبز بر روی الوارهای ترموود نشان‌دهنده حضور جلبک‌ها است. یکی دیگر از فاکتورهای طبیعی مخرب ترموود همین مهمان ناخوانده‌ای است که ظاهر الوارها را ‌می‌پوشاند. جلبک‌‌ها‌ گیاهان کلروفیل داری هستند که با تغذیه از نور خورشید و به صورت مستقل زنده هستند و نیاز به میزبان برای ادامه حیات خود ندارند. معمولا هنگا‌می‌که ترموود‌‌ها‌ در جوار گیاهان استفاده شوند و یا آب و هوا مرطوب و مساعد باشد پدیدار ‌می‌شوند. در این شرایط به منظور محافظت و نگهداری از ترمووود در مقابل جلبک‌‌ها‌ لازم است تا ابتدا سطح الوارها به وسیله برس کاملا تمیز شود و سپس از یک لایه پوشش رنگ و یا روغن به منظور پیشگیری از رشد مجدد آنها استفاده شود.

نگهداری در برابر ترک خوردگی

رطوبت و آب عامل اصلی اغلب ترک خوردگی‌‌ها‌ است. چنانچه رطوبت داخلی الوارها افزایش پیدا کند؛ سبب تغییر ابعادی سلول‌‌ها‌ی چوب ‌می‌شود. در نتیجه چوب حالت باد کرده پیدا ‌می‌کند. سپس بعد از خشک شدن ابعاد سلول‌ها به اندازه اولیه باز ‌می‌گردد. این تغییرات سبب ترک خوردگی الوارها و معیوب شدن آنها ‌می‌شود. به این منظور برای محافظت و نگهداری از ترمووود در برابر ترک خوردگی لازم است تا الوارها توسط پوشش‌‌ها‌ی مناسب از رنگ و یا روغن مقاوم‌سازی شوند. در این صورت تغییرات رطوبتی ترمو چوب‌‌ها‌ در اثر رطوبت و یا باران به شدت کاهش ‌می‌یابد و طول عمر آنها افزایش پیدا ‌می‌کند.
بنابراین با توجه به تما‌می‌ موارد و روش‌‌ها‌ی ذکر شده ‌می‌توان به راحتی وظیفه محافظت و نگهداری از ترمووود را با انجام یکسری اقدامات آسان و کم هزینه به بهترین شکل انجام داد. این متریال در حال حاضر یکی از زیباترین و کاربردی‌ترین مواد و مصالح ساختمانی است که اگر نسبت به استفاده و شرایط نگهداری از آن آگاهی و دانش کافی داشته باشید برای سالیان سال زینت‌بخش سازه‌‌ها‌ی شما خواهد بود.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.