توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

تایل ترموود چیست؟

تایل ترموود
فهرست مطالب

شاید در اولین قدم‌های تبدیل چوب‌های طبیعی به متریال باکیفیت و سازگاری همچون ترموود، از این محصول کاربردی تنها در بخش نمای ساختمان استفاده می‌شد. اما امروزه به لطف تحقیقات و آزمایش‌های محققین عرصه کشاورزی و مهندسی، دامنه تولید محصولات ترمووود افزایش پیدا کرده است. امروزه برای بخش‌های مختلف کف، سقف، دیوارها و نرده‌ها متریال‌هایی از جنس ترموود وجود دارد که نه تنها در نوع خود بی‌نظیر هستند؛ بلکه کارایی و دوام آنها سبب تمایل بیشتر کارفرمایان برای استفاده از این محصول در پروژه‌های ساختمانی نسبت به متریال‌های معمول و قدیمی‌تر مانند سنگ و سرامیک شده است. یکی از این مشتقات ترمو چوب‌ها که غالبا به عنوان کفپوش فضاهای بیرون شامل حیاط، تراس، روف گاردن، دور استخر و در حالت کلی محیط‌هایی که به صورت مستقیم در معرض عوامل مخرب جوی قرار دارند؛ تایل ترموود می‌باشد.
تایل ترموود در واقع همان کاشی ترموود است. این محصول با الوارهای ترموود متفاوت است. برای تولید آن کارخانه تولیدکننده الوارهای ترمووود را در اندازه‌های۳۰ یا ۱۵ سانتی‌متری برش داده و بر روی زیره‌های مخصوصی از جنس پلاستیک پیچ می‌کند. تایل ترموود یا همان تایل چوب ترمو یک متریال زیبا و طبیعی است که به دلیل فرآیندهای تولیدی آن، در برابر عوامل مخرب جوی مانند رطوبت، نورخورشید، قارچ و کپک‌ها مقاوم است. از این رو نمی‌توان به استفاده از تایل ترمو چوب به عنوان کفپوش ترموود نه تنها به لحاظ مهندسی خرده گرفت؛ بلکه ویژگی‌هایی مانند خاصیت عایق بودن آن در برابر گرما و سرما کاربری آن را به عنوان یک کفپوش افزایش داده است.
تایل ترموود به دلیل ذات تولیدی یکسانی که با چوب ترمو نما دارد؛ بسیاری از ویژگی‌ها و فاکتورهای این محصول محبوب را به ارث برده است. جنس تایل ترموود نیز مانند سایر الوارهای تولید شده در کارخانه تولیدی ترموود از گونه‌های مختلف درختان است. پس قطعا می‌توان بین این کفپوش‌ها و لمینت‌های پلاستیکی تفاوت قائل بود. برای کسب اطلاع از قیمت تایل ترموود می‌توانید با کارشناسان فروش فروشگاه‌ها و شرکت‌های معتبر عرضه‌کننده ترموود در بازار ایران همانند مازند چوب تماس بگیرید.

ساخت تایل ترمووود

برای ساخت تایل ترموود نیاز است تا الوارهای ترمو در اندازه‌های استاندارد که معمولا ۳۰ *۳۰ و یا ۱۵*۳۰ است برش داده شوند. این کار در کارخانه به وسیله اره‌های مخصوص برش ترموود صورت می‌گیرد تا برش‌ها یکدست، صاف و تمیز در بیاییند. بعد از این مرحله کاشی‌های تایل ترموود برای نصب زیره پلاستیکی وارد مرحله بعد می‌شوند.

چوب نما چیست؟

اجزای مورد نیاز در ساخت تایل

همانطور که اشاره کردیم برای ساخت تایل ترموود نیاز است تا الوارها ترموود در اندازه‌های متناسب بریده شوند. یکی از مزیت‌های تایل ترموودها وجود زیره‌های پلاستیکی است که نصب آن را راحت کرده و از سویی به تهیه پروفیل‌های آهنی برای زیرسازی و اتصال آنها نیازی نیست. این زیره‌ها به وسیله پیچ‌های مخصوص ترموود به کاشی تایل ترموود متصل می‌شوند.

زیره پلاستیکی تایل

زیره تایل ترموود معمولا باید از جنس پلاستیک مرغوب و باکیفیت باشد. زیرا استفاده از مواد بازیافتی و نامرغوب در این زیره‌ها سبب تولید صدا شده و یا احتمال آسیب‌دیدگی کاشی تایل را افزایش می‌دهد. از سویی هر یک از این زیره‌ها باید وزنی در حدود ۱۵۰ گرم داشته باشند تا بتوانند در مقابل بار و فشار وارده بر روی کف مقاومت و تحمل کافی داشته باشند.

تایل ترموود چیست

اندازه‌های تایل ترموود

به طور معمول و استاندارد اندازه‌های تایل ترموود ۱۵*۳۰ و ۳۰*۳۰ می‌باشد. از آنجا که زیره‌های پلاستیکی تایل‌ها نیز در همین ابعاد ساخته می‌شود؛ اگر تایل ترموود‌ها در ابعاد بزرگ‌تری ساخته شوند؛ احتمال آسیب‌دیدگی و شکستن آنها وجود دارد. از این رو جهت افزایش کیفیت و کارایی تایل در دراز مدت نیاز است تا کفپوش‌ها برابر با زیره‌ها بریده شوند. این نکته قابل ذکر است که در نوع خاصی از تایل ترموود، مرسوم به تایل گومی که الوار آن از گونه درخت عش در کشور لهستان تولید می‌شود؛ از زیره پلاستیکی سایز شده در آن استفاده نمی‌شود.

ضخامت چوب تایل

در ساخت تایل ترمو وود درجه ۱ از چوب ترموود با ضخامت معمولی ۱۹ میلی‌متر استفاده می‌شود که در بازار به ابعاد‌ ۲۰ میلی معروف است. استفاده از الوارهای نازک‌تر سبب پایین آمدن کیفیت و کارایی این محصول در طولانی مدت می‌شود.

پیچ تایل

همانطور که گفتیم در تهیه تایل ترمو جهت اتصال چوب ترموود به زیره پلاستیکی (پد تایل ترموود) لازم است تا از پیچ‌های مخصوص استفاده شود. از این رو پیج مورد نظر باید حتما گالوانیزه و دارای روکش رنگ کوره‌ای باشد. از آنجا که تایل ترموود به عنوان کفپوش چوبی در فضای باز در معرض آب و رطوبت قرار دارد؛ بنابراین عدم استفاده از پیچ‌های گالوانیزه با رنگ کوره‌ای، سبب می‌شود تا پیچ‌ها به مرور دچار زنگ‌زدگی شده و در درازمدت زنگ آبه از آنها خارج شود. این اتفاق نه تنها زیبایی و تمیزی کار را از بین می‌برد؛ بلکه سبب افت کیفیت تایل‌ها می‌شود.
از آنجا که در ساخت تایل ترمووود از الوار ترموود با ضخامت ۲۰ میلی‌متر استفاده می‌شود؛ در نتیجه اندازه پیچ تایل‌ها باید با احتساب پد پلاستیکی حدودا ۴۰ میلی‌متر و دارای ضخامتی حدودا ۲۵ میلی‌متر باشد. توجه داشته باشید که ضخامت‌های بیشتر پیچ سبب ترکیدگی الوار شده و طول بلندتر هم ممکن است از طرف دیگر تایل بیرون بزند.

کاربرد تایل ترموود

با توجه به نوآوری‌های عرصه تولید و ساخت ترموود انواع تایل ترموودها یا همان کفپوش ترموود این روزها به عنوان متریال‌های نو و مدرن که در عین زیبایی کاربردهای مطلوبی دارند؛ جایگزین مصالح ساختمانی رایج مانند انواع سنگ، سرامیک و کاشی‌ها شده‌اند. این متریال جدید با دارا بودن ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد خود، برای انواع کف‌سازی محیط‌های باز و مرطوب مناسب هستند.
از آنجا که در تهیه تایل از گونه‌های مختلف درختان کاج و عش استفاده می‌شود؛ بنابراین کاربردهای متفاوتی را از آنها می‌توان انتظار داشت. به عنوان مثال می‌توان گفت:
در فضاهای باز معمولی که میزان رطوبت در آنها زیاد نیست؛ از انواع تایل ترموود تهیه شده از درخت کاج استفاده می‌شود که بسیار زیبا و شیک است.
از نوع ترمووود عش نیز برای تولید کفپوش تایل زیر دوش در حمام و استخرهای ورزشی استفاده می‌شود.

نصب تایل ترموود

از آنجا که تایل ترموود دارای زیره‌ پلاستیکی است؛ از این رو هنگام نصب آنها نیازی به زیرسازی و شاسی‌کشی فلزی نیست. بنابراین برای نصب آنها به دلیل استفاده نکردن از آهن‌کشی، هیچ گونه آسیبی به کف و لایه‌های زیرین وارد نمی‌شود. از سویی نصب تایل نیازی به پیچ شدن، میخ شدن و یا چسب ندارد. انواع تایل ترموود برای نصب در داخل هم قفل می‌شوند؛ از این رو اگر این کار به یک نصاب حرفه‌ای سپرده شود؛ در طول یک روز می‌تواند بیشتر از ۱۰۰ مترمربع آن را نصب کند.. اما در نظر داشته باشید از آنجا که زبانه‌های تایل‌ها به راحتی در یکدیگر قفل می‌شوند؛ نیازی به حرفه‌ای بودن برای نصب آن نیست. حتی یک فرد غیرحرفه‌ای و غیر متخصص هم از عهده اتصال آنها به خوبی برمی‌آید.
بنابراین خرید تایل ترموود به دلایل زیر مقرون به صرفه‌تر از سایر مصالح و متریال‌های رایج به عنوان کفپوش می‌باشد.

  • از آنجا که برای کف‌سازی نیازی به آهن‌کشی ندارد؛ از این رو هزینه‌ها کمتر می‌شود.
  • به کف آسیب نمی‌رساند. بنابراین در مکان‌هایی که اجاره‌ای هستند هم به راحتی استفاده می‌شود.
  • از جایی که تایل‌ها به کف متصل نمی‌شوند؛ از این رو جمع‌آوری آن نیز بسیار ساده و راحت است.

رنگ تایل ترموود

رنگ تایل ترموود معمولا از رنگ‌های مخصوص کف می‌باشد. زیرا رنگ مخصوص کف به علت ساختار خاصی که دارد؛ دوام بیشتری داشته و از سویی طول عمر چوب در نتیجه استفاده آن و نفوذ ذرات رنگ به داخل الوار بالاتر می‌رود. شاید دچار شبه شده باشید که رنگ مناسب کف چه تفاوتی با سایر رنگ‌های مورد استفاده برای ترموود دارد؟ این تفاوت در فرمولاسیون ضد ساییدگی این رنگ است که باعث می‌شود تا رنگ مدت زمان بیشتری دوام خود را حفظ کند.

تعمیرات و نگهداری از تایل ترموود

تایل ترموود‌ها معمولا مصالح بسیار خوب و بی‌دردسری برای کاربران هستند. از آنجا که دوام و طول عمر آنها نیز مانند الوارهای ترموود است؛ پس احتمالا در صورت رعایت نکردن یکسری موارد ایمنی، شانس آسیب‌دیدگی در آنها بیشتر می‌شود. از این رو بهتر است نکات زیر را مد نظر داشته باشید.

  • سعی کنید تایل‌های مورد نظر را از یک شرکت معتبر و استاندارد تهیه نمایید.
  • هنگام انتخاب و خرید دقت داشته باشید ضخامت تایل ترموود نباید کمتر از بیست یا نوزده میلی‌متر باشد.
  • زیره پلاستیکی تایل را چک کنید. زیرا هرگز نباید از مواد کهنه و سبک تولید شده باشد.
  • پیچ‌ها را بررسی نمایید تا حتما مخصوص استفاده برای ترمووود و گالوانیزه باشند.
  • زیرسازی تایل‌ها به گونه‌ای باشد که جریان آب زیر آنها به خوبی به سمت فاضلاب هدایت شود.
  • توجه داشته باشید بسیار ضروریست که رنگ تایل را هر ۳ سال حتما تجدید کنید.
  • هر گز روی تایل‌ها فشارهای سنگین و نقطه‌ای وارد نکنید.

در پایان امیدواریم با استفاده از این محصول زیبا، شیک و کم دردسر، رضایت خاطر شما جلب شود.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.