توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

ترموود در نما و معماری ایرانی

ترموود در معماری ایرانی
فهرست مطالب

ترموود در نما و معماری ایرانی می‌تواند کاربردهای زیادی داشته باشد. در واقع این محصول به دلیل ساخته شدن از چوب، معمولا در ساختار معماری‌های کلاسیک قابل استفاده است. چوب یکی از اولین مصالح بشر برای ساخته خانه به شکل امروزی بوده است؛ و امروزه هنوز هم این متریال در این زمینه بسیار محبوب است.

البته ترمووود اگرچه شباهت زیادی به چوب دارد؛ اما تفاوت‌های محسوسی نیز با آن داشته که باعث می‌شود نتوان دقیقا همان‌گونه که از چوب در معماری استفاده می‌شود، از ترموود نیز استفاده کرد. با این حال این روزها ترموود در طراحی نما و سایر بخش‌های معماری ایرانی، در نقش یک متریال لوکس و جذاب، بسیار مورد توجه است.

در ادامه این نوشته وب‌سایت مازند چوب، درباره کاربرد ترموود در معماری ساختمان‌های ایرانی و همین‌طور حضور آن در معماری معاصر و قدیم ایران نکاتی را مطرح کرده‌ایم.

در رابطه با روش های خرید چوب ترمو بیشتر بخوانید.

چوب ترمووود در معماری ساختمان‌های ایرانی

ترموود به معنای واقعی آن، امروزه بیش از هر زمان دیگری در معماری ساختمان‌های ایرانی کاربرد دارد. در واقع طی سال‌های گذشته، روندهای طراحی ساختمان به سمت و سویی کشیده شده که وجود ترموود در آن انکارناپذیر است.

جالب است بدانید که از عمر ترموود در سراسر جهان کمتر از ۲ دهه می‌گذرد؛ و اگرچه پیش از آن نیز وجود چوب‌های فرآوری شده در معماری ساختمان‌ها قابل بررسی است؛ اما ترموود واقعی با مشخصات خاص آن، محصولی مدرن و متعلق به سال‌های اخیر است. در واقع ترموود را از نظر خواصی مانند استحکام، مقاومت در برابر رطوبت و دوام، باید در دسته اولین چوب‌های فرآوری شده دانست که استفاده از آنها در معماری، نقطه ضعف‌های سابق را ندارد.

ترموود در نما و معماری ایرانی

ترموود در نما و معماری ایرانی به سرعت گسترش یافته است. البته اولین و بیشترین استفاد از این محصول را باید در طراحی نمای ساختمان‌های مسکونی جستجو کرد. سلیقه ایرانیان به استفاده از چوب و متریال‌های مشابه بسیار نزدیک است؛ و از آنجا که ترموود دارای خواصی مساعد برای استفاده در نماست، بیش از هر چیز می‌توان آن را در نمای ساختمان‌های مسکونی مدرن مشاهده کرد.

این کاربرد معمولا کاربردی نسبی است. به این معنا که در طراحی نماهای مبتنی بر ترموود، برعکس ساختمان‌های چوبی، از ترموود به عنوان متریال مکمل استفاده می‌شود. در واقع در ساختمان‌هایی با نمای ترموود ، معمولا بخش اصلی نما را کماکان سنگ، آجر و یا فلز تشکیل داده و ترموود با توجه به خواص چوبی بودن خود، به نما روح بخشیده و آنها را زیبا و جذاب می‌کند.

آیا می دانید از ترمووود برای ساختمان های نما چوب استفاده می شود؟

فارغ از نمای ساختمان‌ها، ترموودها را می‌توان در فضای داخلی ساختمان‌ها نیز یافت. استفاده از این محصول در طراحی سونای خشک، روف‌گاردن و تزئینات آن از جمله آلاچیق و گلدان و…، کف‌پوش اطراف استخر و موارد مشابه، از این موارد هستند.

ترمووود در معماری معاصر و قدیم ایران

همان‌طور که پیش از این گفته شد، اگرچه از زمان عرضه ترموود در بازارهای جهانی، کمتر از دو دهه می‌گذرد؛ اما نسل‌های پیشین این متریال، یعنی انواع چوب‌های خشک شده و فرآوری شده، از جمله مواردی هستند که در معماری معاصر و قدیم ایران بسیار پرکاربرد بودند.

وجود چوب در معماری پیشین ایرانی را می‌توان در هر دو بخش سفت‌کاری و نازک‌کاری مشاهده کرد. در بخش سفت‌کاری، استفاده از چوب‌ها به عنوان تیرک‌های سقف، امری بسیار متداول بوده است. این ویژگی را هنوز هم می‌توان در خانه‌های قدیمی بسیاری از شهرهای ایران، به‌خصوص شهرهای مرکزی مشاهده کرد.

در بخش نازک‌کاری یا تزئینات نیز، استفاده از انواع چوب‌ها برای طراحی انواع درب و پنجره، بسیار مورد توجه بوده است.

البته باید به این نکته توجه کنید که اگرچه از ترموود در نما و معماری ایرانی می‌توان به راحتی استفاده کرد؛ اما در برخی از انواع طراحی‌ها که شامل خطوط منحنی و زوایای هنرمندانه هستند؛ استفاده از ترمو چوب با محدودیت‌هایی روبرو است. به عنوان مثال طراحی اشکال هندسی معماری اسلامی و ایرانی، مانند اسلیمی‌ها، به کمک ترموود قابل اجرا نیست؛ در حالی که استفاده از ترموود به سبک معماری برخی مناطق ایران که شامل طرح‌های شکسته و وسیع هستند، با ترموود قابل فرض است. از جمله این طرح‌ها می‌توان به سبک طراحی خانه‌های روستایی در گیلان و مازندران اشاره کرد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.