توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

ترمووود فنلاند بهتر است یا ایران

ترمووود فنلاند یا ایران
فهرست مطالب

هرچند که کشورهای بسیاری برروی ترمووود تحقیقات زیادی انجام داده‌اند؛ اما کشور فنلاند تاکنون توانسته در این راستا پیشرو باشد. درباره ترموود فنلاندی باید بدانید که نوع آب و هوای این کشور باعث شده است که محصول چوب ترمو آن از کیفیت بالایی برخوردار باشد. این کشور با دارا بودن جنگل‌های مصنوعی مهندسی شده جهت تولید چوب ترموود، توانسته سالیانه تعداد بی‌شماری چوب ترموود را به کشورهای دیگر صادر کند. از این رو سهم زیادی از بازار ترمو چوب به ترمووود فنلاندی تعلق دارد. موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی کشور فنلاند سبب شده تا کارخانه‌های تولید کننده ترمووود این کشور دسترسی کافی به منابع و مواد اولیه تولید ترمووود را داشته باشند. ناگفته نماند که کشورهای دیگری مانند فرانسه، هلند و آلمان در تلاشند تا دانش کافی در زمینه تولید ترمو چوب را به دست آورند.
در سال‌های اخیر پژوهشگران ایرانی به دلیل تقاضای بالای مصرف کنندگان چوب ترموود، تلاش فراوانی در جهت تولید این محصول نموده‌اند. اما از آنجا که تولید مواد اولیه این متریال نیازمند زیر ساخت‌های مناسب جنگلداری، کسب دانش فنی و شرایط آب و هوایی مخصوص است؛ متاسفانه همچنان بخش اعظمی از نیاز کشور به این ماده اولیه به ناچار از طریق واردات تامین می‌شود.
از این ‌رو به دلیل کمبود مواد و متریال مورد نیاز برای تولید ترمووود و همچنین وجود نواقص خط تولید، محصول نهایی یا همان ترموود ایرانی به لحاظ کیفیت، توان رقابت با ترمووود فنلاندی را ندارد. در حال حاضر به دلیل شرایط خاص اقتصادی و قوانین حاکم بر بازار ارز، فروش ترموود یا خرید ترموود، آن هم از نوع فنلاندی در کشور ایران مسئله چالش برانگیزی شده است. فروشندگان این محصول به دلیل حاشیه سود خوب و همچنین کیفیت بالای ترمووود فنلاندی، میل بیشتری به فروش این محصول دارند. اما از جهتی قیمت بالای این متریال سبب می شود تا خریداران به سمت انتخاب ترموود ایرانی کشیده شوند.
ترمووود فنلاند و ایرانی

عوامل موثر در تفاوت میان ترمووود ایرانی و ترمووود فنلاندی

چوب ترمو را از زوایای مختلفی می‌توان مورد بررسی قرار داد. ویژگی‌های فنی و کیفی چوب حرارت دیده سبب شده این محصول از لحاظ ظاهر، کیفیت و قیمت تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر داشته باشند. در ادامه به برخی از این تفاوت ها اشاره خواهیم کرد:
همانطور که می‌دانید فرآیند تولید ترمو چوب یک پروسه کاملاً طبیعی و بدون دخالت مواد شیمیایی می باشد. اما آنچه که نتیجه این فرآوری را ممتاز می سازد؛ اجرای اصولی مراحل آماده سازی آن است. خارج سازی درست و اندازه مواد تشکیل دهنده بافت داخلی چوب مانند آب، گلوکز و رزین سبب می شود تا محصول نهایی در مقابل عوامل مخرب زیست محیطی مقاوم‌تر شود. کیفیت و دوام چوب ترمو نما رابطه مستقیمی با شکل و روش اجرای آماده سازی آن دارد. این ویژگی‌ها در انواع ترموود ایرانی و فنلاندی متفاوت است و این اختلاف تنها به دلیل اجرای مراحل آماده سازی نیست. بلکه مواد اولیه و کیفیت متریال مورد استفاده برای تولید چوب ترموود نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
تولیدکنندگان ایرانی معتقدند که مواد اولیه وارداتی از کشورهای روسیه، اوکراین و بلاروس از درجه کیفی مناسبی برخوردار نیست. این عامل سبب می‌شود تا محصول نهایی از کیفیت لازم برخوردار نباشد. تولیدکنندگان اغلب ترجیح می‌دهند مواد اولیه مورد نیاز برای تولید ترمووود ایرانی از کشور فنلاند یا استونی تامین شود. از سویی تهیه مواد اولیه مرغوب با شرایط اعمال شده از سوی دولت، جهت تامین ارز مورد نیاز برای تجار و واردکننده‌ها و همچنین محدودیت‌های اعمال شده از سوی گمرک ایران و وزارت صمت در جهت ثبت سفارش، عملاً سدی بزرگ بر روی کارخانه های تولید داخلی ترموود ایجاد کرده است.
جدای از این مسائل حتی اگر تولید کننده ایرانی بتواند مواد اولیه مناسب و درجه یکی را از میان حجم زیاد تقاضای کشورهای اسکاندیناوی و چین برای خرید ترمووود فنلاندی و محدودیت زمانی شش ماهه کشور فنلاند برای قطع درختان تهیه کند؛ مسئله وجود نداشتن کوره‌های مناسب حرارتی برای تولید ترمووود نیز، دست تولیدکننده را بسته می‌سازد. زیرا به دلیل وجود تحریم‌های سنگین عملا امکان وارد کردن فن آوری و تکنولوژی لازم جهت تولید ترمووود داخلی با کوره‌های حرفه‌ای مناسب این کار ممکن نمی باشد.

سخن پایانی:

با توجه به موارد ذکر شده در بالا دسترسی به ترمووود با کیفیت و مرغوب در بازار ایران بسیار مشکل شده است. زیرا همین تعداد تولید کننده داخلی با فرض دارا بودن تکنولوژی لازم در کارخانه‌های خود، نیازمند تامین آسان‌تر مواد اولیه هستند.
پس اگر به تازگی قصد استفاده از این متریال را در پروژه مورد نظر خود دارید؛ بهتر است با توجه و دقت بیشتری آن را تهیه نمایید. بنابراین؛ پیشنهاد می‌کنیم این روزها مصرف کنندگان ترمووود محصول مورد نیاز خود را از مراکز و فروشگاه‌های معتبری که در کارنامه کاری خود سابقه و مجوزهای لازم را دارند؛ فراهم کنند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.