توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

ترمووود چیست و چگونه تولید می‌شود؟

ترمووود چیست
فهرست مطالب

ترمووود  را می‌توان نتیجه فرآوری چوب‌های طبیعی، درون کوره‌های گرمایی با روش القای حرارت در شرایط فاقد اکسیژن دانست. این یک روش سازگار با محیط زیست است که برای تصفیه چوب در نظر گرفته شده است. زیرا هیچ ماده شیمیایی در طی این مراحل به چوب اضافه نمی‌شود. سطح و شدت گرمای استفاده شده در طی فرآیند اصلاح حرارتی، خصوصیات متفاوتی را در چوب ایجاد می‌کند. استفاده از گرما برای اصلاح خواص طبیعی چوب را می‌توان به دوره وایکینگ‌ها نسبت داد. اما طی ۱۰ تا ۱۵ سال اخیر با راه‌اندازی کارخانه‌های بزرگ تولید تجاری چوب ترمووود در سراسر جهان، (عمدتا در اسکاندیناوی و استونی) این محصول در صنعت ساختمان سازی دنیا بسیار محبوب شده است.

از آنجا که در تولید ترمووود از هیچ گونه ماده شیمیایی استفاده نمی‌شود؛ از این رو متریال خوبی برای سازگاری با محیط زیست است. میزان گرما و درجه بخار مناسب استفاده شده در این فرآیند، تنها ابزار کافی برای تبدیل ترمووود به یک ماده ساختمانی با دوام و چشمگیر هستند. در پایان عمر چوب‌های تحت عملیات حرارتی یا همان ترمووود، می‌توان این محصول را به یک محصول طبیعی و خالص و به انرژی زیستی تبدیل کرده و به بیان دیگر آن را بازیافت کرد.

مراحل تولید ترمووود

کل فرآیند تصفیه چوب، از خشک شدن تا خیس شدن نهایی الوارهای ترمووود، برای تشکیل یک روند تولیدی مداوم و انعطاف‌پذیر در هم ادغام شده‌اند. این عملیات موثر و متوالی، کیفیت محصول نهایی را تضمین می‌کند. مراحل مختلف فرآوری تولید ترمووود، ویژگی‌های خاص چوب و نیازهایی که محصول نهایی باید آنها را برآورده کند؛ محقق می‌سازد. پارامترهای هر مرحله از این عملیات تبدیلی برای پردازش بیشتر چوب طبیعی به صورت علمی و مهندسی، همراه با دانش تجربی و تکنیک‌های خاص انجام می‌شود. این امر باعث کنترل و دستیابی به کیفیت مناسب چوب‌های تحت عملیات حرارتی شده و به منظور تغییرات بعدی اعمال می‌شود.
در هنگام اصلاح حرارتی و تولید ترمووود، چوب‌ها در معرض دمای بالای ۱۸۵ تا ۲۲۰ درجه سانتی‌گراد قرار می‌گیرند. بخار آب به عنوان محافظ‌ و هادی گاز و گرما استفاده شده و اجازه می‌دهد چوب تا دمای بالاتر از دمای اشتعال خود گرم شود. این فرآیند این امکان را می‌دهد که خواص چوبی که باید اصلاح شود برای رفع نیازهای سازه‌ای، به منظور استفاده‌های مختلف، پدیدار شود. بنابراین می‌توان گفت این اصلاحات مرحله به مرحله سبب به وجود آمدن دقیق و صحیح محصولی با خصوصیات خاص می‌شود.
همانطور که می‌دانید اصلاح حرارتی چوب را می‌توان به سه مرحله تقسیم کرد. در مرحله اول، دمای چوب افزایش یافته و چوب خشک می‌شود. فاز دوم شامل یک تغییر حرارتی واقعی در چوب است که طی آن رطوبت چوب عملا به صفر می‌رسد و دما در بالاترین حد ممکن قرار دارد. حداکثر دمادهی و مدت زمان پردازش آنها با توجه به خصوصیات مورد نظر در محصول ترمووود انتخاب می‌شود. در آخرین مرحله چوب تصفیه شده خنک شده و تا حد مطلوب مرطوب می‌شود.

چوب مورد استفاده در تولید ترمووود

آنچه مسلم است این است که ترموود، علاوه بر کاربرد‌های داخلی در ساختمان‌ها، به منظور استفاده در نمای بیرونی سازه‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو با انواع گونه‌های چوب کاج، نوئل، ون و ایروکو تولید و به بازار عرضه می‌شود. بافت این گونه‌ها شامل نرم چوب‌ها و سخت چوب‌ها است که از هر کدام از آنها با توجه به مورد مصرفی الوار ترمووود تهیه می‌شود.
اما گونه‌های نرم چوب‌ها اغلب از درختانی مانند سرو، صنوبر (Spruce) و کاج (Pine) است که از آنها برای تولید ترمووود نمای خارجی استفاده می‌شود. از آنجا که دانسیته (چگالی) یا فاصله مولکولی این گونه چوب‌ها بسیار کم بوده و به علت نداشتن گره‌های مرکزی از بافت خاصی برخوردارند؛ به منظور استفاده در ترمووود نما عالی می‌باشند.
سخت چوب‌ها (Hard wood)، چوب‌های مربوط به درختان پهن برگ می‌باشند. از مشهورترین این درختان می‌توان به ون یا Ash، گردو، صنوبر، بلوط، افرا، ماهون، گیلاس و زبان گنجشک اشاره کرد. سخت چوب‌ها به علت بافت خاص و آوندهای بزرگ، بسیار زیبا هستند. از این گروه از چوب‌ها به منظور تولید کف پوش و ترمووود فضاهایی که در مجاورت آب قرار دارد استفاده می‌شود.

 

انواع ترموود

انواع ترموود

از آنجا که ترمووود طی فرآیند بسیار دقیق و مهندسی شده تبدیل به یه چوب بسیار مقاوم و مستحکم می‌شود؛ بنابراین قابلیت‌های کاربری آن افزایش پیدا می‌کند. به این منظور تولید کنندگان ترمو چوب آنها را بر اساس کلاس استاندارد تولید، نوع گونه درخت و همچنین نوع پروفیل، از یکدیگر مجزا می‌کنند.

انواع ترموود از نظر تولید

ترموود در دو کلاس استاندارد عملیات حرارتی Thermo-S و Thermo-D تولید می‌شود. تفاوت این کلاس‌ها در میزان دما و مدت زمان عملیات حرارتی است.

Thermo-S

چوب Thermo-S پایداری و ثبات نسبی خوبی دارد. به دلیل حرارت دیدن کم در دمایی حدودا ۱۸۵ ± ۳ درجه سانتی‌گراد، رنگ آن تناژ قهوه‌ای روشن جذابی داشته و با توجه به ظرافت آن بیشتر برای استفاده در فضاسازی و دکوراسیون داخلی مناسب است.

Thermo-D

چوب Thermo-Dبه دلیل آنکه در دمای بالای ۲۱۵±۳ درجه سانتی‌گراد از نظر حرارتی اصلاح شده، رنگ قهوه‌ای تیره‌ای دارد. از سوی دیگر دوام زیادی در مقابل پوسیدگی و پایداری ثباتی بسیار طولانی دارد. از این رو برای استفاده هم در محیط داخلی و هم فضای باز مناسب است.

انواع ترموود از نظر گونه

در تهیه چوب‌های ترمو از گونه‌های مختلفی چوب‌های برگ سوزنی و برگ پهن استفاده می‌شود. ولی ۲ گونه رایج که بیشترین استفاده و بالاترین خواهان را دارد؛ می‌توان به Thermo pine و Thermo ash اشاره کرد.

ترمو pine:

تولید این محصول از چوب درخت‌های برگ سوزنی یا همان کاج یا pine استفاده می‌شود که رنگ قهوه‌ای روشنی دارند .

ترمو Ash:

در تولید این چوب از درخت‌های پهن برگ مانند زبان گنجشک یا Ash استفاده می‌شود که رنگ آن قهوه‌ای تیره بوده و بدون گره هستند.

انواع ترموود از نظر پروفیل

پروفیل‌های ترموود بر اساس کاربری‌های متفاوت، به اشکال چهار تراش، شیاردار، فاق و زبانه و… بهینه‌سازی شده‌اند. اما به طور کلی می‌توان آنها را چهار دسته تقسیم کرد.

پروفیل ساده:

ساده‌ترین اشکال الوارهای ترموود از نوع چهار تراش و بدون فاق و زبانه هستند. از این رو برای تمام کاربری‌ها مناسب می‌باشند.

پروفیل لمبه :

دارای فاق و زبانه بوده از این رو برای نمای بیرون و داخل ساختمان مناسب‌سازی شده است.

پروفیل کف:

با شیارهای تعبیه شده در سطح آن مناسب برای استفاده در کف می‌باشد.

پروفیل ستون:

ستون‌های چوبی با مقاطع مکعبی شکل در ابعاد مختلف که مناسب برای استفاده در آلاچیق، پرگولا، چوب نما و خانه‌های چوبی است.

ویژگی‌های ترمووود چیست؟

روند پخت و گرمادهی خاص به الوارهای چوبی سبب ایجاد تغییرات شیمیایی و ساختاری در ساختمان سلولی چوب می‌شود. بنابراین برخی از خصوصیات و کیفیت طبیعی این محصول تغییر می‌کند. از ویژگی‌ها و خصوصیاتی که ترمووود را به متریالی محبوب تبدیل می‌کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ترموود از نظر ابعاد پایدار است. این بدان معناست که به دلیل گرمای شدیدی که چوب در طول فرآیند تولید در معرض آن قرار می‌گیرد؛ عمق هسته مرکزی آن خشک می‌شود و این عمل سبب می‌شود تا تمام رطوبت و رزین از مغز چوب خارج شود. بنابراین ترمو چوب مانند چوب‌های تصفیه نشده و طبیعی، اثرات رطوبت داخلی را از خود بروز نمی‌دهد. این عوارض ممکن است به شکل بادکرده‌گی، ترک خوردگی، و جمع شدگی و… باشد. رطوبت کنترل شده موجب می‌شود تا چوب ترموو شکل خود را نسبت به حالت طبیعی خود به مراتب بهتر حفظ کند.
 • الوارهای ترمووود با محیط زیست سازگار هستند. چوب مورد استفاده برای تولید ترمو وود از جنگلهای پرورشی تامین می‌شود. از آنجا که هیچ ماده شیمیایی یا مواد خارجی در طول فرآیند تولید دخیل نیست، محصول نهایی ماده‌ای سازگار با محیط زیست می‌شود که فقط با استفاده از روش‌های طبیعی تولید شده است.
 • ترموود مقاومت زیادی در برابر پوسیدگی و قارچ‌ها دارد. با فرایند گرم شدن ساختار همی ‌سلولزی درون سلول‌های چوب شکسته می‌شود. در نتیجه محصول نهایی مواد مغذی مناسب برای رشد و نمو قارچ‌ها و باکتری‌ها را از دست می‌دهد.
 • عمر مفید ترمووود از ویژگی‌های خاص آن است. هنگامی ‌که چوب با گرما تیمار می‌شود؛ طول عمر طولانی‌تری پیدا می‌کند. این ویژگی بستگی به درجه حرارت و مدت زمان گرمادهی به چوب دارد. به طور کلی هرچه درجه حرارت بالاتر باشد، طول عمر الوار ترموود بیشتر خواهد بود.
 • عایق بندی ترموود نسبت به چوب طبیعی بهبود یافته است. چوب‌هایی که تحت عملیات حرارتی قرار گرفته اند بسیار متخلخل‌تر از چوب‌های تصفیه نشده هستند. این عامل به طور چشمگیری خاصیت عایق بندی آنها را بهبود می‌بخشند.
 • ترموود قابل بازیافت است. برخلاف چوب‌های آغشته شده به مواد نفتی، ترمووود را می‌توان به عنوان چوب تصفیه شده با پایه طبیعی بازیافت کرد.
 
مزایای استفاده ترمووود

مزایای استفاده از چوب‌های ترمووود

چوب گرمادیده یا همان ترمو چوب مزایای بی شماری دارد. ثبات اندازه و ابعادی آن، تنها یک مورد از عواملی است که باعث می‌شود چوب اصلاح شده با حرارت به عنوان اولین انتخاب کارفرمایان در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی باشد. برخی دیگر از مزایای ترمو چوب به شرح زیر است.

 • مقاومت بالا و طولاني در برابر عوامل مخرب زیست محیطی و جوی
 • قابلیت نصب آسان و سريع در محل اجرا
 • توانایی برش‌های هلالي درمحل‌هاي دارای قوس
 • شستشو و نگهداري آسان در محل نصب
 • عایق حرارتی بسیار عالی
 • سبک بودن در مقابل چوب‌های دیگر
 • فاقد مواد و عوامل تهدید کننده سلامت انسان
 • بافت یکنواخت و خالص
 • رنگ بندی زیبا و متنوع
 • عایق بسیار خوب صدا

معایب ترمووود چیست؟

این محصول در مقابل صدها ویژگی مثبت، دارای چندین عیب مختصر است. که با اعمال روش‌هایی می‌توان برخی از این عیب‌ها را از بین برد. این عوامل عبارتند از:

 • عدم مقاومت کافی ترموود خام به اشعه ماورائ بنفش خورشید. ترمو وود بدون پوشش و رنگ، مقاومت کافی به اشعه ماورای بنفش خورشید ندارد. درصورت عدم استفاده از رنگها و پوشش‌های پیگمنت‌دار، چوب ترمو به کار رفته در فضای بیرون ساختمان مانند نما و فضاسازی حیاط، تغییر رنگ داده و تبدیل به رنگی با تناژ خاکستری می‌شود. پدیده خاکستری شدن چوب ترمو در برخی موارد سریع‌تر از چوب فرآوری نشده و خام صورت می‌گیرد. این امر لزوم رنگ کردن چوب ترمو را به اثبات می‌رساند.
 • کاهش نقطه اشتعال زایی. زمان رسیدن چوب به نقطه اشتعال به دلیل کاهش رطوبت و صمغ موجود در چوب بسیار کوتاه‌تر از چوب‌های غیر فرآوری شده است.
 • کاهش مقاومت خمشی ترموود. به دلیل از دست دادن رطوبت درون بافت چوب، ترمووود قدرت خم پذیری و انعطاف یا همان مقاومت خمشی خود را از دست می‌دهد.
 • قیمت نسبتا بالای آن. ترمووود در مقابل سایر مواد و مصالح ساختمانی مانند آجر، سیمان و انواع سنگ‌های طبیعی درجه سه و… قیمت بالاتری دارد.
 • عدم قابلیت اجرای سازه‌های منحنی. سازه‌هایی که اشکال منحنی دارند را نمی‌توان با ترمووود ساخت.
کاربرد‌های ترمووود

کاربرد‌های گوناگون چوب ترمو در سازه

ترمووود در نتیجه تغییر در ساختارهای طبیعی چوب، خواص و ویژگی منحصر به فردی را دارد. بنابراین، حوزه استفاده از این محصول در دکوراسیون و فضاسازی داخلی و خارجی ساختمان افزایش پیدا کرده است. برخی از کاربردهای آن به شرح زیر می‌باشد:
کاربری ترموود در دکوراسیون و فضاهای داخلی شامل:

استفاده از ترمووود در دکوراسیون و فضاهای بیرونی شامل:

ترمووود معمولا در دو درجه کیفی D و S تولید می‌شود. نوع D که در دماهای بالاتر تحت تیمار حرارتی قرار گرفته است؛ دارای مقاومت و دوام زیادی است و می‌توان از آن برای فضاهای داخلی و خارجی سازه استفاده کرد. در حالی که ترموود نوع S در دمای پایین تر تحت فرآوری قرار می‌گیرد؛ به عنوان درجه ناپایدار این محصول شناخته می‌شود و از آن برای دکوراسیون و فضا سازی داخلی ساختمان استفاده می‌کنند.

قیمت ترموود

با توجه به وارداتی بودن ترمووود‌های خارجی و یا مواد اولیه تهیه این محصول؛ نرخ و قیمت آن نیز تابع نرخ ارز می‌باشد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم به منظور استعلام قیمت به روز هر محصول با کارشناسان این شرکت تماس بگیرید تا در جریان دقیق قیمت محصولات متنوع ترمووود ما قرار بگیرید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.