توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

درباره دکوراسیون مینیمال چه می‌دانید؟

سبک دکوراسیون مینیمال
فهرست مطالب

خطوط تمیز و جداکننده، استایل بی‌آلایش و تک رنگ، سادگی و… همه اینها برخی از اصطلاحات و مفاهیمی ‌هستند که بلافاصله هنگام فکر کردن در مورد دکوراسیون مینیمال به ذهن خطور می‌کنند. انکار آرامش و زیبایی ناشی از سادگی، در صورت مواجهه با سبک مینیمال در خانه غیرممکن است. اما دستیابی به این چیدمان، سخت‌تر و دشوارتر از انتخاب چند مبلمان در یک پس زمینه سفید است که می‌توانند فضای سردی را ایجاد کنند و در عین حال پراکنده و شلوغ هم نیستند. به منظور درک بهتر خصوصیات سبک مینیمال که مفهوم سادگی و بی‌آلایشی جزو قوانین اصلی آن است؛ نیازمند رعایت اصول طراحی این سبک هستید. برای رسیدن به نتیجه درست و مطابقت اصولی لوازم منزل با یکدیگر، بهتر است از وسایل مینیمال در نقاط مختلف خانه استفاده کنید. در ادامه بیشتر با این سبک نوین و نوظهور دکوراسیون منزل و چگونگی چیدمان فضاهای داخلی متمرکز بر آن آشنا شده و فاکتورهای مهمی ‌را برای رسیدن به دکوراسیون مینیمال آشپزخانه و دکوراسیون مینیمال اتاق خواب ذکر کرده‌ایم. 

ویژگی‌های دکوراسیون مینیمال

در طول چند دهه اخیر مینیمالیسم به عنوان یک فلسفه طراحی و سبک زندگی در سراسر دنیا شناخته شده و بسیاری از افراد مجذوب آن شده‌اند. معماری مینیمال در حقیقت دستیابی به طراحی بهتر از طریق سادگی است. این سادگی همان بی‌آلایشی در خطوط، فرم، فضا، جزئیات، تزئینات، چراغ‌ها، رنگ‌ها و متریال می‌باشد. طراحی مینیمالیستی همچنین کنترل و کاهش محسوس زائدات و ویرایش فضاها برای به دست آوردن مکانی ساده و واضح را نشان می‌دهد.

اتاق-نشیمن-مینیمال

همه دوست دارند فضاهای داخلی منزلشان دلباز و مرتب باشد. این اتفاق همان رویکردی است که دکوراسیون مینیمال با خود به همراه دارد. آکسسوارهای ساده و جزئیات بی‌زرق و برق، مینیمالیسم را برای چشم‌ها جذاب می‌کند. اما دکوراسیون مینیمال چه ویژگی‌هایی دارد؟ کارشناسان طراحی این ویژگی‌ها را مختص به این سبک زیبا می‌دانند.

  • سادگی در فرم و عملکرد
  • تک رنگ بودن و استفاده از تناژهای خنثی
  • کف پوش ساده و دیوارهای بدون تزیینات
  • فضاهای تمیز، باز و پر از نور
  • چیدمان موارد ضروری
  • جزئیات ساده و فاقد عناصر دکوراتیو
  • استفاده کاربردی از مواد برای افزایش دید بصری و مفهومی

ساخت یک نوع دکور مینیمالیستی

دکوراسیون مینیمال نشانه تسکین روانشناختی و آرامش است. زیرا اشکال ساده، افق‌های باز بدون درهم ریختگی و رنگ‌های خنثی محیط آرامش‌بخشی را فراهم می‌کنند. طراحی مینیمالیست این اطمینان را به وجود می‌آورد که همه چیز در جای خود قرار گرفته و کاملا متناسب با فضا است. حفظ یکپارچگی و خلوص در این سبک مهم است. بنابراین نمی‌توان در این سبک المان‌های مختلف را دائما به فضا اضافه کرد. از این سو لازم است تا لوازم و مصالح کلاسیک و قدیمی ‌را جایگزین متریال نو و جدید کرد. در غیر این صورت، مینیمالیسم ماهیت خود را از دست خواهد داد. 

معماری مینیمال

یکی از این متریال‌های جدید که برای ساخت دکوراسیون مینیمال استفاده می‌شود؛ ترمووود یا همان عبارت آشنای چوب نمای ساختمان است. با این تفاوت که امروزه تکنولوژی ساخت این مصالح، اقسام مختلفی از آن را برای استفاده به منظور کف‌پوش، دیوارپوش، نرده، مبلمان و سایر دکوراسیون فضای داخلی را به سبک دکورراسیون مینیمال امکان‌پذیر کرده است. ساخت و اجرای نمای ترموود، پرگولا و یا دیوار سبز (گرین وال) نیز از جمله موارد معماری مینیمال در فضای خارجی ساختمان است. از آنجا که قیمت چوب ترموود در مقابل کیفیت بی‌نظیر این محصول و همچنین زیبایی چشم نواز چوب طبیعی در کنار سایر مزایای بی‌شمار آن ناچیز است؛ امروزه کارفرمایان و مجریان طراحی دکوراسیون مینیمال به وفور در طراحی‌های خود از این متریال جدید و مهندسی که خواص و ویژگی‌های بسیاری را در خود جای داده است استفاده می‌کنند. 

نمونه‌های دکوراسیون مینیمال

همانطور که گفته شد؛ دکوراسیون مینیمال به دلیل سادگی و آرامشی که در خود دارد این روزها بسیار مقبول و محبوب شده است. در مینیمالیسم غوغایی وجود ندارد. با این سبک چیدمان، فضای خالی زیادی در محیط وجود دارد و به همین دلیل خانه به راحتی تمیز می‌شود. رنگ‌بندی خنثی فضای چشم نواز و آسودگی خاطر را برای اعضای خانواده ایجاد می‌کند. این در حالی است که در سایر سبک‌ها کمتر و یا به ندرت این فاکتور مهم وجود دارد. بنابراین دکوراسیون مینیمال یک سبک زندگی سازمان یافته با حداکثر کیفیت در لوازم و آکسسوارهاست. از آنجا که در این سبک طراحی، کیفیت یک شی بیش از کمیت آن مهم است؛ بنابراین حداقل‌گرایی همراه با کیفیت، هزینه بالایی دارد. این لازمه تفکر مینیمالیسم است که اشیا از کیفیت، ظاهر و همچنین عملکردی خوبی برخوردار باشند. از این سو می‌توان گفت چیدمان مینیمال یک سبک زندگی گران قیمت است. در ادامه به اصول طراحی و چیدمان دکوراسیون مینیمال در طراحی سالن، اتاق خواب و آشپزخانه اشاره خواهیم کرد. 

دکوراسیون-مینیمال

سالن با سبک مینیمال

سبک مینیمالیستی در طراحی چیدمان سالن و پذیرایی شامل یک فضای ساده و خلوت و در عین حال دنج و جذاب است. به این فکر کنید که بدون اینکه میزان راحتی را کاهش دهید چه اثاثیه‌ای را می‌توانید از فضای خانه خارج کنید. به جای آنها از چند مورد لوازم ساده و مختصر استفاده کنید؛ فقط موارد کاربردی را روی میزها و سطوح نگه دارید.

با پیروی از اصل ”کمتر ​​بیشتر است” در طراحی دکوراسیون مینیمال، از شر اشیایی که وزن زیاد داشته و یا حجیم هستند خلاص شوید. برای چنین فضای داخلی حداقل‌گرایی در مبلمان ایده‌آل است. به عنوان مثال، یک ست راحتی ال مانند و یا طرح‌های پارچه ای مبلمان با روکش‌هایی به تناژ سفید و خاکستری مناسب می‌باشد. در این سبک سقف نیز به تزیینات نیاز نداشته و در آن از نورپردازی‌های مدرن و فلزی با اشکال هندسی استفاده می‌شود. اگر تمام جزئیات دکور را به درستی انتخاب کنید؛ سالنی را خواهید داشت که به قدر کافی فضا، نور و هوا در آن وجود دارد و این همان دکوراسیون مینیمال است. 

اتاق خواب با دکوراسیون مینمال

فضای داخلی اتاق به سبک دکوراسیون مینیمال برای کسانی که از تجمل و شلوغی خسته شده‌اند و نیاز به سادگی و ظرافت دارند ایده‌آل است. برای انجام این کار، باید دکوراسیون و آکسسوارهای غیر عملکردی را کنار بگذارید. بلعکس به جادار بودن و به دست آوردن خلوتی فکر کنید. فراموش نکنید نور زیاد سلطه‌گر اصلی اتاق خواب‌های مینیمالیستی است. بنابراین می‌بایست که پنجره‌ها به قدر کافی بزرگ و عریض باشند. پره‌های زینتی و والان‌ها را کنار بگذارید و به سراغ پرده‌هایی با پارچه‌های ساده بروید. برای رنگ دیوارها نیز به سراغ تناژ سفید و یا خاکستری بروید تا حداکثر خنثی‌پذیری را به وجود بیاورید. میز توالت‌های شلوغ را با میز‌های آرایش ساده جایگزین کنید. در انتخاب تخت خواب نهایت سادگی را به خرج دهید و هرگز ار رو تختی‌های زینتی استفاده نکنید. کف پوش را از سنگ و یا ترموود به تناژهای خاکستری و سفید انتخاب نمایید و برای فرش کف نیز انتخابتان را به طرح‌های مدرن امروزی که نهایت سادگی را در بافت و رنگ دارند محدود کنید. 

طراحی-دکور-مینیمال

آشپزخانه با سبک مینیمال

آشپزخانه‌ای که با روح مینیمالیسم طراحی شده باشد باید نظم و ترتیب اولویت اصلی آن باشد. در این سبک مانند سایر فضاهای خانه، حضور اشیاء غیر ضروری در آشپزخانه نیز غیرقابل قبول است. بنابراین، تمام لوازم این فضا نیز باید در کابینت‌ها و قفسه‌ها پنهان باشند. انتخاب مواد و متریال در این فضا گسترده است. سنگ طبیعی، آجر، چوب، شیشه و کروم نیز اغلب در طراحی دکوراسیون مینیمال آشپزخانه استفاده می‌شود. 

تناژ رنگی بژ و سفید برای دیوارها بهترین است و می‌توان آن را به راحتی با میز و صندلی‌های ناهارخوری خاکستری و قهو‌ه‌ای تلفیق کرد. کف بهتر است از جنس چوب یا کاشی‌های بزرگ و ساده باشد. طراحی داخلی آشپزخانه به سبک مینیمالیسم حاکی از وجود کابیت‌هایی با اشکال ساده است. به شکلی که حتی از تزیینات دستگیره روی آنها استفاده نشود. فراموش نکنید شیرهای آب روی سینگ از فرم‌های امروزی و ساده باشد تا نهایت سادگی و مدرن بودن به چشم بیننده منعکس شود. نورپردازی را از اشکال هندسی، ساده و فلزی انتخاب کنید تا در نهایت به نتیجه دلخواه خود برسید.

دکوراسیون مینیمال یک رویکرد طراحی است که با ریاضت و لاکونیسم در دکوراسیون مشخص می‌شود. این امر عمدتا از طریق استفاده از مبلمان کاربردی و آکسسوارها و لوازم داخلی ساده با اشکال هندسی و ترکیبی که متشکل از دو رنگ اساسی سفید و خاکستری است حاصل می‌شود. در چنین طراحی بسیار مهم است که فضا را به درستی تقسیم کنید. فضای داخلی مینیمالیستی معمولا جمع و جور بوده و شکل هندسی منظمی‌ دارد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.