درباره دکوراسیون کلاسیک چه می دانید؟

classic decoration
فهرست مطالب

طراحی دکوراسیون کلاسیک ترکیبی از طراحی داخلی یونانی و رومی ‌است. این سبک اساسا با هماهنگی، تعادل و نظم کامل سروکار دارد. ایجاد جلوه کلاسیک در فضای داخلی، به معنای نزدیک‌تر کردن آنها به دوره‌های دکوراسیون کلاسیک اروپایی مانند روکوکو، ویکتوریا و مصری در سطح جهانی و همچنین قاجاری و اشرافی است که در زمان‌های دور در کشور خودمان رواج داشته‌اند. قوانین دکوراسیون کلاسیک کمی ‌خاص و ویژه است و به همین خاطر هرگز از مد نمی‌افتد. بنابراین اگر می‌خواهید فضای خود را به سبک سنتی‌تر بچینید؛ در ادامه برخی از ویژگی‌های دکوراسیون کلاسیک آورده شده است که مطمئنا به شما در طراحی دکوراسیون داخلی به این سبک کمک می‌کند.

ویژگی ‌های دکوراسیون کلاسیک

مبلمان خراطی شده، دیوارهای مزین به گچبری و آینه کاری، لوسترهای چشمگیر با لاله‌های کریستال تراش خورده، آکسسوارهای پرزرق و برق، پرده‌های فاخر، رنگ‌های شکیل و سنگین طلایی، سبز و یاقوتی همگی از جلوه‌های چیدمان یک فضای داخلی به سبک دکوراسیون کلاسیک است. توجه به اصالت و ابهت به همراه اغراق نمایی از جمله نکات دکوراسیون کلاسیک است که صاحب نظران این سبک به آن معتقد هستند. سبک کلاسیک را می‌توان همان سبک سنتی غرب در دکوراسیون دانست که این روزها کمی ‌با خصوصیات معماری معاصر هم سو شده و سبب پیدایش دکوراسیون کلاسیک مدرن شده است. طراحی داخلی کلاسیک بسیار پایدار و قابل پیش‌بینی است و طبق اصول و با نظم اجرا می‌شود. از جمله اساسی‌ترین ویژگی‌ های دکوراسیون کلاسیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

دکوراسیون کلاسیک

نظم

تقارن و تعادل از ویژگی‌های اصلی طراحی داخلی دکوراسیون کلاسیک است. سبک کلاسیک به هیچ وجه با بی‌نظمی ‌و آشفتگی سر سازگاری ندارد و همانند یک ناظم سختگیر به شدت به قوانین پایبند است. تقارن و یکپارچگی در تمام فضا حکم‌ فرماست. بنابراین همه اجزا و وسایل می‌بایست به شکل مرتب چیده شوند.

تقارن و تعادل

تک بودن و عنصر نمایی در این سبک معنایی ندارد. تقارن و جفت بودن اساس و پایه چیدمان دکوراسیون کلاسیک است. بنابراین لازم است تا مبلمان، لوازم و اکسسوارها همه به صورت متقارن و جفت شده چیده شوند. البته این تقارن نباید در حدی باشد که تعادل را بر هم بریزد. یک آینه بزرگ، یک قطعه هنری چوبی زیبا یا یک میز خراطی شده زیبا می‌تواند مانند یکی از نقاط کانونی عمل کند. به خاطر داشته باشید که هنگام ایجاد یک نقطه کانونی، سایر لوازم موجود در فضا نیز باید مطابق با آن باشند.

رنگ‌های خاص

رنگ‌های رایج در سبک طراحی داخلی دکوراسیون کلاسیک اساسا از طبیعت الهام گرفته شده‌اند. سایه‌های زرد، آبی، سبز و قهوه‌ای، حتی استفاده از برخی رنگ‌های ملایم مانند خاکستری و صورتی نیز بسیار رواج دارد. اگر می‌خواهید دکوراسیون شما ظاهر کلاسیک پر ابهت‌تری داشته باشد؛ به دنبال ترکیبی از رنگ مشکی و طلایی باشید. اما اگر می‌خواهید به فضای داخلی خود حالت مدرن‌تری بدهید به سراغ رنگ سفید، آبی درباری، یاقوتی، برنزی، مسی و سبز روشن بروید. دقت داشته باشید که هر چه رنگ‌ها فاخرتر باشند؛ دکوراسیون کلاسیک شما لوکس‌تر جلوه می‌کند.

تزیینات دیوار و سقف

از آنجا که هدف طراحی دکوراسیون کلاسیک بیشتر فخر نمایی و شکوه است؛ بنابراین دیوارها و سقف نیز از قاعده این طراحی مستثنی نیستند. گچ کاری‌های زیبا و هنرمندانه در سقف و دیوارها با ایجاد چهارچوب و قاب‌های زیبا و چشمگیر از جمله عمومی‌ترین اتفاق در این دکوراسیون است. رنگ‌آمیزی گچ‌کاری‌ها و یا سقف نیز در روح بخشیدن به هنر دست استاد از جمله موارد تخصصی است که در این سبک اجرا می‌شود.

کفپوش

در کنار رنگ‌های گرم محیط و تزیینات دیوارها، در دکوراسیون کلاسیک بهتر است برای کفپوش‌ها به سراغ سنگ و چوب بروید. سنگ یک متریال لوکس و شکیل است خصوصا اگر در ابعاد و اندازه‌های بزرگ انتخاب شود. چوب نیز ظاهری گرم دارد و با توجه به ماندگاری طولانی مدت و کیفیت بالا، انواع پارکت ترمو چوب، یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی طرفداران این سبک به شمار می‌آید. این محصول لاکچری و مخاطب‌پسند در ایران بیشتر با نام چوب نما یا چوب ترمو نما شناخته می‌شد. اما امروزه به لطف رونق صنعت مهندسی از ترموود می‌توان برای بخش‌های مختلف دکوراسیون داخلی و خارجی نیز استفاده کرد.

آکسسوارها

زرق، پرق و درخشش دکوراسیون کلاسیک در هیچ شکل چیدمان دیگری وجود ندارد. سبک کلاسیک، شاهکار هنر اومانیستی انسانگرایی است. از این رو جلوه‌ای دارد که آن را به خوبی از سایر سبک‌ها متمایز می‌سازد.  بنابراین متریال‌های لوکس همانند شمعدان‌ها و لوسترهای کریستالی، طلایی، برنزی و مسی و آینه‌های قاب‌دار و تابلوهای نقاشی در سایز بزرگ برای این چیدمان مناسب هستند.

سبک کلاسیک  دارای عظمت و شکوه بی‌مانندی است. بنابراین اگر این دکوراسیون در اجرای چیدمان آن دقیق و طبق اصول و قوانین آن طراحی شود می‌تواند محیطی دنج، پر از آرامش و راحتی را به شما هدیه دهد.

تفاوت دکوراسیون کلاسیک و مدرن

تفاوت دکوراسیون کلاسیک و مدرن

تشخیص تفاوت دکوراسیون کلاسیک و مدرن برای هر بیننده‌ای ساده است. اما اگر بخواهیم شاخص‌هایی برای تفاوت این دو سبک هنری مطرح کنیم؛ می‌توان به صورت تیتروار به این موارد اشاره کرد.

  • در سبک هنری کلاسیک استفاده از نقوش گیاهی، حیوانی و انسانی مرسوم است. اما در سبک هنری مدرن حتی المقدور از خطوط و نقوش هندسی و ساده استفاده می‌شود.
  • طرح‌ها در سبک هنری کلاسیک از سیالیت خاصی برخوردارند. در نقوش موسوم به سبک هنری مدرن تا حد امکان مفاهیم انتزاعی مد نظر بوده و دوری گزینی از الهامات طبیعی مورد نظر قرار دارد.
  • دکوراسیون کلاسیک به وفور بر تجمل‌گرایی و ارزش مادی تاکید می‌کند. از این رو نقش رنگ در این نوع سبک بسیار با اهمیت است. در مقابل سبک دکوراسیون مدرن سعی می‌کند که از رنگ‌های مونوتن بیشتر بهره بگیرد. این استفاده حداقلی از رنگ را می‌توان در زیر مجموعه سبک دکوراسیون مینیمال به وضوح مشاهده کرد.

اجرای دکوراسیون کلاسیک در فضاهای مختلف

برای اجرای دکوراسیون کلاسیک علاوه بر سلیقه شخصی بایستی با ویژگی‌های مهم لازم در این زمینه نیز آشنا بود و سپس مناسب‌ترین لوازم و اثاثیه را برای چیدمان قسمت‌های مختلف منزل انتخاب کرد. اصولا به دلیل قدمت، جنس و سفارشی بودن کالاها در این سبک، چیدمان دکوراسیون کلاسیک هزینه‌های بالایی در بردارد. انواع مبلمان خراطی شده با پارچه‌های مرغوب، مجسمه‌های برنزی و برنجی، لوسترهای بزرگ با کریستال‌های فراوان، پرده‌های زر دوزی شده و تزئینات دست‌ساز و حجیم از مهم‌ترین متریال‌های استفاده شده در این سبک است. استفاده از چوب‌های گران قیمت و سنگ‌های مرغوب طبیعی در اندازه‌های بسیار بزرگ برای کفپوش تماما اقلامی‌ هستند که به دلیل کمیاب بودن و سفارشی شدن نیازمند صرف هزینه‌های بالا هستند. اجرای دکوراسیون کلاسیک پذیرایی، اتاق خواب، آشپزخانه، حمام و دستشویی مستلزم پیروی از اصول این سبک است.

حال و پذیرایی به سبک دکوراسیون کلاسیک

برای چیدمان فضای حال و پذیرایی به سبک دکوراسیون کلاسیک رعایت تقارن در چیدمان، پرده‌های بلند و نفیس، به کار بردن دکوری‌های لوکس و چشمگیر در کنار استفاده از رنگ‌هایی مثل طلایی، قهوه‌ای و شیری از جمله قواعد این کار هستند. برای تاکید روی جزییات ظریف و تزیینات روی دیوارها از نورپردازی استفاده کنید. لوسترها را از انواع کریستالی، برنزی یا انواع مشابه انتخاب کنید و از کوسن‌های بزرگ و طرح‌دار برای زیباتر کردن مبل‌ها کمک بگیرید. استفاده از چراغ‌های دیوارکوب، تابلوهای نفیس نقاشی، تابلو فرش‌ها، گلدان‌های قیمتی، میز کنسول و بوفه‌ها در چینن فضایی کاملا درست و به جا می‌باشد.

اجرای دکوراسیون کلاسیک

آشپزخانه به سبک دکوراسیون کلاسیک

آشپزخانه‌هایی که به سبک دکوراسیون کلاسیک دکور می‌شوند طراحی خاصی دارند و باید به گونه‌ای طراحی شوند که زیبا و باشکوه به نظر بیایند. بنابراین استفاده از رنگ‌هایی مانند سفید، کرم، طوسی، خاکستری، قهوه‌ای و مشکی عالی می‌باشد. کابینت‌ها باید بسیار شیک و لوکس و از متریال‌های درجه یک همچون چوب طبیعی باشند. از یراق‌آلات و تزییات به وفور روی درب و نمای آنها استفاده شود. کاشی‌ها با نقوش طلایی در میان آنها خود نمایی کرده و با کفپوش آشپزخانه تفاوت رنگ و مدل خواهند داشت. استفاده از شیرآلات کلاسیک به رنگ‌های برنزی، طلایی و مشکی که نمای بسیار چشمگیری دارند؛ از جمله موارد تاثیرگذار برای تکمیل شدن آشپزخانه به سبک دکوراسیون کلاسیک است.

اتاق خواب به سبک دکوراسیون کلاسیک

در طراحی اتاق خواب به سبک دکوراسیون کلاسیک اغلب از نقش‌های اسلیمی ‌استفاده می‌شود. بر روی دیوارها قاب‌های چوبی و یا گچکاری دیده می‌شود؛ که میان آنها به وسیله تابلوها، کاغذ دیواری‌های نقش برجسته و دیوارکوب‌های پررزق و برق تزیین می‌شود. پرده‌ها در نهایت فاخر بودن از طرح‌ها و مدل‌های والان‌دار پیروی می‌کنند. تختخواب و سایر اقلام موجود در این فضا از جنس چوب و دارای منبت کاری‌های هنرمندانه‌ای است که با یک روتختی فانتزی به خوبی خودنمایی می‌کند.

سرویس بهداشتی به سبک دکوراسیون کلاسیک

در طراحی سرویس‌های بهداشتی به سبک کلاسیک بیشتر از متریال‌های طبیعی مانند چوب یا سنگ‌های مرمر و گرانیت استفاده می‌شود. رنگ‌های مورد استفاده در دکوراسیون کلاسیک معمولا مشکی و سفید هستند. کابینت و آینه‌ها با قاب‌های فلزی و شیرآلات برنزی در کنار کابین‌های دوش شیشه‌ای و وان‌هایی از جنس سنگ گرانیت و مرمر انتخاب‌های مناسبی هستند. کاشی‌ها و سرامیک‌های درجه یک با طرح‌های فانتزی و شکیل نیز از الزامات طراحی این بخش است. جا حوله‌ای، جا صابونی، چراغ و دیگر موارد این فضا نیز باید مطابق با رنگ‌های اصلی به کار رفته در سایر لوازم باشد.

در نهایت اگر بتوانید اصول مهم و اساسی این سبک دکوراسیون را به درستی اجرا کنید؛ می‌توانید امیدوار باشید که سالیان سال از کیفیت و شکل چیدمان خود لذت خواهید برد.

۰ ۰ رای
رتبه بندی
به اشتراک گذاری بر روی facebook
Facebook
به اشتراک گذاری بر روی google
Google+
به اشتراک گذاری بر روی twitter
Twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
LinkedIn
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
Pinterest
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.