توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

دلایل استفاده از رنگ ترموود

دلایل استفاده از رنگ ترموود
فهرست مطالب

ترموود که در اصطلاح به آن چوب حرارت دیده نیز گفته ‌می‌شود؛ ماده‌ای زیبا و پایدار ساخته شده از چوب طبیعی است که به وسیله عملیات حرارتی و بدون دخالت مواد شیمیایی تولید ‌می‌شود. چوب فرآوری شده ‌می‌تواند در تمام طول سال شکل خود را حفظ کند و سال‌ها بدون تغییر در ظاهر و شکل در وضعیت خوبی باقی بماند. هرچند که این متریال به وسیله روش‌های حرارتی در برابر عوامل جوی و زیست محیطی مقاوم‌تر شده و ویژگی‌های آن نسبت به چوب معمولی بهبود یافته است. با این وجود لازم است تا برای محافظت از آن در برابر مواردی مانند اشعه نور خورشید، هوا و ساییدگی سطحی مقاوم سازی شود. از آنجا که ترمووود یک ماده طبیعی است قاعدتا برای ماندگاری بیشتر آن باید از محافظت کننده‌هایی مانند رنگ ترمووود برای جلوگیری از فرسایش فیزیکی مانند ترک خوردگی، پوست پوسته شدن و تغییر رنگ استفاده شود. به کار بردن این مواد محافظت کننده سبب می‌شود تا زمان تخریب و پوسیدگی ترمو چوب به تعویق بیفتد.

علل استفاده از رنگ ترموود

همانطور که انتظار ‌می‌رود ترمووود عمر طولانی داشته باشد؛ لزوما در همه موارد کاربرد آن، نیازی به مقاوم سازی سطحی ندارد. مگر در مواردی که از آن در فضاهایی مانند نمای ترموود ، کناره‌های استخر، روف گاردن و موارد این چنینی که الوارها در معرض مستقیم عوامل مخرب جوی قرار دارند استفاده شود. در این حالت است که کارشناسان پیشنهاد ‌می‌کنند برای جلوگیری از کاهش درجه کیفی، ترمووود به وسیله رنگ‌های پایه آب و یا روغنی مقاوم سازی شود.
به طور طبیعی فرآیند تولید ترمووود سبب می‌شود تا چوب‌ها به رنگ تیره‌تر از حالت طبیعی در بیایند. اما این روش‌های مقاوم سازی برای شرایطی که چوب‌ها در معرض سایش و یا نور آفتاب قرار دارند کافی نیست. به همین منظور لازم است برای افزایش دوام مکانیکی چوب، سطح الوارها به وسیله رنگ ترمووود سیل شود.
اشعه ماورای بنفش خورشید ‌می‌تواند رنگدانه‌های درون مغز چوب را تجزیه کرده و رنگ آن را به سمت تناژ خاکستری ببرد. هر چند اصلاح حرارتی ‌می‌تواند خصوصیات مثبت چوب را بهبود ببخشد؛ اما رنگ کردن سطح ترموود سبب ‌می‌شود دامنه کاربرد‌های این مصالح افزایش پیدا کند. تقویت مقاومت فیزیکی چوب سبب می‌شود تا این متریال برای استفاده در فضاهای بیرونی بسیار مناسب باشد.

انواع رنگ ترموود

به طور کلی می‌توان رنگ‌های قابل استفاده روی ترمووود را به دو دسته کلی رنگ‌های پایه آب (Water Based) و رنگ‌های پایه روغنی (Oil Based) تقسیم کرد. اما هر یک از این رنگ‌ها برروی ترمووود عملکرد متفاوتی دارند.

در رابطه با نما چوب چه میدانید؟

رنگهای پایه آب (Water Based)

رنگ‌های پایه آب در بازار به رنگ‌های جوهری نیز معروف هستند. این رنگها برای پوشش نیازی به رقیق کردن ندارند. نفوذپذیری آنها در حدود ۲ الی ۳ میلیمتر ‌می‌باشد. در واقع این رنگ به داخل بافت چوب نفوذ ‌می‌کند. به همین دلیل سبب ‌می‌شود تا رنگ چوب تغییر کرده و به شکل یک لایه محافظتی از آن در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید پشتیبانی ‌می‌کند. مزیت بسیار خوب این رنگها را می‌توان در احتراس چوب از پوسته پوسته شدن دانست.

رنگ‌های پایه روغنی (Oil Based)

رنگ‌های پایه روغنی علاوه بر نقش محافظتی چوب در برابر اشعه خورشید، سبب ‌می‌شوند تا سطح الوارهای ترمو چوب دچار آلودگی نشود. این رنگها به شکل یک لایه نازک روی سطح چوب می‌نشینند و سبب سیل شدن آن ‌می‌شود. به همین دلیل است که این رنگها معمولاً گران‌تر از رنگ‌های پایه آب هستند.
در هر حال ‌می‌توان گفت رنگ کردن الوارهای ترموود نیاز به مهارت خاصی ندارد. اما باید دقت کنید در برخی از مواقع مانند احیای ترمووود‌هایی که چندین سال استفاده شده‌اند؛ لازم است تا حتما سطح آنها قبل از رنگ آمیزی سمباده زده شود. این کار کمک ‌می‌کند تا پوسیدگی‌ها و آلودگی‌های سطحی چوب برداشته شود. در برخی از مواقع کارشناسان پیشنهاد ‌می‌کنند بهتر است سطوح ترمووود‌هایی که ‌می‌خواهید آنها را رنگ کنید به وسیله یک فرچه یا برس سخت و محکم به کمک برخی از شوینده‌ها مانند آب و صابون شسته و تمیز شود. این کار کمک می‌کند تا علاوه بر تمیزی سطح الوارها بافت و رنگ واقعی چوب مشخص شود. حتماً این نکته را مد نظر داشته باشید که در صورت شست و شوی الوارها باید اجازه دهید تا آنها کاملاً خشک شوند و سپس عملیات رنگ آمیزی را انجام دهید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.