دکوراسیون نئو کلاسیک چیست؟

دکوراسیون-نئوکلاسیک
فهرست مطالب

اگر به دنبال برنامه‌ریزی برای تغییر در نمای داخلی خانه خود هستید؛ پیشنهاد می‌کنیم به سبک نئوکلاسیک هم فرصتی برای جلوه نمایی بدهید. ممکن است یک سوال برایتان پیش بیاید که واقعا دکوراسیون نئو کلاسیک چیست؟ امروزه به عنوان یک سبک محبوب طراحی، دکوراسیون نئوکلاسیک جذابیت تثبیت شده‌ای دارد که تقریبا می‌تواند برای هر فضایی مناسب بوده و ظرافت خاصی را در آنجا ایجاد کند. بسیاری از مردم وقتی می‌خواهند چیدمانی دلبازتر و با کلاس‌تر از سبک‌های مدرنیستی اسپارت را انتخاب کنند؛ به سراغ دکوراسیون نئوکلاسیک می‌روند. اگر بخواهیم این دکوراسیون را  در یک جمله تعریف کنیم باید بگوییم که نئوکلاسیک، ترکیبی از تمایلات مدرن با ویژگی‌های دکوراسیون کلاسیک است. سبک نئوکلاسیک با الهام از تزئینات یونان باستان و رومی ‌که در قرن هجدهم آن زمان محبوب بودند توسعه یافته است. اگرچه سعی این سبک در بازگرداندن خلوص هنر رومی ‌و یونانی بود؛ اما عناصر زیادی از سبک لویی شانزدهم و مدرنیسم نیز در آن مشاهده می‌شود.

ویژگی‌های دکوراسیون نئو کلاسیک چیست

ویژگی-های-دکوراسیون-نئوکلاسیک

 

ادغام شدن تمایلات مدرن طلبی با ویژگی‌های سبک کلاسیک، منجر به ایجاد چیدمانی پرشور و به دور از محدودیت‌های سبک کلاسیک می‌شود که شامل دکوراسیون لوکس و لاکچری است و ضمن کارایی زیاد، جنبه‌های اقتصادی فراوانی نیز دارد. با کمی تمرکز بر روی این سبک، شاهد عملکردگرایی بیشتری در طراحی داخلی خواهیم بود. طراحی دکوراسیون نئوکلاسیک در اصل بر اساس سبک یونان و روم پایه‌گذاری شده است. با این تفاوت که ظرافت فاکتور اصلی و چشمگیر آن می‌باشد. بر همین اساس است که امروزه طراحی نئوکلاسیک به دلیل جذابیت بی انتها و بدون تاریخ انقضای خود مورد پسند بسیاری از افراد قرار گرفته است. بر این اساس بسیاری از ساختمان‌های عمومی‌ در سراسر جهان نیز از معماری و طراحی نئوکلاسیک وام گرفته‌اند. اما عناصر اصلی دکوراسیون نئو کلاسیک چیست؟

عناصر اصلی دکوراسیون نئوکلاسیک

طراحی داخلی نئوکلاسیک، جایگزین عالی و مناسب سبک شیک و اسپارتایی معمولی در خانه‌های چیده شده با استایل مدرنیست است. در ادامه بررسی می‌کنیم که چه چیزی این انتخاب را از همتایان خود متمایز می‌کند.

  • رنگ‌ها

پالت رنگی نئوکلاسیک معمولا ملایم و خنثی است. تناژ رنگی در این سبک به سمت سفید، کرم و خاکستری تمایل دارد. رنگ‌های چشمگیرتر مانند سیاه، قرمز و نقره‌ای نیز معمولا به عنوان تزیینات جزئی به کار برده می‌شوند.

  • مبلمان

مبلمان نئوکلاسیک ساده و متقارن است. یک ساختار چوبی یا فلزی که شکل استایل کلی مبلمان را ترسیم می‌کند. در مورد جنس پارچه رویه کوبی مبلمان نئوکلاسیک می‌بایست بدون توجه به شکوه و فخرنمایی که بیشتر بر کیفیت و لوکس بودن تأکید دارند انتخاب شود. به عنوان مثال می‌توان به پارچه‌هایی با جنس ابریشم داماسک، میکرو، جیر و مخمل برای این منظور اشاره کرد.

  • تزیینات

طراحی داخلی نئوکلاسیک از عناصر تزئینی که تجمل‌گرایی را برجسته‌تر نشان می‌دهد طرفداری می‌کند. آینه، گل، آثار هنری و تابلوهای نقاشی بزرگ روی دیوارها و سقف‌ها از ملزومات تزئینی این سبک خواهند بود. در این سبک همچنین کفپوش‌ها معمولا از سنگ طبیعی مانند مرمر و یا پارکت چوب طبیعی یا همان ترمووود است که توسط فرش‌های ایرانی دیزاین می‌شود. به طور کلی طراحی دکوراسیون نئوکلاسیک شامل استفاده از تابلوها و قاب عکس‌های زیبا، قطعات و لوازم چوبی خراطی شده، عتیقه جات و مجسمه‌ها می‌باشد.

  • نقوش گیاهی

طراحی داخلی نئوکلاسیک شامل نقوش گل به خصوص در کوسن‌ها، فرش و طرح‌های دیواری است. شمعدان، کوزه و تندیس از تزئینات رایج این سبک چیدمان می‌باشد. گرچه در سبک نئوکلاسیک طبیعتی زیبا و مجلل وجود دارد؛ اما این چیدمان بسیار ظریف و آرامش بخش است. یافتن این تعادل کلید کاربردی سبک دکوراسیون نئوکلاسیک است.

شباهت-نئوکلاسیک-و-کلاسیک

شباهت‌های چیدمان نئوکلاسیک و دکوراسیون کلاسیک چیست؟

صادقانه بگوییم که دکوراسیون نئوکلاسیک یک سبک خاص است و برای افرادی که سلیقه و روحیه ویژه‌ای دارند مناسب است. برای اینکه بتوانید خانه‌ای را در راستای این سبک طراحی کنید لازم است نه تنها بودجه قابل توجهی داشته باشید؛ بلکه می‌بایست تا سبک زندگی متناسب با آن را داشته باشید. برخی از ویژگی‌های زیر از موارد قابل توجه برای چیدمان در سبک نئوکلاسیک است.

  • نئوکلاسیک موافق افراط و تفریط در تزیینات و تجمل‌گرایی در مبلمان، گل یا دکوراسیون نیست.
  • این سبک خواستار استفاده از ترکیبات و تناژهای رنگی روشن و طبیعی بدون پاساژهای جذاب و براق است.
  • قاب‌های گچی، آینه، استفاده از چوب طبیعی جزو الگوهای سبک کلاسیک و ویژگی‌های ضروری دکوراسیون نئوکلاسیک می‌باشد.

 ملزومات چیدمان دکوراسیون نئو کلاسیک چیست؟

تفاوت-نئوکلاسیک-و-کلاسیک

سبک طراحی داخلی نئوکلاسیک برای کسانی ایجاد شده است که تعادل بین مدرنیسم و کلاسیک را می‌پسندند. با این فکر که فضای داخلی کلاسیک هر چند کهن الگو و ماندگار است؛ اما می‌تواند کاملا مدرن و شیک به نظر برسد. اما به خودی خود این چیدمان فاکتورها و المان‌های خاصی را نیاز دارد.

اول از همه، توجه به این واقعیت است که ایجاد یک دکوراسیون نئوکلاسیک مناسب و بی‌نقص نیازمند یک فضای وسیع است. سقف‌های بلند و پنجره‌های بزرگ به شدت مورد توجه قرار می‌گیرد. زیرا این معماری می‌تواند اثر لوکس و قابل توجه بودن فضای داخلی نئوکلاسیک را کاملا تایید و تقویت کند.

مورد دوم این واقعیت است که هر چند این سبک از مدل‌های کلاسیک نشات می‌گیرد؛ اما در کل، خویشتن‌داری بیشتری را نشان می‌دهد و سازگاری بسیار خوبی با نیازهای مدرن دارند. به عنوان مثال، اگرچه هنگام چیدمان اتاق‌ها به سبک نئوکلاسیک، از قوانین چینش متقارن مبلمان و دکوراسیون استفاده می‌شود؛ اما به نوبه خود، اسلب‌ها و قالب‌های دیواری مدرن‌تر بوده و سبک بصری و بافت مواد طبیعی مورد تاکید قرار می‌گیرند. غالبا دیوارهای اتاق با تابلوها یا قاب‌هایی با اشکال هندسی ساده، نقاشی یا کاغذ دیواری‌های ساده تزئین می‌شوند.

neoclassic-decor

کف‌ها می‌بایست با پارکت ترموود یا همان محصولی که بیشتر به نام چوب ترمو نما می‌شناسید؛ پوشیده شوند. زیرا این بهترین و قابل قبول‌ترین راه‌حل برای سبک نئوکلاسیک است. سقف‌ها به صورت یکنواخت و سفید باقی می‌مانند و با قالب‌های گچ بری منظمی به شکل قرنیز یا روزت به وسیله روشنایی به سبک مدرن کامل می‌شوند. اگر در اتاق شومینه وجود داشته باشد؛ پورتال آن باید متناسب با سبک مدرن طراحی شود. این منطقه را می‌توان با کمک یک آینه بزرگ در یک قاب چوبی ساده تزیین کرد. پنجره و درب را نباید بدون توجه رها کرد. آنها می‌توانند با عناصر گچ‌بری ساده و یا تزینات نما چوب در کامل کردن این چیدمان نقش آفرینی کنند.

آنچه در نهایت می‌توان در پاسخ به سوال دکوراسیون نئو کلاسیک چیست؟ گفت آن است که در این سبک تمام جو، متقارن ساخته شده است و توسط اشیا و آکسسوارهای ظریف، مدرن و کلاسیک پالتی آرام و طبیعی را گرد هم می‌آورند. دکوراسیون به سبک نئوکلاسیک گران و مناسب به نظر می‌رسد زیرا از تناژهای طبیعی مانند خاکستری، بژ، کرم، سفید، طلایی و نقره‌ای در آن به وفور استفاده می‌شود. فضای داخلی نئوکلاسیک همیشه با دکوراسیون اصلی هماهنگ است و لزوما به طور مفیدی آن را تکمیل می‌کند. در نتیجه فضا زیبا، شیک و بدیع به نظر می‌رسد.

۰ ۰ رای
رتبه بندی
به اشتراک گذاری بر روی facebook
Facebook
به اشتراک گذاری بر روی google
Google+
به اشتراک گذاری بر روی twitter
Twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
LinkedIn
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
Pinterest
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.