توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

رطوبت چوب‌های ترمووود

رطوبت چوب‌های ترمووود
فهرست مطالب

رطوبت چوب‌های ترمووود ، بنابر نوع چوب و کاربرد نهایی آنها تعیین می‌شود. به معنای دقیق‌تر، ممکن است مراحل تولید ترمووود به‌گونه‌ای تنظیم شود که رطوبت موجود در محصول نهایی متغیر باشد. چوب‌های ترموود با میزان دریافت رطوبت متفاوت بر اساس استانداردهای گوناگونی تولید می‌شوند؛ و هرکدام کارایی و مزایای خاص خود را دارند.

در این مقاله وب‌سایت مازند چوب به بررسی مسئله رطوبت در انواع ترموود و همچنین مراحل ساخت ترموود و تعیین میزان رطوبت آن در طی این مراحل پرداخته‌ایم.

راهنمای دقیق و روشن ترمووود

ترموودها را بر اساس فاکتورهای مختلف می‌توان دسته‌بندی کرد. در این بخش می‌خواهیم دو فاکتور مهم در این زمینه که به مسئله میزان رطوبت چوب‌های ترمووود نیز تا حدودی مرتبط است را با شما در میان بگذاریم.

نرم‌چوب‌ها و سخت‌چوب‌ها

در یک دسته‌بندی که بر اساس نوع چوب انتخابی برای تولید ترموود است؛ ترمودها به انواع نرم‌چوب و سخت‌چوب تقسیم‌بندی می‌شوند. نرم‌چوب‌ها اغلب از درختاتی همچون سرو، صنوبر و کاج به دست می‌آیند. از ترموود حاصل شده از این چوب‌ها معمولا در نمای ساختمان‌ها و سایر انواع نماها استفاده می‌کنند. نرم‌چوب‌ها معمولا ارزان‌تر، سبک‌تر و دارای بافتی زیباتر و نرم‌تر هستند. این چوب‌ها دارای چگالی یا فاصله مولکولی کمتر بوده و در برابر ضربه تا حدودی آسیب‌پذیرتر هستند.

در مقابل این دسته، سخت‌چوب‌ها وجود دارند. سخت‌چوب‌ها از درختانی همچون اش، گردو، بلوط، گیلاس، زبان گنجشک و… ساخته می‌شود. معمولا نجارها به چوب‌های سخت علاقه بیشتری دارند؛ چراکه دارای تنوع بافت و رنگ بیشتری هستند و کار با آنها و بریدن و شکل دادن آنها ساده‌تر است.

از سخت‌چوب‌ها برای کف‌پوش، مبلمان و… استفاده می‌کنند. ترموود ساخته شده از این چوب‌ها معمولا استحکام بیشتر و نمای زیباتری داشته و به همین دلیل نیز گران‌تر است.

استانداردهای S و D

یک فاکتور دیگر در انواع ترموودها، استانداردهای تولید آن است. استانداردهای ترمو S و ترمو D دقیقا به مسئله میزان دریافت رطوبت چوب‌های ترمووود اشاره دارد.

در استاندارد Thermo-S، S سرواژه کلمه Stability به معنای پایداری و مقاومت است. مراحل فرآوری ترموودها در این استاندارد به‌گونه‌ای است که محصول نهایی پذیرای میزانی از رطوبت خواهند بود؛ که می‌تواند ۶ تا ۸ درصد از نظر ابعاد تغییر یابند.

استاندارد دیگر در این زمینه Thermo-D است. D ابتدای کلمه Durability به معنای دوام و ماندگاری است. این چوب‌ها نیز به‌گونه‌ای ساخته می‌شوند که بر اثر میزان رطوبت محیط ۵ تا ۶ درصد از نظر ابعاد تغییر کنند.

تولید ترموود بر اساس این استانداردها به کمک انواع سخت‌چوب‌ها و نرم‌چوب‌ها ممکن است.

ترموود به چه صورت تولید می‌شود؟

در فرآیند تولید ترموود، رطوبت چوب‌ ترمو در مرحله اولیه تولید اهمیتی ندارد. در واقع می‌تواند ترموود را از چوب‌های سبز و تازه و یا چوب‌های خشک شده ساخت. در عمل نیز اگر بخواهیم از چوب‌های سبز برای ساخت ترموود استفاده کنیم؛ اولین مرحله خشک کردن آن است.

به‌طور خلاصه در مراحل بعدی فرآیند تولید ترموود، چوب‌ها در کوره‌های مخصوص و به کمک بخار آب تا دمای ۱۸۵ الی ۲۱۲ درجه سانتی‌گراد گرم شده و بدون آنکه دچار سوختگی شوند، رطوبت چوب‌های ترمووود به‌طور کامل گرفته می‌شود. تغییر ساختار سلولی چوب نیز در این مرحله صورت می‌گیرد که در نهایت موجب ایجاد ویژگی‌های خاصی مانند مقاومت در برابر رطوبت، استحکام، ضد حشره، قارچ و کپک بودن و… می‌شود.

البته محصول نهایی دارای حدود ۳ درصد رطوبت است؛ که این رطوبت در مرحله پایانی و در هنگام سرد کردن ترموود با آب سرد، به چوب بازگردانده می‌شود.

تعیین میزان دقیق مدت زمان گرما دیدن چوب و همین‌طور دمای کوره در هر بازه زمانی، بر اساس استاندارد انتخاب شده و نوع چوب مدنظر انجام می‌شود.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.