توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

رنگ ترمووود چیست؟

استفاده از رنگ ترمووود
فهرست مطالب

تکمیل شدن فرآیند مقاوم سازی ترموود با رنگ کردن الوارهای ترموود خاتمه می‌یابد. از آنجا که چوب در مقابل اشعه ماوراء بنفش مقاومت کافی ندارد؛ پس اشعه این نور می‌تواند پیگمنت‌ها‌ی رنگی درون بافت چوب را تجزیه کرده و باعث تغییر رنگ الوارها شود. در واقع رنگ ترمووود به منظور ایجاد لایه مقاومتی چوب در برابر اشعه خورشید یا همان UV و حفظ زیبایی بیشتر به چوب‌ها‌ زده می‌شود. این رنگ‌ها‌ جزو یکی از ملزومات مقاوم سازی ترموود به منظور تعویق زمان پوسیدگی به شمار می‌روند.

چگونگی استفاده از رنگ ترمووود

رنگ‌ها‌ی ترمووود همانند سایر رنگ‌ها‌ در اقسام جوهری بر پایه آب (لاک الکل) و قوطی‌ها‌ی فلزی بر پایه روغنی (رزینی) در بازار موجود می‌باشند. استفاده از هر یک از این رنگ‌ها‌ اولا به چوب مورد نظر و سپس به محل مورد استفاده از الوارها بستگی دارد. در ادامه کاربرد هر یک از اقسام این رنگ‌ها‌ را توضیح خواهیم داد.

رنگ‌ها‌ی روغنی ترموود

در رنگ‌ها‌ی روغنی ترموود اثری از پیگمنت‌ها‌ی پررنگ نمی‌باشد. در واقع این رنگ‌ها‌ بیشتر به صورت خود رنگ هستند. رنگ‌های روغنی ترمووود همانند یک لایه شفاف بر روی سطح ترمو چوب می‌نشینند و نقش سیل کننده را دارند. برای ایجاد تنوع رنگی بیشتر، می‌توان مقداری رنگ‌ها‌ی پایه آب را به این رنگ‌ها‌ اضافه کرد. مقاوم بودن در برابر اشعه آفتاب و سایر عوامل مخرب جوی از ویژگی‌ها‌ی این رنگ‌ها‌ است. از رنگ‌ها‌ی پایه روغنی برای رنگ‌آمیزی الوارهای به کار رفته در نمای سازه، چوب‌ها‌ی دکوراتیو نما و فضاهای باز استفاده می‌شود. به طور کلی می‌توان این رنگ‌ها‌ را به عنوان یک لایه مقاوم در برابر نور خورشید و رطوبت دانست. بنابراین رنگ‌آمیزی چوب‌ها‌ی اطراف محوطه استخر، سقف آلاچیق‌ها‌، دست انداز، نرده‌ها‌ی پله و به طور کلی هر فضایی که کاربری زیاد یا به اصطلاح فنی پاخور بیشتری دارد استفاده می‌شود.

ترمووود چیست؟

رنگ ترمووود

رنگ‌ها‌ی پایه آب ترموود

رنگ‌ها‌ی پایه آب در حدود ۲ تا ۳ میلیمتر در چوب نفوذ می‌کنند. این رنگ‌ها‌ طیف‌ها‌ی متفاوتی دارند که در صورت نیاز می‌توان از رقیق کننده‌ها‌ی پایه تینری برای آن‌ها استفاده کرد. رنگ‌ها‌ی جوهری در بین بافت چوب نفوذ می‌کند که این امر سبب می‌شود تا به مرور زمان پوسته پوسته نشوند. این رنگ‌ها درون جرم چوب ترمو نما می‌نشینند و معمولا یک لایه بسیاربسیار نازک از آنها در سطح چوب باقی می‌ماند. از آنجا که خاصیت این رنگ‌ها‌ به شکلی است که در مقابل آب و یا سایر محلول‌ها‌ی پاک کننده مقاوم نیستند؛ برای ثابت ماندن آن‌ها در انتها معمولا یک لایه کیلر یا تاپ‌کت روی آن زده می‌شود.

روش اجرای رنگ ترمووود

برای استفاده از هر دو نوع رنگ چه پایه آب و چه پایه روغنی ابتدا لازم است رنگ‌ها‌ به خوبی همزده شوند. این کار سبب می‌شود تا مایع حلال یا رقیق کننده به طور کامل با رنگدانه‌ها‌ مخلوط شود و رنگ حاصل بافتی یکدست و غلظتی یکنواخت داشته باشد.
مرحله دوم رنگ‌آمیزی به این شکل است که باید الوارها را در جهت بافت چوب رنگ نمایید. به این منظور برس یا قلم مو را در یک جهت حرکت دهید و هرگز از حرکت رفت و برگشت برای رنگ‌آمیزی چوب‌ها‌ استفاده نکنید.

تفاوت چوب نمای ساختمان و نمای چوبی داخل ساختمان چیست؟

برای خشک شدن رنگ‌ها‌ی رزینی زمان بیشتری نسبت به رنگ‌ها‌ی پایه آب لازم است. ممکن است پس از گذشت حدودا ۱۰ دقیقه احساس کنید رنگ خشک شده است. اما این خشک شدن سطحی است و برای خشک شدن کامل به زمان بیشتری احتیاج دارید.
اگر نیاز دیدید برای بار دوم طبق مرحله اول رنگ‌آمیزی چوب را مجددا تکرار نمایید. فراموش نکنید مرحله دوم به شرط خشک شدن دست اول رنگ‌آمیزی است.
در نهایت می‌توانیم بگوییم که تکنیک استفاده از رنگ‌ ترمووود، با داشتن طیف وسیعی از تن‌های رنگی‌، توانسته پاسخگوی سلیقه‌ها‌ی مختلفی باشد. شما به راحتی می‌توانید طیف رنگی خاصی را طبق سلیقه خود و به فراخور محیط مورد استفاده چوب، انتخاب کنید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.