توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی

روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی
فهرست مطالب

طراحی داخلی هنری است که شخصیت فرد را با ترجیحات او ترکیب ‌می‌کند تا نمایشی قابل توجه از درونیات وی ایجاد کند. این یک بوم خالی است که روی آن رنگ‌ها به نمایش در آمده تا ظرافت متریال‌هایی مانند چوب، سرامیک، شیشه، سنگ و… رخ نمایی کند. طراحان آنها را گرد هم ‌می‌آورند تا یک جریان کاربردی و هنری را در املاک مسکونی و تجاری ایجاد کنند. اگرچه طراحی داخلی عمدتا بر خلاقیت متمرکز است؛ اما می‌‌بایست به نتایج روانشناسی رنگ در دکوراسیون توجه کرد. از آنجا که افراد ساعت‌های متمادی را در منازل و یا دفاتر خود می‌‌گذارنند؛ بنابراین باید تاثیرات و منافع روانشناسی رنگ‌ها را برای آنها در نظر گرفت.

روانشناسی رنگ در دکوراسیون چیست؟

روانشناسی رنگ در دکوراسیون، نظریه‌ای است که چگونگی تاثیر هر رنگ بر روحیه، عملکردهای شناختی، خلاقیت و بهره‌وری فرد را مورد بررسی قرار می‌‌دهد. وقتی فردی با رنگ‌های آرام بخش مانند آبی یا سبز احاطه ‌می‌شود؛ احساس آرامش ‌می‌کند. در حالی که، اگر او را در محیطی با رنگ‌های گرم و سرزنده مانند قرمز، قهوه ای یا نارنجی قرار دهیم؛ احساس انرژی و شور ‌می‌کند. به همین ترتیب، رنگ‌های خنثی مانند سفید یا خاکستری نیز باعث ایجاد آرامش در افراد ‌می‌شود.
پایه و اساس روانشناسی رنگ، بر اساس تأثیر علمی ‌طیف رنگ‌های مختلف بر مغز انسان است. اگرچه ممکن است اثرات رنگ‌ها مشابه باشد؛ اما مطالعات نشان ‌می‌دهد که هر فرد به طیف‌های استاندارد رنگی، پاسخ متفاوتی را ‌می‌دهد.

روانشناسی رنگ در دکوراسیون

روانشناسی رنگ چه تاثیری بر طراحی داخلی دارد؟

طرح‌های رنگی فاکتور مهمی ‌در طراحی داخلی است. رنگ دیوارها، مبلمان، عناصر طبیعی، قطعات تزئینی، چراغ‌ها و وسایل همگی نقش اساسی ‌در روان ساکنین آن فضا دارد. آنها ساعت‌ها با ترکیب رنگ‌هایی که خود و یا طراحان انتخاب ‌می‌کنند محصور می‌‌شوند. بنابراین، همیشه انتخاب طیف‌های رنگی در طراحی‌ها ‌می‌بایست بر اساس شخصیت و خواسته‌های افراد باشد. زیرا این کار باعث ‌می‌شود تا آنها در خانه خود احساس راحتی و آرامش بیشتری کنند و همچنین بهره وری در محل کار کارمندان نیز بیشتر می‌شود.
بر اساس نتایج مطالعات متعدد در مورد اثر روانشناسی رنگ در دکوراسیون، افراد واکنش متفاوتی به هر رنگ نشان ‌می‌دهند. به عنوان مثال، برخی از افراد رنگ سیاه را دلگیر و ناراحت کننده ‌می‌دانند. با این حال، برخی دیگر اعتقاد دارند رنگ سیاه نشان دهنده ابهت و اقتدار ‌می‌باشد. تعدادی تناژ رنگ قرمز را تهدیدآمیز و خشم آلود ‌می‌دانند در حالی که برخی دیگر آن را به چشم جریان زندگی و شور ‌می‌بینند.
بنابراین، بهتر است قبل از اقدام به طراحی دکوراسیون از افراد و مشتریان سوال شود که چه نوع طیف رنگی را در دکوراسیون بیشتر می‌‌پسندند. حتی اگر آنها نتوانند رنگ‌ها را انتخاب کنند؛ یک طراح با تکیه بر آنچه آنها دوست دارند و آنچه که دوست ندارند؛ ایده کافی برای طراحی داخلی خواهد گرفت.

چگونه روانشناسی رنگ را در طراحی‌های داخلی خود اعمال کنیم

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا بعد از گذراندن وقت در فضای خنثی و سبک، احساس آرامش بیشتری ‌می‌کنید؟ یا بعد از قرار گرفتن در یک اتاق رنگارنگ انرژی دریافت کنید؟ این اتفاق عمدتا به تاثیر روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی یا همان ارتباط بین احساسات و رنگ‌ها بر‌می‌گردد و تأثیر زیادی در اجرای طراحی‌های داخلی دارد. روانشناسی رنگ ابزاری قدرتمندی برای طراحی داخلی است که بیش از هر عامل دیگری بر روحیه اتاق تأثیر ‌می‌گذارد. تناژهای مختلف احساسات خاصی را بر‌می‌انگیزد؛ بنابراین، هنگام انتخاب رنگ‌ها، به تاثیرات آنها بر روحیه و روان خود فکر کنید.
با تاثیرات برخی از تناژهای رنگی را در دکوراسیون داخلی آشنا شوید.

سبز

ترکیب آرامش‌بخش رنگ آبی با خوش بینی رنگ زرد، تناژی را پدید می‌‌آورد که تقریباً برای هر فضایی مناسب است. رنگ سبز تعادل، رشد و ترمیم را در روان افراد تحریک ‌می‌کند. این رنگ پیوند طبیعت با فضای خانه و دفتر را به ذهن متبادر کرده و احساس رها بودن و آزادی را در افراد بر می‌‌انگیزد. درست همان اثری که چوب نمای ساختمان بر رهگذاران و بینندگان دارند.

قرمز

رنگ قرمز، سطح انرژی اتاق را افزایش داده و آدرنالین را در رگ‌ها پمپ ‌می‌کند. جاه طلبی، عمل‌گرایی، قدرت و اراده همه خصوصیاتی هستند که به این رنگ نسبت داده ‌می‌شود. به همین دلیل رنگ قرمز گزینه مناسبی برای رستوران‌ها و فضاهای خلاق است. در اتاق نشیمن یا غذاخوری، رنگ قرمز ‌می‌تواند افراد را به هم نزدیک کند و باب گفتگو را باز می‌‌کند. استفاده از این رنگ در ورودی یک سالن پذیرایی یا آرایشگاه، احساس قوی و گر‌می‌ را در مخاطبان ایجاد ‌می‌کند.

روانشناسی رنگ در طراحی

زرد

رنگ زرد گرمای نور خورشید را بازنشانی می‌کند از این رو باعث ایجاد انرژی مثبت ‌می‌شود. این رنگ یک گزینه عالی برای آشپزخانه، اتاق ناهار خوری و حمام است. جایی که انرژی بخشی و استقبال مورد نیاز افراد است. استفاده از تناژهای طلایی در بخش‌های تاریک خانه ‌می‌تواند احساس نور و روشنی را القا کند.

آبی

اعتقاد بر این است که رنگ آبی یکی از قوی‌ترین طیف‌های روانشناسی رنگ است که فشار خون را پایین آورده و ضربان قلب را کاهش ‌می‌دهد. تناژهای مختلف این رنگ با اثرات عمیق و جسورانه در ایجاد احساس اعتماد به نفس موثر هستند و در القای احساساتی همانند وفاداری، اعتماد، صلح و موفقیت ارتباط مستقیم دارد. این رنگ آرامش بخش اغلب برای اتاق‌های خواب، استخر و حمام‌هایی که ‌می‌خواهید محیطی آرام بخش در آنجا داشته باشید توصیه ‌می‌شود.

بنفش

رنگ بنفش طیف وسیعی از احساسات مثبت از تفکر و خلاقیت گرفته تا تجمل و اشراف‌گرایی را در خود جای داده است. این رنگ یک جذابیت سلطنتی خاصی را در خود دارد که آن را ‌می‌توان به سادگی در باور و ذهنیت بیننده درک کرد. استفاده از این رنگ را در راهروی دفتر و یا سالن انتظار خود تست کنید تا در اولین فرصت مهمانان خود را تحت تأثیر قرار دهید.

قهوه‌ای

رنگ قهوه‌ای با طبیعت ذاتی خود ‌می‌تواند در فضاهای وسیع معجزه کرده و عناصر مختلف مدرنیسم و ​​کلاسیک را هماهنگ کند. از آنجا که آرامش روانی ایجاد شده از طریق رنگ قهوه‌ای بسیار بالا است؛ بنابراین برای جلوگیری از کم تحرکی افراد بهتر است از آن کم استفاده شود. روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی پیشنهاد می‌‌کند به جای استفاده از این تناژ برای رنگ دیوارها و فضای داخلی از آن به عنوان رنگ کفپوش‌ها، نرده‌ها، دیوارکوب‌ها و … استفاده کنید. قهوه‌ای تمایل دارد که حواس بیننده خود را آرام کند؛ شاید کمی ‌بیش از حد! بنابراین این رنگ در ترکیب با تناژهای گرم و پر جنب‌‍و جوش ‌می‌تواند نماد انعطاف پذیری و امنیت باشد. چنانچه قصد استفاده از این رنگ را در فضاهای بیرونی ساختمان خود دارید؛ چوب ترمو نما یکی از بهترین گزینه‌ها برای اجرای نماهای چوبی در سازه‌ها است. برای استعلام قیمت چوب ترموود ‌می‌توانید به نمایندگی‌های مجاز و معتبر این محصول در کشور مراجعه کنید.

تناژهای خنثی‌ها

رنگ‌هایی مانند سیاه، خاکستری، سفید و قهوه ای برای پالت طراح داخلی حیاتی هستند. فضیلت آنها در انعطاف پذیری آنها است. با اضافه کردن رنگ‌های گرم و زنده زیبایی ظریف و خارق‌العادی را در فضای خود به وجود بیاورید. خاکستری یکی از آن رنگ‌های همه کاره‌ای است که ‌می‌تواند در کنار سایر تناژها گرم یا سرد شود و احساس آرامش و امنیت را برانگیزد. بی طرفی رنگ سیاه آن را بدون ریسک کرده و استفاده از این رنگ در فضا ظرافتی را ایجاد ‌می‌کند که منجر به القای حس قدرت، درام و رمز و راز ‌می‌شود. این تناژهای رنگی یکی از گزینه‌های کاربردی در فضاهای مدرن و دکوراسیون صنعتی ‌می‌باشد. چنانچه ‌می‌خواهید در این باره اطلاع بیشتری داشته باشید و با این سبک دکوراسیون جالب آشنا شوید؛ به مطلب درباره دکوراسیون صنعتی چه ‌می‌دانید؟ رجوع کنید.
روانشناسی رنگ در دکوراسیون با یک پس زمینه عظیم مطالعاتی توانسته تأثیرات روانشناختی رنگ را در افراد مختلف بررسی و اثبات کند. این علم ثابت کرده است که این اثرات به طور مستقیم با طراحی داخلی مرتبط است. این که فضا یک خانه شخصی یا ملک تجاری باشد؛ رنگ بندی دکوراسیون ‌می‌تواند تفاوت زیادی در زندگی ساکنان آن ایجاد کند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.