توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

آشنایی با مراحل فرآوری چوب ترمووود

مراحل فرآوری چوب ترمووود
فهرست مطالب

همانطور که می‌دانید چوب خام به طور ذاتی و طبیعی ماده‌ای تجزیه شونده است که دارای ساختار شیمیایی ناپایدار و ترروانس ابعادی می‌باشد. این ویژگی ذاتی سبب بروز معیابی مانند دفرمگی و پوسیدگی در اثر فشارهای فیزیکی و عوامل زیست محیطی می‌شود. یکی از روش‌های مورد استفاده برای افزایش مقاومت چوب در برابر بسیاری از شرایط آب و هوایی و نفوذ جانوران و قارچ‌ها و باکتری‌ها، سوزاندن یا نیم سوز کردن آن است. فرآوری ترمووود، در واقع فرآیند حرارتی است که به منظور افزایش دوام چوب انجام می‌گیرد.
در این فرآیند الوارهای چوب ترموود با حرارت کنترل شده‌ای در حدود ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد در غیاب اکسیژن، گرما می‌بیند. در اثر این فرآیند برخی تغییرات شیمیایی در ساختارهای دیواره سلولی آن مانند لیگنین، سلولز و همی‌سلولز به وجود می‌آید. در طی این واکنش، وجود مقدار بسیار کم اکسیژن از سوختن چوب در این دما جلوگیری می‌کند.

مراحل تولید و فرآوری ترمووود از چوب طبیعی

خواستگاه تیمار حرارتی ترمووود یا همان فرآوری ترمووود کشور فلاند است. در واقع این کشور برای اولین بار توانست با انجام یکسری روش‌های حرارتی ابداع شده توسط پژوهشگرانش، تولید چوب ترموود را مختص خود کند. برای این منظور از انواع گونه‌های مختلف چوب‌های درختانی مانند کاج رادیاتا، کاج، توس، زبان گنجشک، صنوبر و توسکا که معمولا پرورشی هستند استفاده می‌شود. در نهایت ترمو حاصل از آن‌ چوب‌ها نیز کاربردهای متفاوتی در ساختمان دارد. فرآوروی چوب به منظور تهیه ترموو طی چندین فناوری مختلف با استفاده از محیط‌های متفاوت صورت می‌پذیرد که عموما شامل ۳ مرحله می‌باشد.

مرحله نخست: برش چوب و خشک کردن آن

در این مرحله از فرآوری ترمووود، ابتدا چوب مورد نظر پس از اندازه‌گیری در سایزهای مورد نظر به دقت برش داده می‌شود. سپس چوب‌ها به منظور تیمار حرارتی وارد کوره‌های مخصوص شده و به آنها طی دو بخش گرما داده می‌شود. در گام نخست چوب‌ها با حرارتی حدود ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد و در شرایط خاص تیمار داده می‌شوند. برای بار دیگر دما به ۱۳۰ درجه سانتی‌گراد افزایش پیدا می‌کند. این فرآیند گرمادهی توسط کنترل پنلی و تحت نظارت کارشناسان انجام می‌گیرد.

مرحله دوم: خارج کردن رطوبت باقی مانده و مواد مغذی

پس از آنکه چوب‌ها در مرحله اول تا حدودی رطوبت و آب خود را از دست دادند؛ مهندسین دمای داخلی کوره‌ها را افزایش می‌دهند. به این منظور دمای کوره‌ها بین ۱۸۰ تا ۲۲۰ درجه سانتی گراد افزایش می‌یابد و الوارهای چوب ترموود ساعت‌ها در درون کوره استراحت می‌کنند. این مرحله تا زمانی ادامه دارد که مغز چوب به طور کامل آب و مواد مغذیی مانند صمغ و بخش زیادی از رزین خود را از دست می‌دهد و به رنگ قهوه‌ای در می‌آید. انجام این کار سبب می‌شود تا چوب علاوه بر رطوبت، از مواردی مانند جانوران میکروسکوپی، قارچ‌ها و حشرات عاری شود.

مرحله سوم: خنک کردن چوب

در این مرحله فرآوری ترمووود، دمای کوره چوب به آرامی ‌کم می‌شود تا جایی که دمای داخلی به ۱۰۰درجه سانتی‌گراد برسد. سپس دمای چوب‌ها را به وسیله بخار و پاشیدن آب به دمای محیط می‌رسانند. این کار سبب می‌شود تا چوب مجددا رطوبت نهایی لازم که بین ۴ تا ۶ درصد است را جذب کند. استفاده از این روش‌های فرآوری سبب می‌شود تا بخش زیادی از ویژگی‌های ذاتی چوب که اثرات ناپایداری در آن ایجاد می‌کردند از بین برود و در نتیجه چوب در مقابل عوامل تخریب کننده مانند سرما، گرما، بارندگی، رطوبت، حشرات مقاوم شود.
اگر با مطالعه این ۳ روش علاقه‌مند به استفاده از این محصول هستید؛ حتما با کارشناسان ما تماس بگیرید. کارشناسان ما در مراکز فروش چوب ترمو در هنگام فروش این محصول، راهنمایی‌های لازم جهت انتخاب چوب ترموود مناسب برای کاربرد مورد نیاز شما، و همچنین اطلاعات کافی در رابطه با مقاوم سازی بیشتر این محصول را ارائه می‌دهند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.