توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

فرآيند ترمووود و مراحل تولید چوب ترمو

فرآيند تولید ترمووود
فهرست مطالب

فناوری جدید در فرآیند توسعه یافته تولید ترمووود در کشور فنلاند، چوب‌های عملیات حرارتی را به سطح کاملا جدیدی در کاربرد سازه‌ای رسانده است. این فناوری مدرن، کلید تولید ترمووود چوب‌های با کیفیت است. اصلاح چوب طبیعی که محصول نهایی آن ترمووود نامیده ‌می‌شود؛ فرآیندی تمیز و سازگار با محیط زیست است که خواص چوب را بهبود ‌می‌بخشد. در فرآيند ترمووود تنها از حرارت بالا و بخار آب استفاده ‌می‌شود. این کار اطمینان حاصل ‌می‌کند که محصول نهایی کاملاً طبیعی و عاری از مواد شیمیایی خواهد بود. عملیات حرارتی خواص مختلف چوب مانند ثبات فضایی و حجمی، عایق حرارتی، مقاومت در برابر پوسیدگی، عدم تغییر شکل و بهداشت الوارهای چوب ترمو را افزایش ‌می‌دهد.
در هنگام اصلاح حرارتی، چوب در معرض دمای ۱۸۵+ تا ۲۲۰ درجه سانتیگراد قرار می‌گیرد. در فرآيند ترمووود بخار آب به عنوان یک گاز محافظ و‌ هادی گرما استفاده ‌می‌شود. بخار باعث ‌می‌شود چوب تا دمای بالاتر از دمای اشتعال گرم شود. این فرآیند کمک ‌می‌کند تا خواص چوب در موارد استفاده‌های مختلف اصلاح شود. این اصلاحات مرحله به مرحله، امکان ایجاد خصوصیات مورد نیاز در محصول نهایی را ‌فراهم می‌کند.
به طور کلی اصلاح حرارتی چوب را ‌می‌توان تقریباً به سه مرحله تقسیم کرد. در مرحله اول، دمای چوب افزایش یافته و چوب خشک ‌می‌شود. فاز دوم شامل یک تغییر حرارتی واقعی در چوب است که طی آن رطوبت چوب عملاً به صفر ‌می‌رسد. دما در این مرحله در بالاترین حد قرار دارد. در این مرحله حداکثر دما و زمان پردازش با توجه به خصوصیات چوب مورد نظر انتخاب ‌می‌شود. در آخر، چوب تصفیه شده خنک شده و تا حد مطلوب مرطوب ‌می‌شود.
فرآيند ترمووود

مراحل تولید چوب ترمو و عملیات حرارتی چوب

کل فرآيند ترمووود ، از مرحله خشک شدن تا مرطوب شدن نهایی الوارهای ترمو چوب ، به شکل یک روند متوالی و پیوسته انجام ‌می‌شود. عملیات موثر و مداوم، کیفیت محصول نهایی را تضمین ‌می‌کند. مراحل مختلف فرآیند تولید ترموود به منظور حصول ویژگی‌های خاص چوب و نیازهایی که محصول نهایی باید آنها را برآورده کند، بهینه سازی شده است. پارامترهای مد نظر در هر مرحله پردازش و تولید، همراه با دانش تجربی کارشناسان و بهره‌گیری از تکنیک‌های جدید حرارت دهی، امکان کنترل و دستیابی به کیفیت مناسب چوب‌های تحت عملیات حرارتی را فراهم ‌می‌کند.
روند تولید این محصول در کارخانه‌های ترموود کشور فنلاند، معمولا از ۶ نوع تونل تشکیل شده است. در سه تونل اول، چوب بریده، خشک شده و برای مرحله عملیات حرارتی که در تونل چهارم انجام ‌می‌شود؛ آماده ‌می‌شود. دو تونل آخر به منظور خنک‌ سازی، آبیاری، تهویه و نهایی سازی چوب‌های تصفیه شده استفاده ‌می‌شود. پس از عملیات حرارتی، ادامه فرآیند تصفیه چوب در واحدهای تحت فشار مناسب به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت ادامه دارد.
بنابراین انجام این فرآیند بهینه سازی به شکل مداوم و پیوسته، نشان داده است که در طول فرآوری چوب ترمو مقادیر قابل توجهی صرفه جویی در انرژی وجود دارد. به این شکل که ‌می‌توان از بخارات منتشر شده در هنگام عملیات حرارتی مانند گرم شدن اولیه و مرحله خشک شدن الوارها، برای خیس شدن نهایی ترموود استفاده کرد. به این منظور رزین‌ها و سایر اجزای خارج شده از چوب در بخار متساعد شده استخراج و تمیز ‌می‌شود. این کار سبب ‌می‌شود تا از انتشار گازهای گلخانه‌ای در هوا و سیستم‌ها جلوگیری ‌شود. بدین جهت است که گفته ‌می‌شود هر مرحله از تولید ترموود سازگار با محیط زیست است و تما‌می‌ این بازیافت‌ها هرگز کیفیت محصول را به خطر نمی‌اندازد.

سخن آخر

تولیدکنندگان ترموود با ادای کامل مسئولیت خود در قبال حفظ محیط زیست، همواره از بالاترین استانداردهای کیفی برای تولید چوب‌های حرارتی استفاده ‌می‌کنند. از آنجا که در تولید ترمووود از هیچ گونه ماده شیمیایی استفاده نمی‌کنند. همین امر، موضوع خوبی برای بیان سازگاری این محصول با محیط زیست است. از این رو تنها گرما و بخار مناسب و به اندازه، ابزار کافی برای تبدیل ترمووود به یک ماده ساختمانی با دوام و چشمگیر است. برای اطمینان از این امر گفتنی است؛ چوب‌های تحت عملیات حرارتی یا همان چوب ترمو نما‌ها بعد از اتمام عمر مفیدشان ‌می‌توانند به عنوان یک محصول طبیعی و خالص قابل اشتعال هستند و به انرژی زیستی تبدیل و یا بازیافت می‌شوند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.