توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

قیمت ترموود چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت ترموود
فهرست مطالب

همانطور که می‌دانید ترموود در اصل یک محصول وارداتی است که در سال‌های اخیر کشور ایران نیز با وارد کردن دستگاه‌های تولید ترموود، محصول مشابهی را روانه بازار کرده است. اما در هر حال وارد کردن ترموود و همچنین مواد اولیه برای تولید چوب ترمو در کشور، پروسه‌ای است که مستقیما با نرخ ارز در رابطه است.
از این رو در این سال‌ها به دلیل افزایش نرخ ارز و بی‌ثبات بودن آن، قیمت مواد وارداتی و همچنین قیمت چوب ترموود نیز به شدت تغییر کرده است. اگرچه این نوسانات بر روی کالاهای تولید داخلی که هیچ گونه وابستگی ارزی هم ندارند؛ غیر قابل چشم‌پوشی است. اما این تغییرات در کالاهای وارداتی مشهودتر است. از سویی تولید الوارهای ترموود در کشور مبدا مانند فنلاند نیز دستخوش تغییرات متفاوتی مانند اجاره بهای زمین لازم برای کاشت درختان، مالیات، هزینه سوخت، هزینه فرایند پرداخت و تولید، هزینه نیروی انسانی، باربری و… می‌باشد.
بنابراین این متغیرها همیشه در حال تغییر، روی پیچیدگی زنجیره تامین چوب و قیمت آن در بازار تاثیر می‌گذارند. برای درک بهتر تفاوت قیمت ترموود ایرانی و قیمت ترموود فنلاندی در بازار ایران و بررسی دقیق این عوامل با توجه به فرصت‌های کوتاه‌ مدت، بلند مدت و همچنین دلایل عرضه ترموود ارزان قیمت توسط برخی فروشندگان در ادامه مطلب همراه ما باشید.

عوامل موثر بر روی قیمت ترموود

همانطور که ذکر شد؛ در کشور ایران یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت محصولات وارداتی مانند ترموود؛ نوسانات قیمت ارز می‌باشد. از سویی عوامل موثر بر قیمت ترموود تنها متاثر از فاکتورهای تاثیرگذار داخلی نیست. بر اساس اطلاعات عرضه شده از سوی پایگاه داده قیمت چوب Forest Market فنلاند که دارای ۲۰ سال تجربه معامله فروش ترمو چوب است؛ عوامل موثر بر قیمت ترموود را می‌توان از جمله قیمت و حجم بر اساس کلاس الوار (نوع چوب، نوع تراش و اره و..)، شرایط آب و هوایی منطقه پرورش، اندازه تراکت الوار ترموود، کیفیت چوب و موارد دیگر دانست.

عوامل موثر بر قیمت ترموود در کشور مبدا

همانطور که می‌دانید بهترین نوع ترموود در کشورهایی مانند فنلاند، آمریکا و… تولید می‌شود. از این رو این کشورها نیز برای تولید این محصول دچار چالش‌های متفاوتی مانند موارد زیر هستند.
هزینه حق برداشت درخت: قیمت پرداخت شده به صاحب زمین برای حق برداشت درخت از زمین است. این هزینه در مناطق مختلف محلی می‌تواند تفاوت چشمگیری داشته باشد. به طور مثال در جنوب ایالات متحده آمریکا، قیمت‌ها ممکن است به طور قابل توجهی در مناطق مرزی جنوب ایالت و حتی شهرستان‌های اطراف آنجا متفاوت باشد. این اختلاف ممکن است به دلیل تفاوت در گونه‌های درخت، اندازه ​​درختان و روش‌های برداشت در آن منطقه باشد.
رقابت: بسته به اینکه چوب مورد نیاز در منطقه‌ای که عرضه می‌شود رقابتی یا حاشیه‌ای است؛ قیمت آن می‌تواند تا ۲۰ دلار در هر تن متفاوت شود. شرکت‌های تولید کننده ترموود، چوب را از نزدیک‌ترین مزرعه‌ها به کارخانه تهیه می‌کنند و برای اینکه هزینه حمل کمتری داشته باشند‌؛ در برخی از موارد قیمت‌های بیشتری را بابت الوارهای چوب مورد نیازشان می‌پردازند. در نتیجه قیمت گذاری الوارهای چوب در یک فاصله جغرافیایی نسبتا کم و فشرده می‌تواند بسیار متفاوت باشد.
موجودی الوار: میزان کافی موجودی الوار برای تولید ترموود، برای تعیین هزینه‌های مربوط به بهره‌وری و زنجیره تامین ترموود در بازار بسیار حیاتی است. زمانی که موجودی کالای اولیه برای تولید ترموود کم است؛ تولیدکنندگان اغلب مجبور می‌شوند در بازار آزاد جایی که انعطاف‎پذیری قیمت ترموود در آن کم است؛ الوارهای مورد نیاز خود را تامین کنند. این استراتژی گرچه پرهزینه است؛ اما سبب می‌شود تا تولید کننده ترموود، ماه‌ها منتظر مواد اولیه با قیمت مصوب نماند. اما از سویی این کار باعث می‌شود تا قیمت ترموود نهایی تولید شده افزایش پیدا کند.
آب و هوا: آب و هوای مرطوب، روند تهیه ترموود که نیاز به هوای خشک برای تولید دارد را سخت می‌کند. از این رو تولید کننده در این فصل‌ها به ناچار برای تولید ترموود و انبار کردن آنها تاسیسات خاصی را در محل کارخانه نصب می‌کند که این هزینه‌ها بر روی قیمت ترموود نهایی تولید شده تاثیر می‌گذارد.
هزینه حمل و نقل: هزینه حمل و نقل و استهلاک تجهیزات از هزینه‌های اصلی تاثیرگذار بر روی قیمت ترموود تولیدی است. تراکت‌های الوارها هر چقدر حجم بزرگ‌تری داشته باشند و مسافت بیشتری برای رسیدن به کارخانه طی کنند؛ بیشتر سبب افزایش قیمت ترمو چوب نهایی می‌شوند.
سن و گونه درخت: قیمت ترموود اغلب مبتنی بر نوع و جنس گونه چوب محصول می‌باشد. معمولا چوب‌های درختان کاج مناسب برای روند تولید ترموود و غالبا دارای طول‌هایی در حدود ۲۰ متر هستند. از کل طول تنه درخت تنها مقدار یک سوم میانی تنه درخت برای تولید ترموود استفاده می‌شود.
هزینه تامین سوخت: براساس فرایند تولید ترمووود، کوره‌های تولیدی این الوارها نیازمند سوختی مانند نفت و گاز هستند. این هزینه سوخت در کشور فنلاند تابعی از مسافت کارخانه تولیدی ترمو چوب از مراکز توزیع سوخت می‌باشد. طبیعتا هر چه این مسافت بیشتر باشد؛ هزینه‌ها و در نتیجه قیمت ترموود تولیدی افزایش می‌یابد.

نحوه محاسبه قیمت ترموود

نحوه محاسبه قیمت ترمووود در ایران طبق برآورد میزان چوب ترمووود مصرفی در چوب نمای ساختمان و یا کفپوش مورد نیاز بر اساس واحد متر مربع است. بنابراین این واحد متر مربع است که در برآورد قیمت ترمووود مورد استفاده قرار می‌گیرد. این واحد اندازه‌گیری علی‌الخصوص مبنای محاسبات طرح‌های معماری مانند نمای ترموود و یا کفپوش ترمووود می‌باشد.

چه کسانی می‌توانند مقدار ترموود مورد نیاز را برآورد کنند؟

بر این اساس مجری نما به راحتی می‌تواند بر اساس نقشه طرح و همچنین با استفاده از نقشه ازبلت AS BUILT ساختمان، میزان ترموود مورد نیاز را برآورد کند.
برای برآورد چوب ترموود جهت اجرای سایر نقاط مانند نرده‌ها، لووور‌های ترمووود، پرگولا‌ها و یا سایبان‌هایی از جنس ترمووود، از واحد متر طول استفاده می‌شود. به این منظور می‌توان از راهنمایی کارشناسان مرکز فروش چوب ترمو کمک گرفت.
اگر نیازمند دریافت اطلاعات جزیی‌تر در زمینه قیمت و میزان ترموود مورد نیاز خود هستید با کارشناسان مستقر در شرکت مازند چوب تماس بگیرید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.