توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

مناسب ترین متریال برای ساخت روف گاردن

متریال ساخت روف گاردن
فهرست مطالب

روف گاردن، مهمان جدید بام خانه‌ها‌ی ایرانی، این روزها تعداد بیشماری طرفدار پیدا کرده است. این بخش جدید در ساختمان‌ها‌ با اصالت غربی خود، توانسته پشت بام‌ها‌ را به یک فضای دلنشین و پر طراوت تبدیل کند. همین امر سبب شده تا امروزه کاربری پشت بام‌ها‌ از یک فضای بلا استفاده که تنها محل قرارگیری کولر و آنتن بود؛ به محلی دنج و مفرح برای تعامل ساکنین مبدل شود. اما مهم‌ترین ویژگی برای ساخت این فضا، سبک بودن مصالح و متریال مورد استفاده برای آن است. در حال حاضر به لطف حضور مهمان‌ها‌ی خارجی در بازار مصالح ایرانی مانند ترمو چوب، دیگر کارفرمایان نگران پیدا کردن یک محصول با ویژگی‌ها‌ی مناسب برای این منظور نیستند.
این فرآورده چوبی که قبل‌تر تنها به عنوان چوب ترمو نما استفاده می‌شد؛ کم‌کم به دلیل خواص و ویژگی‌ها‌ی منحصر به فردش، به عنوان یکی از پر طرفدارترین مصالح برای نماسازی فضای باز مانند فضای اطراف استخر، آلاچیق‌ها‌، گلخانه‌ها‌، روف‌گاردن‌ها‌ و … استفاده می‌شود. از سویی به دلیل قابلیت نصب آسان و انعطاف پذیری آن در حین انجام کار، استادکاران آن را به سایر مصالح ترجیح می‌دهند.
ساخت روف گاردن

فلسفه ساخت روف گاردن

در معماری مدرن امروزی یکی از مبانی اصلی، ایجاد فضای سبز در ساختمان‌ها‌ است. هر چند که مبنای وجود فضای سبز از دیر باز در معماری سنتی به شیوه‌ دیگری مطرح بود. از این رو، با نگاهی به معماری سنتی ایرانی خواهیم دید که وجود فضای سبز در قالب باغ در اطراف سازه معماری بسیار رایج بوده است. برخی از این باغ‌ها‌ امروزه نیز شهرت جهانی دارند. اما مدرنیته با توجه به فضاسازی اندکی که تحت تاثیر افزایش چشمگیر جمعیت به وجود آمده؛ شکل معماری گذشته را رها کرده و سبک معماری جدیدی را برای فضای مسکونی شهری در نظر گرفته است. آپارتمان سازی و ساختمان‌ها‌ی بلند تجاری و اداری یکی از الزامات غیر قابل انکار در شهرهای مدرن است. به دلیل اینکه فضای کافی برای جمعیت در حال رشد این شهرها به وجود بیاید. در این شیوه جدید ساخت فضای سبز که وجودش در معماری جزو لاینفک آن محسوب می‌شود؛ به جای آنکه در اطراف ساختمان این کار انجام شود امروزه در قسمت‌ها‌یی که کمتر به آن توجه می‌شد اجرا شده است. از جمله این موارد می‌توان به فضای پشت‌بام ساختمان‌ها‌ و اصولا فضای بیرونی نما و بالکن‌ها‌ اشاره کرد. این نهضت با ایجاد فضای سبز (روف گاردن) در بالای ساختمان و گسترش آن در قسمت‌هایی از سازه که قابلیت اجرایی دارند؛ معنای جدیدی از فضای سبز در معماری را شکل داده است.

آیا میدانید کاربرد های چوب نما چیست؟

نقش زیبایی شناسی روف گاردن در فضاسازی شهری

در حالی که فضای درونی ساختمان‌ها‌ بیشتر برای ساکنین آن مورد استفاده است؛ اما در حقیقت فضای بیرونی ساختمان به شکل عمومی‌تری برای فضاسازی شهری با اهمیت محسوب می‌شود. این بخش از ساختمان، همانند نمای آن، هم برای ساکنین و هم برای عابرین چشم اندازهای جدیدی نسبت به فضاهای بیرونی فراهم می‌آورد. از آنجا که روف گاردن یکی از مهم‌ترین عناصری است که ساختار هویتی یه سازه را معنا می‌بخشد؛ از این رو می‌توان به عنوان نشانه ساختمان از آن نام برد.
بنابراین نمای این بخش سازه بسیار با اهمیت است. مصالح مورد استفاده در این قسمت باید به دلیل قرار گرفتن آن در معرض عوامل زیست محیطی مخرب مانند آفتاب و آب خوردگی، نسبت به بقیه مصالح ساختمان در عین سبک بودن؛ بادوام‌تر و مستحکم‌تر باشد. ترمووود با شایستگی‌ها‌ی افزایش یافته خود مانند مقاومت در برابر عوامل جوی مخرب، شاید تنها متریالی باشد که با توجه اصالت طبیعی‌اش، ارتباط بسیار خوبی با باغ‌سازی و گل‌کاری اطراف دارد. از این رو می توان گفت روف گاردن ساخته شده از ترموود، ارمغانی از طبیعت در پشت‌ بام‌ها است.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.