توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

آموزش روش نصب ترمووود

روش نصب ترمووود
فهرست مطالب

یکی از مهم‌ترین نکات هنگام نصب ترمووود داشتن مهارت و تجربه کافی نصاب چوب ترموود است. از آنجا که به دلیل فرآوری‌های انجام شده بر روی ترموچوب، این محصول برای استفاده در نما، کف، فضاسازی حیاط و روف گاردن و همچنین دکوراسیون داخلی مناسب‌سازی شده است؛ زمان اجرای هر مرحله متفاوت می‌باشد. به عنوان مثال نصب ترمووود کف باید پس از اتمام رنگ دیوارها، سقف، کابینت و نورپردازی باشد. همچنین برای نصب ترمووود نما لازم است کارفرمایان این کار را در انتهایی‌ترین مرحله اتمام پروژه خود انجام دهند. از این رو هر مرحله از نصب، مهارت‌ها و توانایی‌های خاصی را می‌طلبد تا در انتها علاوه بر حفظ کیفیت، کاری بی نقص و زیبا اجرا شود. بنابر سختی هر مرحله و مقدمات لازم آن مانند زیر سازی، قیمت نصب ترمووود هر فضا متفاوت می‌باشد. از آنجا که نصب چوب ترمو یه عمل تخصصی است؛ انتخاب نصاب ماهر تاثیر مستقیمی ‌بر زمان اتمام کار، مقدار پرتی الوار و همچنین هزینه تمام شده نصب ترمو چوب دارد. نصب چوب ترمو نما یا همان نصب نما چوب با توجه به قرار گرفتن در معرض بیشترین دید و همچنین حضور مستقیم در برابر عوامل مخرب جوی، نیازمند فراهم ساختن مقدمات زیرسازی، توجه به یکسری نکات در هنگام اجرا و مقاوم سازی بعد از نصب می‌باشد.

نکات قبل از نصب ترمووود

شاید اولین قدم برای حفظ کیفیت و کارایی الوارهای ترموود رعایت برخی نکات قبل از شروع عملیات نصب ترمووود باشد. عدم توجه کافی به این مرحله می‌تواند آسیب جدی به الوارها وارد کند. از این رو رعایت نکات زیر، قبل از شروع کار نصب را پیشنهاد می‌کنیم.

 • پس از بارگیری در هنگام تحویل الوارها و حمل و تخلیه دقت کنید تا به چوب‌های ترمووود آسیب وارد نشود.
 • اگر می‌خواهید در بخش‌های دیگر نما از سایر مصالح مانند سنگ، آجر و… استفاده کنید سعی کنید قبل از شروع عملیات نصب ترمووود حتما مرحله اجرای ترمو را به اتمام برسانید.
 • برای انبار کردن الوارها تا موعد رسیدن زمان نصب ترمووود دقت کنید حتما چوب‌ها را در محلی بچینید که سطح زیر آنها صاف و تراز باشد. زیرا صاف و تراز نبودن سطح دپو، سبب ایجاد تاب در طول پروفیل‌ها می‌شود.
 • چنانچه الوارها را بصورت بسته‌بندی در پالت تحویل گرفتید؛ جهت قرار دادن هر پالت روی پالت بعدی ۶ الی ۱۰ سانت فاصله در نظر بگیرید.
 • پس از انجام صحیح انبار کردن، لازم است تا روی پروفیل‌های ترمووود را با یک پوشش پلاستیکی مانند بپوشانید تا از ورود گرد، غبار و رطوبت به آنها محافظت کنید.
 • در هنگام نصب نمای ترموود نیز تمامی‌ موارد بالا را تا اتمام کار رعایت کنید.

زیر سازی اولیه

برای نصب ترمووود بر روی هر سطحی لازم است تا مکان سطح زیرکار، زیرسازی شود. برای این منظور معمولا استادکاران نصب ترمووود با هماهنگی و توافق کارفرما و مهندسین مشاور از سه متریال سیمان، قوطی‌های آهنی (شاسی کشی آهنی) و الوارهای چوبی استفاده می‌کنند.

نصب ترمووود

ویژگی‌های چوب زیر سازی

به منظور اجرای زیرسازی چوبی برای نصب ترمووود معمولا از چوب روسی استفاده می‌شود. رطوبت این چوب‌ها تا ۲۵ درصد کاهش یافته و به وسیله مواد و روغن‌هایی اشباع شده‌اند. به این علت اصطلاحا به آنها چوب اشباع شده و یا چوب قهوه‌ای نیز گفته می‌شود.
ابعاد مختلفی از این الوارهای روسی بنا به محل نصب ترمووود برای زیرسازی کف و نما استفاده می‌شود. برخی از این الوارها به شرح زیر است:

 • برای نصب ترمووود در نما: از الوارهای روسی به ابعاد ۴۵*۲۵ و ۲۵*۲۵ میلی‌متر و با فاصله ۵۰ سانتی‌متری از یکدیگر استفاده می‌شود.
 • برای نصب ترمووود در کف: از الوارهای چوب روسی به ابعاد ۴۰*۵۰ میلی‌متر و با فواصل ۴۰ سانتی‌متر از یگدیگر استفاده می‌شود.

در هنگام نصب الوارهای زیرساز، بیشترین فاصله مجاز بین چوب‌ها باید نهایتا تا ۸۰ سانتی‌متر باشد. طول شاخه‌های چوب‌های روسی زیرساز ۲ متر بوده و معمولا به ازای هر متر مربع چوب ترمووود، از ۳ متر طول چوب زیرساز استفاده می‌شود.

اتصالات در نصب ترمووود

استادکاران و مجریان طرح‌ها، برای نصب ترمووود از پروفیکس و یا پیچ استفاده می‌کنند. اما استفاده از پروفیکس در هنگام نصب ترمووود‌هایی می‌باشد که دارای ضخامت ۲۵ میلی‌متر هستند. پیچ‌ها از جنس گالوانیزه و ضد زنگ در دو رنگ تیره و روشن در بازار موجود هستند. نصاب ترموود معمولا با توجه به رنگ الوار مورد نظر، از هر رنگ پیچی که تناسب بیشتری با تن الوار دارد استفاده می‌کند. برخی از پیچ‌ها نیز از جنس استیل هستند.

نکات هنگام نصب ترمووود

تا به این جای مطلب در جریان استاندارهای لازم برای حمل و نحوه زیر سازی قبل نصب ترمووود قرار گرفتید. در این قسمت برخی دیگر از نکات لازم برای نصب ترمووود را متذکر خواهیم شد.

 • قبل از شروع نصب ترمووود تراز بودن زیر سازی را مجدد چک کنید تا مطمئن شوید که سطح زیر کار کاملا تراز و صاف است.
 • اگر از سیمان برای زیر سازی به منظور نصب ترمووود استفاده می‌کنید؛ توجه داشته باشید که ضخامت سیمان حداقل ۴ سانتی‌متر باشد.
 • در اجرای نماهای ترکیبی با ترموود و مصالح دیگر حتما از مهندسین ناظر بخواهید که مجموع ضخامت زیرسازی و پروفیل ترمو را برای تراز بودن با سایر مصالح استفاده شده محاسبه کنند.
 • هرگز نباید ترموود را به صورت مستقیم و بدون زیر ساز به محل مورد نظر بچسبانید.
 • برای نصب ترمووود به قوطی آهنی حتما از چوب اشباع شده بین کار استفاده کنید.
 • از آنجا که خاصیت چوب به گونه‌ای است که در معرض تغییرات آب و هوایی، تغییر ابعادی پیدا می‌کند؛ امکان تغییر ابعاد عرضی الوارها را در نظر بگیرید. به این منظور هنگام نصب پروفیل‌های SHP در نما حدود ۳ میل در عرض و یک سانتی‌متر از دو طرف طول پروفیل فاصله بگذارید. اما در پروفیل‌های UTS به دلیل طراحی خاص، مقطع آنها نیازی به تعبیه فاصله نبوده و تنها وجود یک سانتی‌متر فضا در دو انتهای طولی پروفیل برای کنترل این تغییرات کافی است.
 • از سنگین کردن نمای سازه به وسیله زیرسازی آهنی و استعمال بیش از حد شاسی کشی قوطی اجتناب کنید.
 • حتما به این نکته توجه کنید که فاصله پروفیل‌های الوارهای چوبی زیرساز از یکدیگر باید ۴۰ و حداکثر ۶۰ سانتی‌متر باشد.
 • در نظر داشته باشید که فواصل پیچ‌های نصب شده بر روی چوب‌های زیرسازی برای نصب ترمووود لازم است حداکثر ۵۰ سانتی‌متر از یکدیگر باشد.
 • فاصله پیچ‌های چوب زیرسازی ترمو از ابتدای الوار را بررسی کنید. این فاصله باید تا وسط اولین پیچ بین ۴ تا ۶ سانتی‌متر باشد.
 • به جهت پیچ کردن الوارهای چوب نما می‌توان از پیچ خودکار استفاده کرد. اما دقت کنید که هرگز پیچ را مسقیما روی سطح الوار دریل نکنید.
 • این نکته را مد نظر داشته باشید که چوب‌های زیرسازی نیازی به رنگ کردن ندارند.

رعایت مجموعه نکات ذکر شده کمک می‌کند تا نه تنها بر کیفیت الوارهای ترموود خدشه‌ای وارد نشود؛ بلکه نصب ترمووود با سرعت عالی و هزینه‌های معقول به پایان برسد. از این رو می‌توانید اطمینان حاصل کنید که در پایان با یک نمای چوبی بی‌نقص و چشم نواز روبرو خواهید بود.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.