توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

همه چیز درباره الوارهای چوب ترموود

الوارهای چوب ترموود
فهرست مطالب

چوب ترموود حاصل تغییراتی گسترده بر روی چوب خام است. این تعییرات موجب می‌شود تا محصول نهایی دارای ویژگی‌ها و خواصی شود؛ که استفاده از آن را در شرایط گوناگون محیطی و برای کاربردهای متنوع ممکن می‌کند. چوب‌های ترمووود در اشکال گوناگونی تولید می‌شوند که هرکدام بنابر نیاز و هدف تولید، دارای کاربری خاص خود هستند. الوارهای ترموود دقیقا در قالب سایر الوارهای چوبی است؛ و می‌توان از آن برای طراحی نمای ساختمان، دیواره‌ها، تابلوی فروشگاه‌ها و… استفاده کرد. البته در هریک از این فضاها، الوارهایی با اندازه خاص خود مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین الوارهای چوب ترموود نیز دارای سایزبندی هستند.
در این نوشته وب‌سایت مازند چوب می‌خواهیم به‌طور خلاصه درباره روش خشک کردن چوب ترموود، قابل ترمیم بودن آن، توقف جنبش سلولی در آن، نکات نگهداری از آن و تراکم و رنگ این چوب‌ نما ها، نکاتی را با شما در میان بگذاریم.

خشک کردن چوب ترموود

به‌طور کلی چوبی را که از درختان تازه به دست می‌آورند؛ برای به‌کار بردن در تولید محصولات مختلف، باید خشک کنند. خشک کردن چوب باعث کم شدن میزان رطوبت آن و بهبود خواص آن از جمله استحکام، مقاومت در برابر رطوبت و… می‌شود.
روش‌های گوناگونی برای خشک کردن چوب وجود دارد؛ که بهترین و استانداردترین آنها ترموود است. در فرآیند ترمو کردن چوب، (فارغ از تازه یا خشک بودن چوب خام) آن را به کمک حرارت بسیار بالا و بخار آب، به‌نوعی می‌پزند. در این فرآیند که چند روز متوالی زمان می‌برد؛ چوب‌ها به کمک بخار آب و جریان هوا تا دمای ۲۲۰ درجه سانتی‌گراد نیز گرم می‌شوند. در نتیجه این فرآیند، رطوبت چوب به‌طور کامل گرفته شده، هرگونه ارگان زنده در آن از بین رفته، شکل مولکول‌های آن تغییر کرده و ارتباط آوندها با یک‌دیگر قطع شده و در نتیجه چوب کاملا خشک شده است.

درباره الوارهای چوب ترموود

قابل ترمیم بودن ترموود

یکی از ویژگی‌های که چوب ترمو نما را در مقایسه با سایر متریال‌های با کاربرد مشابه، محبوب ساخته، قابل ترمیم بودن آن است. ترموودها به دلیل فرآوری صورت گرفته روی آنها، چوب‌هایی با دوام بسیار بالا در برابر عوامل گوناگون هستند. این محصولات در برابر رطوبت دچار تغییر شکل، پوسیدگی و… نمی‌شوند. برعکس سایر چوب‌ها، حشرات و کپک‌ها و موارد مشابه، قدرت نفوذ به آن را ندارند. همچنین استحکام فشاری آنها بیشتر است. از همه مهم‌تر، ترموودها را می‌تواند پس از سال‌ها استفاده، ترمیم کرده و به عمر مفید آن افزود. ترمیم ترموودها شامل لایه برداری و رنگ‌آمیزی مجدد آنها است.

جنبش سلول‌ها در ترموود

همه متریال‌های دنیا را مجموعه‌ای از سلول‌های کوچک تشکیل داده‌اند. جنبش در سلول‌ها در هر ماده‌ای متفاوت است. در چوب میزان این جنبش و ارتباط سلول‌ها با یک‌دیگر، موجب کاهش استحکام چوب، نفوذ بیشتر آب به آن و سایر اشکالات می‌شود (البته این اشکالات در درختان زنده، نشانه سلامت درخت است.)؛ اما در فرآوری چوب ترمووود شده، همان‌طور که پیش از این نیز گفته شده، ساختار سلولی تغییر کرده و میزان جنبش در آن به کم‌ترین حد ممکن می‌رسد.

نکات نگهداری توصیه شده ترموو

اگرچه چوب ترموود در مقایسه با سایر چوب‌ها در شرایط گوناگون مقاومت بسیار بیشتری دارد؛ اما برای نگهداری از آنها چند توصیه مختصر زیر را فراموش نکنید:

  • از برخورد فلزات تیز و میخ‌کاری و پیچ کردن غیر اصولی آن اجتناب کنید.
  • نصب در محیط باز باید طوری باشد که رطوبت (مثل آب باران) نتواند مدت زیادی روی آن باقی بماند.
  • در صورت استفاده در محیط باز، رنگ‌آمیزی ترموود برای جلوگیری از پوسیدگی سطحی ناشی از تابش اشعه UV ضروری است.

تراکم چوب‌های ترموود

میزان تراکم در چوب‌های گوناگون ترموود شده متفاوت است. به عنوان مثال ترموودهای ساخته شده از سخت‌چوب‌ها (مثل چوب درخت زبان گنجشک)، از تراکم و وزن بیشتری در مقایسه با ترمو چوب ساخته شده از نرم‌چوب‌ها (مثل درخت کاج)، برخوردار است. اما به‌طور کلی می‌توان میزان تراکم را در چوب ترموود ۳۸۰ تا ۴۵۰ گیلوگرم در هر متر مکعب براورد کرد. این عدد با میزان رطوبت ۶ درصد ترموود، سنجیده شده است.

رنگ‌های ترموود

رنگ‌آمیزی ترموودها مسئله مهم دیگری است که باید به آن توجه کنید. چوب ترموود به دلیل دریافت حرارت زیاد در مرحله فرآوری، قهوه‌ای و تیره رنگ است؛ و رنگ‌های متفاوت آن به کمک رنگ‌آمیزی ترمود به وسیله رنگ‌های مخصوص به دست می‌آید. رنگ‌های مخصوص ترموود علاوه بر زیبایی، محافظ این چوب در برابر تابش اشعه‌های مضر خورشید نیز هستند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.