توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

مهم‌ترین ویژگی‌های ترموود اورجینال

مشخصات ترموود اورجینال
فهرست مطالب

در سال‌های اخیر استفاده از ترموود بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ترموود به عنوان نوعی چوب فرآوری شده و بادوام، قابلیت‌های زیادی را برای استفاده در فضاهای داخلی و خارجی ساختمان‌ها از خود نشان داده است. در عین حال، چوبی بودن جنس ترموود، موجب شده استفاده از آن به فضای مدنظر حسی لوکس، زیبا و آرامش‌بخش بدهد. همین رونق استفاده از ترموود نیز، باعث شده تا این روزها تولیدکنندگان و واردکنندگان بسیاری اقدام به ارائه ترموود در بازار نمایند. در این میان تشخیص ترموود اورجینال و اصل از نمونه‌های تقلبی و بی‌کیفیت گاهی مشکل می‌شود.
اهمیت تشخیص ترموود اورجینال وقتی واضح‌تر می‌شود که بدانید تمام خواص این محصول از جمله مقاومت در برابر رطوبت، استحکام بالا و مقاومت در برابر سایر عوامل محیطی، تنها در محصولات اصلی قابل دست‌یابی است؛ و محصولات تقلبی اگرچه در ظاهر بسیار به نمونه‌های اصلی شبیه هستند؛ اما از نظر ویژگی‌های فیزیکی مفید، هیچ سنخیتی با آنها ندارند.
در این نوشته وب‌سایت مازند چوب می‌خواهیم چند نکته مهم را در زمینه تشخیص ترموود اورجینال با شما در میان بگذاریم.

استانداردهای ترموود اورجینال

خوشبختانه ترموود یک نام تجاری است. در نتیجه استفاده از آن نیازمند دریافت مجوز از صاحب نام است. انجمن بین‌المللی ترموود فنلاند به عنوان مبدع و صادرکننده مجوز استفاده از این نام شناخته می‌شود. هر تولیدکننده‌ای که نام ترموود را روی بسته‌بندی محصول خود درج می‌کند؛ یعنی محصول خود را مطابق با استانداردهای تعریف شده توسط این انجمن فرآوری و تولید کرده است. بنابراین درج نام ترمووود روی بسته‌بندی می‌تواند نشانه‌ای از اصل بودن محصول انتخابی باشد.
البته در این زمینه نیز گاهی تقلب رخ داده و بدون داشتن مجوز از این نام سوء‌استفاده می‌شود. بنابراین توجه به این نشانه به تنهایی کافی نیست.

ویژگی‌های ترموود اورجینال

بارکد و مدارک ترخیص ترموود اورجینال

در ایران تنها یک تولیدکننده (مازند چوب) دارای مجوزهای لازم برای استفاده از این نام است. بنابراین در صورت انتخاب ترموود داخلی مازند چوب می‌توانید مطمئن باشید که محصولی اورجینال را خریداری کرده‌اید.
اما اغلب سهم بازار داخلی را ترموودهای وارداتی تشکیل داده‌اند. ترموودهای فنلاندی، روسی، استونیایی، آلمانی و…، که همگی از مبادی رسمی کشور وارد می‌شوند.
بنابراین یک راه تشخیص ترموود اورجینال خارجی بررسی بارکد و مدارک ترخیص آن است. اصالت بارکد روی بسته‌بندی را می‌توانید از سایت تولیدکننده استعلام بگرید. همچنین مدارک ترخیص نشانه‌ای از واردات واقعی آن محصول است. چراکه متاسفانه گاهی ترمو چوب های تقلبی را در بسته‌بندی تقلبی با ظاهر خارجی به فروش می‌رسانند.

بررسی گره‌ها و رگه‌های چوب

از نظر فیزیکی، وجود گره‌ها و رگه‌هایی خاص روی چوب، نشان‌دهنده ترموود اورجینال و اصل است. به عنوان مثال گره‌های پروانه‌ای شکل نشان‌دهنده چوب درختان کاج فنلاندی است؛ و در مورد ترموود وارداتی از این کشور، یک نشانه خوب برای تشخیص است.
همچنین توجه کنید که چوب‌ها از لایه‌های متوالی تشکیل شده‌اند. این لایه‌ها هرچه از مرکز چوب به بیرون می‌آیند بزرگ‌تر شده و در نتیجه رگه‌های آن از هم دور می‌شوند. ترموودهای باکیفیت معمولا از مغز چوب ساخته می‌شوند و اگر ترموودی را با درجه کیفی A به شما پیشنهاد دادند؛ دقت کنید که فاصله رگه‌های چوب از یکدیگر کم باشد.

بررسی ترک‌های سطحی

سطح کاملا یک‌دست و بدون هیچ گونه درز و ترک از ویژگی های ترموود اورجینال است. هرچه درزها و ترک‌های سطحی چوب کمتر باشد؛ ترموود انتخابی باکیفیت‌تر است. در واقع اگر به دنبال خرید ترموود اورجینال با درجه کیفیت A هستید؛ باید به این مورد کاملا توجه داشته باشید. ترموودهای اورجینال با درجه کیفی پایین‌تر را با درجه B معرفی می‌کنند که آنها هم معمولا دارای درزهای بسیار نازک و ظریف روی سطح خود هستند.

بررسی رنگ

در بعضی موارد چوب‌های معمولی را با رنگ کردن به عنوان ترموود می‌فروشند. ترموود اورجینال معمولا دارای رنگ تیره و قهوه‌ای است. این تیرگی باید در عمق چوب نیز مشاهده شود. این رنگ ناشی از پخته شدن چوب تا دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد است. این در حالی است که ترموودهای تقلبی دارای تفاوت رنگ در عمق‌های مختلف هستند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.