جشنواره فروش مازند چوب آریا به مناسبت آغاز زمستان
تا 18 دی تمدید شد

ترمو چوب یا چوب ترمو

ترمو چوب چیست؟

ترمو چوب یا ترمو وود که محصول نهایی فرآیند ترمو (Wood thermo modification اصلاح حرارتی چوب) است، از سال ۲۰۰۰ میلادی در مقیاس تجاری وارد بازار دنیا گردید. در این فرایند چوب، در حضور مقادیر کم اکسیژن، در معرض دماهای بالا قرار گرفته و طی این فرایند، دیواره سلولی اصلاح حرارتی می‌شود. تخریب اجزای دیواره سلولی (عمدتا همی سلولز) ساماندهی مجدد مولکولی (عمدتا لیگنین) باعث کاهش رطوبت جذب شده و واکشیدگی آن تا میزان ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. در نتیجه، ترمو چوب ثبات ابعادی مناسبی داشته و در شرایط مختلف جوی نسبت به چوب آلات فرآوری نشده ماندگارتر خواهد بود. علاوه برآن، براثر فرایند ترمو، مقاومت چوب در برابر قارچ‌های چوب‌خوار افزایش می‌یابد، این در حالیست که ویژگی‌های مکانیکی چوب ترمو بعلت تصعید برخی مواد چوبی تضعیف می‌شود که لازم است موارد اخیر در هنگام کاربرد چوب ترمو شده مدنظر قرار گیرد.
ترمو چوب

دسترسی سریع

کاربرد ترمو چوب

ترمو چوب با طیف گسترده ای از مزایا، باعث شده است که این محصول برای اهداف بیرونی و داخلی مورد استفاده قرار گیرد. مقاومت بالای ترمو چوب در برابر رطوبت و پوسیدگی ، آن را به ماده ای عالی برای استفاده در محیط های بیرونی تبدیل کرده است. چوب ترمو یکی از بهترین محصولات برای نمای ساختمان و سازه های بیرونی است. دوام و سطح پایداری و ماندگاری بالا ترمو چوب باعث کمترین تغییرات در استفاده بلند مدت از این محصول میشود. اجرای نمای ترموود در ساختمان علاوه بر زیبایی ، مانند یک محافظ در برابر سرما , گرما و رطوبت عمل کند .

مواد اولیه ترمو چوب

درختانی با برگ‌های پهن و درشت که در پاییز ریزش برگ دارند و در بعضی از گونه‌ها نیز همیشه سبز هستند. چوب پهن برگان ریز بافت و محکم با نقش‌های زیبا بوده که معمولا در صنایع مبلمان و دکوراسیون داخلی کاربرد فراوان دارند. از انواع پهن برگان می‌توان به چوب گردو، بلوط، راش و زبان گنجشک(اش) اشاره کرد.

چوب اش یا زبان گنجشک، جزو چوب‌های سخت می‌باشد که در اثر تکنولوژی ترمو وود مقاوم شده و برای تمام محیط‌های بیرونی و محوطه‌های باز و نماهای بیرونی مناسب می‌باشد. نقش این گونه چوب بعد از رنگ کاری بسیار چشم نواز است.
درختانی مقاوم وهمیشه سبز با برگ‌های ریز و سوزنی شکل که دارای بافت چوبی درشت و نرم‌تر نسبت به پهن برگان می‌باشند. از انواع سوزنی برگان می توان انواع سرو،کاج و نراد را نام برد.
چوب کاج از مرغوب‌ترین انواع گیاهان خانواده کاج به شمار می رود که اغلب در مناطق سردسیری همچون اسکاندیناوی و روسیه می‌روید. چوب این نوع کاج به واسطه داشتن مواد صمغی در مقابل پوسیدگی مقاوم‌تر از دیگر سوزنی برگان است. بافت زیبا وسبک بودن الوارها و فراوانی رویش این درختان در جنگل‌های سردسیری آن را به گونه ای ایده‌آل جهت تولید محصولات فرآوری شده همانند ترمو چوب بدل کرده است. چوب این گونه کاج به رنگ زرد متمایل به قرمز روشن بوده که پس از عملیات ترمو وود به رنگ قهوه ای در می آید.
کاربرد ترمو چوب

بهترین شرایط نگهداری از ترمو چوب

ترمو چوب باید در مکان خشک نگهداری گردد. انبارهای خنک بهترین مکان برای نگهداری ترموود است. باید چوب ترمو به دقت کاور شده و در مکان مسقف انبار گردد. ترموودها باید به صورت افقی چیده شده و از تکیه‌گاه بای آن‌ها استفاده شود تا از تغییر شکل چوب‌های تحتانی جلوگیری کند. ترموودهای چیده شده نباید با زمین تماس داشته باشند.

تولیدترمو چوب

بشر هزاران سال است که می‌داند چوب در اثر حرارت دادن، مقاوم‌تر می‌شود. جالب است بدانید که بسیاری از روش‌های تولیدی امروزی در جهان مانند عملیات حرارتی مدرن تولید ترمو چوب در کارخانه مازند چوب آریا (MCA) نیز از این قانون اثبات شده تبعیت می‌کنند. در این روش حرارت دادن تدریجی چوب تا دمای مابین ۲۱۰ الی ۲۳۲ درجه سانتی‌گراد در محفظه‌ها‌ی حرارتی ویژه ساخته شده از فولاد ضد زنگ و در فضای بدون اکسیژن انجام می‌شود. عدم حضور اکسیژن به این دلیل است که احتراق چوب در دمای بیش از ۱۴۸ درجه سانتی‌گراد صورت می‌گیرد. این در حالی است که ما برای تولید چوب ترمو استاندارد و بر اساس آنچه که سال‌ها‌ تجربه و تحقیق دانشمندان و مهندسین کشاورزی در دنیا به اثبات رسانده است؛ برای انجام واکنش‌ها‌ی مورد نیاز برای تولید ترموود و صورت گرفتن واکنش‌ها‌ی شیمیایی درون چوب، به دمای بالای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد نیاز داریم. بر طبق این استاندارهای تولید، ما یکی از فاکتورهای احتراق را حذف کرده تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

بر خلاف آنچه که در تولید محصولات چوبی با منشاء شیمیایی و مضر مانند به کاربردن نیتروژن استفاده می‌شود؛ آخرین یافته‌ها تحقیقات موسسه بین‌المللی ترمو وود فنلاند (ITWA) حاکی از آن است که تیمار گرمایی جزو موثرترین و بی‌ضررترین روش‌ها‌ی اصلاح چوب طبیعی است. چرخه عملیات حرارتی تولید ترمو چوب شامل خشک کردن مقدماتی چوب‌ها برای رسیدن به تنش پسماند، سپس گرم شدن الوارهای چوب ترمو تا رسیدن به نقطه تصفیه مواد کانی و در نهایت خنک سازی چوب‌های متراکم و تصویه شده با میزان بخار آب اندازه‌گیری شده می‌باشد. در کارخانه مازند چوب بر طبق آنچه که مهندسی این محصول ضروری دانسته‌اند؛ از بخار آب برای جلوگیری از سوختن یا ترکیدن چوب استفاده می‌شود. از این رو این عملیات منحصر به فرد و تخصصی در شرکت مازند چوب آریا (MCA) که تغییرات شیمیایی اساسی در ساختمان چوب طبیعی ایجاد می‌کند؛ منجر به تولید یک محصول چوبی بادوام، مقاوم در برابر عوامل فیزیکی جوی و پایدار می‌شود. شایان ذکر است که تغییرات موجود در چوب ترمو برگشت ناپذیر بوده و مادام العمر می‌باشد. از این جهت ما طول عمر و کیفیت این محصول را برای سالیان طولانی تضمین می‌کنیم.

ترموود نسل جدیدی از محصولات چوب طبیعی است. ویژگی‌ها‌ی منحصر به فرد این متریال مانند دفع آب، مقاومت در برابر شرایط جوی مخرب و ثبات ابعادی وجه کاربری چند منظوره‌ای را به آن بخشیده است. رنگ قهوه‌ای زیبا و دانه‌ها‌ی چوبی طبیعی در کنار خواص جدید ترمو چوب، این ماده را در مقابل چوب‌ها‌یی که با فرآیند شیمیایی تولید می‌شوند به گزینه‌ای دوستدار محیط زیست تبدیل کرده است. در حال حاضر، فناوری درمان گرمایی چوب یا به عبارتی تولید ترمو چوب توسط شرکت مازند چوب آریا (MCA)، تنها تولیدکننده چوب استاندارد ترمو بر اساس ضوابط موسسه بین‌المللی ترمو وود فنلاند (ITWA) در ایران، سبب شده محصولات این گروه تولیدی به لحاظ درجه کیفی و مرغوبیت بالا، بازار داخلی را تسخیر کند. از آنجا که طبق قوانین تصویت شده در ایالات متحده و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۵ میلادی هیچ ماده افزودنی محافظتی شیمیایی نباید در چوب‌ها‌ی مورد استفاده در فضاهایی مانند زمین بازی کودکان، عرشه خانه‌ها‌ی کنار آب، بیمارستان‌ها‌ و… مجاز نمی‌باشد؛ ما موفق به تزریق تولیدات خود در بازارهای خارجی نیز گشته‌ایم. نمودار رشد چند درصدی صادرات محصولات ما و انجام پروژهای خارجی، حاکی از توانایی مازند چوب در تولید محصول ترمو چوب بر اساس استانداردهای بین‌المللی و روز دنیا است.
بازار چوب ترمو در ایران

بازار چوب ترمو در ایران

با توجه به اینکه در طی ۲ سال گذشته محصولات ترمو چوب ایرانی بر سر زبان‌هاست و درهمین راستا شرکت مازند چوب آریا (MCA) نیز از سال ۱۳۹۶ تولید چوب ترمو را در ایران آغاز نموده است، برای روشن شدن اذهان عمومی در خصوص چوب ترمو، تولید ایران مواردی به شرح ذیل به اطلاع و آگاهی مشتریان و خریداران می رسد.

در حال حاضر می‌توان اذعان داشت که شرکت مازند چوب آریا ( MCA) تنها تولید کننده چوب استاندارد ترمو بر اساس ضوابط موسسه بین المللی ترمو وود فنلاند (ITWA) در ایران است. با سرمایه‌گذاری شرکت مازند چوب آریا و همکاری شرکت یارتک (JARTEK) پیشرو در صنعت ترموود فنلاند در سال ۱۳۹۶خط تولید ترمو چوب با تکنولوژی روز دنیا و با ضوابط موسسه بین‌المللی ترمو وود فنلاند (ITWA در ایران) راه اندازی شد. با توجه به توانمندی شرکت مازند چوب آریا (MCA) در راه اندازی سایت و تامین مواد اولیه مورد نیاز کارخانه که از بهترین و با کیفیت‌ترین چوب‌های کاج مناطق وسیعی از کشور روسیه تامین می شود از عوامل مهم در واگذاری و اهدا امتیاز این صنعت است.
شرکت مازند چوب آریا (MCA) با توجه به سابقه بیست ساله در امر استحصال ،برش و خشک کردن چوب با دستگاه‌های مدرن صنایع چوب در کارخانه شرکت پارسا در منطقه آرخانگلسک کشور روسیه این امر را به راحتی هرچه تمام تر امکان‌پذیر می‌نماید. با توجه به محیا بودن تمامی شرایط جهت احداث خط تولید چوب ترمو، شرکت یارتک با استقرار کادر فنی و مهندسی خود در ظرف چند ماه این امر را محقق نموده و ابتدای سال ۱۳۹۶ خط تولید ترمو چوب در ایران راه‌اندازی گردید، بطوری‌که مکانیزم و پروسه تولید تمام اتوماتیک و بدون هیچ گونه دخالت نیروی انسانی بوده و تمامی مراحل تولید و برنامه اتاق کنترل با نظارت موسسه بین‌المللی ترمو وود فنلاند (ITWA) انجام می‌پذیرد‌، تا در تمامی مراحل تولید ترمو چوب، کنترل و کیفیت محصولات به نحو احسن انجام گیرد.
با توجه به اینکه در طول راه‌اندازی پروژه متخصصین داخلی نیز در تمامی دوره‌های تخصصی زیر نظر کارشناسان موسسه بین‌المللی فنلاند (ITWA) آموزش‌های لازم تئوری و فنی را گذرانده و با توجه به راه‌اندازی آزمایشگاه تخصصی مربوط به ترمو چوب، این شرکت مازند چوب آریا (MCA) قابلیت اظهار نظر در خصوص انواع چوب های ترمو را داراست.
متاسفانه تعدادی از شرکت‌های بازرگانی واردکننده به اظهار نظر فنی وکیفی محصولات چوب ترمو می‌پردازند که هیچگونه امکانات آزمایشگاهی تخصصی را نداشته و حتی نیروهای متخصص دوره دیده نیز ندارند. به لطف راه‌اندازی خط تولید ترمو چوب در حال حاضر با توجه به شرایط فعلی بازار از لحاظ واردات و صادرات و وضعیت متغیر قیمت ارز، روزانه ۳۰۰۰ متر مربع چوب ترمو بدون هیچ گونه مشکل به مشتریان تحویل می‌گردد.
در مقابل شرکت‌های واردکننده چوب ترمو هیچ کدام قادر به تامین تقاضا جهت مصرف در بازار داخلی را نداشته و یا بسیار محدود هستند و همین میزان محدودیت نیز با توجه به شرایط بازار و نابسامانی قیمت ارز امکان رقابت در بازار فروش را ندارند. این امر سبب شده جهت تامین چوب مشتریان خود از محصولات تولید شده شرکت (MCA) استفاده و آن را در بازار عرضه نمایند. متاسفانه در این بین تعدادی از همکاران و شرکت های فعال در این حوضه با سو‌ استفاده از حسن نیت مشتریان اقدام به فروش محصولات ترمو چوب شرکت ( MCA) تحت عنوان ترموود فنلاندی با قیمت بسیار بالا می‌نمایند.
از آن‌جایی که از لحاظ ظاهری امکان تشخیص بین چوب‌های فنلاندی و چوب شرکت ( MCA ) وجود ندارد و تنها راه جلوگیری از این گونه سو استفاده‌ها، اطلاع رسانی درست به مشتریان و خریداران محترم است، به این منظور به استحضار کلیه خریداران و مصرف‌کنندگان کلی و جزیی این محصول می‌رساند حتما جهت خریداری از محصولات ترمو چوب و آگاهی یافتن از سلامت و قیمت دقیق این محصول و جهت جلوگیری از عوامل سودجو حتما خرید از طریق نمایندگی‌های معرفی شده از طریق شرکت و یا تماس با واحد فروش دفتر مرکزی انجام پذیرد. باشد که بتوانیم با جلب نظر و اعتماد مشتریان گرامی امین شما در حسن انتخاب‌تان باشیم. در انتها کلیه مجوزهای تولید و استاندارد چوب ترمو و نامه عضویت و نمایندگی موسسه بین‌المللی ترمو چوب فنلاند (ITWA) در اختیار خریداران محترم قرار می‌گیرد.

نمایش بیشتر بستن
۵ ۲ رای
رتبه بندی