چوب ترمو یا ترمو چوب

ترمو چوب چیست؟

ترمو چوب یا ترمو وود که محصول نهایی فرآیند ترمو (Wood thermo modification اصلاح حرارتی چوب) است، از سال ۲۰۰۰ میلادی در مقیاس تجاری وارد بازار دنیا گردید. در این فرایند چوب، در حضور مقادیر کم اکسیژن، در معرض دماهای بالا قرار گرفته و طی این فرایند، دیواره سلولی اصلاح حرارتی می‌شود.
تخریب اجزای دیواره سلولی (عمدتا همی سلولز) ساماندهی مجدد مولکولی (عمدتا لیگنین) باعث کاهش رطوبت جذب شده و واکشیدگی آن تا میزان ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. در نتیجه، ترمو چوب ثبات ابعادی مناسبی داشته و در شرایط مختلف جوی نسبت به چوب آلات فرآوری نشده ماندگارتر خواهد بود. علاوه برآن، براثر فرایند ترمو، مقاومت چوب در برابر قارچ‌های چوب‌خوار افزایش می‌یابد، این در حالیست که ویژگی‌های مکانیکی چوب ترمو بعلت تصعید برخی مواد چوبی تضعیف می‌شود که لازم است موارد اخیر در هنگام کاربرد چوب ترمو شده مدنظر قرار گیرد.

چوب ترمو

کاربرد ترمو چوب

در کارخانه‌ها از چوب‌های درختان با  برگ‌های سوزنی و پهن، برای تولید ترمو وود استفاده می شود. از بین انواع گونه‌های موجود کاج، نوئل، توس و صنوبر با نتایج بسیار خوبی همراه بودند.

اگرچه هنوز نتایج دقیقی از استفاده بلند مدت از ترمو چوب به دست نیامده است، اما آزمایش‌ها نشان می‌دهد که مقاومت به پوسیدگی ترموود به مراتب بیشتر از چوب سوزنی برگ معمولی است و می تواند برابر با دوام چوب‌های پهن برگ مناطق حاره‌ای باشد. علاوه برآن، ثبات ابعادی خوب موجب افزایش عمر مفید ترموود می‌شود. عمر مفید در محل سرویس، صرف نظر از مقاومت به پوسیدگی به عوامل بسیار زیادی مانند میزان نگهداری و مراقبت از محصول (به ویژه پوشش دهی) و میزان فرسایش محصول بستگی دارد. دستورالعمل‌های ارائه شده دراین کتاب به افزایش طول عمر مفید ترمو چوب کمک می کند.

اگرچه گارانتی خاصی برای ترمو چوب وجود ندارد، اما براساس آزمون‌های انجام شده توسط چندین موسسه تحقیقاتی نتایج مثبت و غیر متناقضی در مورد دوام چوب ترمو ارائه شده است.

 

دوام ترموود به خاطر تغییر در ترکیبات شیمیایی چوب است. همی سلولزهای چوب (ترکیبات قندی) تخریب می‌شوند ودیگر ماده مغذی برای قارچ باقی نمی‌ماند.

 

هیچ نوع ماده شیمیایی طی فرآیند تولید ترموود به چوب اضافه نمی‌شود و تنها بخار آب و انرژی لازم است. به همین علت پس از آن‌که عمر مفید ترموود تمام شد می‌توان مانند چوب معمولی با ضایعات و پسماندهای آن رفتار کرد.

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که ترموود حتی در تماس با سطح زمین هم نمی‌پوسد، اما وقتی به طور دائم در آب غوطه ور باشد و یا در تماس با خاک قرار بگیرد، به خاطر برخی از واکنش‌های شیمیایی، ویژگی‌های مقاومتی خود را از دست می‌دهد. البته مکانیسم آن هنوز شناخته شده نیست و تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است. به همین دلیل توصیه می‌شود که ترموود در تماس پیوسته با خاک مرطوب استفاده نشود.

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که هیچ نوع ماده مضری از ترموود انتشار نمی‌یابد اما ممکن است برای برخی از افراد این بو نامطبوع باشد.

 

با اعمال پوشش سطحی بر روی محصولات ساخته شده از چوب ترمو بوی آن از بین رفته و دیگر هم برنمی‌گردد. اگر ترموود بدون پوشش سطحی استفاده شود، بوی آن به تدریج انتشار یافته تا وقتی که دیگر قابل استنشاق نباشد. مگر اینکه از فاصله بسیار نزدیک آن را بو کرد.

 

آزمون‌های عملی نشان می‌دهد که چسباندن ترموود با انواع چسب‌ها امکان پذیر است.
چون ظرفیت جذب آب چوب ترمو کاهش یافته است، به هنگام استفاده از چسب‌های پایه آب مانند چسب پلی وینیل استات(چسب سفید نجاری )، باید مدت لازم برای خشک شدن چسب در نظر گرفته شود. دستورالعمل‌های ویژه کارخانه‌های چسب سازی برای محصولات خود و کاربرد آن با ترموود به خصوص در مورد پلی وینیل استات، باید همواره مد نظر باشد.

تاکنون آزمون‌های زیادی بر روی نمونه‌های کوچک وسالم ترموود انجام شده است. باید آزمون های بیشتری بر روی نمونه‌های بزرگ‌تر با تعداد مشخص و انواع متفاوت گره انجام شود. به علت محدودیت اطلاعات، توصیه می‌شود از چوب ترمو برای مقاصد ساختمانی که نیاز به تحمل بار طی زمان دارند، استفاده نشود.
کاربرد چوب ترمو

مواد اولیه

درختانی با برگ‌های پهن و درشت که در پاییز ریزش برگ دارند و در بعضی از گونه‌ها نیز همیشه سبز هستند. چوب پهن برگان ریز بافت و محکم با نقش‌های زیبا بوده که معمولا در صنایع مبلمان و دکوراسیون داخلی کاربرد فراوان دارند. از انواع پهن برگان می‌توان به چوب گردو، بلوط، راش و زبان گنجشک(اش) اشاره کرد.

چوب اش یا زبان گنجشک، جزو چوب‌های سخت می‌باشد که در اثر تکنولوژی ترمو وود مقاوم شده و برای تمام محیط‌های بیرونی و محوطه‌های باز و نماهای بیرونی مناسب می‌باشد. نقش این گونه چوب بعد از رنگ کاری بسیار چشم نواز است.

درختانی مقاوم وهمیشه سبز با برگ‌های ریز و سوزنی شکل که دارای بافت چوبی درشت و نرم‌تر نسبت به پهن برگان می‌باشند. از انواع سوزنی برگان می توان انواع سرو،کاج و نراد را نام برد.

چوب کاج از مرغوب‌ترین انواع گیاهان خانواده کاج به شمار می رود که اغلب در مناطق سردسیری همچون اسکاندیناوی و روسیه می‌روید. چوب این نوع کاج به واسطه داشتن مواد صمغی در مقابل پوسیدگی مقاوم‌تر از دیگر سوزنی برگان است. بافت زیبا وسبک بودن الوارها و فراوانی رویش این درختان در جنگل‌های سردسیری آن را به گونه ای ایده‌آل جهت تولید محصولات فرآوری شده همانند ترمو چوب بدل کرده است. چوب این گونه کاج به رنگ زرد متمایل به قرمز روشن بوده که پس از عملیات ترمو وود به رنگ قهوه ای در می آید.
مواد اولیه جوب ترمو

بهترین شرایط نگهداری از ترمو چوب

ترمو چوب باید در مکان خشک نگهداری گردد. انبارهای خنک بهترین مکان برای نگهداری ترموود است. باید چوب ترمو به دقت کاور شده و در مکان مسقف انبار گردد. ترموودها باید به صورت افقی چیده شده و از تکیه‌گاه بای آن‌ها استفاده شود تا از تغییر شکل چوب‌های تحتانی جلوگیری کند. ترموودهای چیده شده نباید با زمین تماس داشته باشند.

نگهداری چوب ترمو

بازار چوب ترمو در ایران

با توجه به اینکه در طی ۲ سال گذشته محصولات ترمو چوب ایرانی بر سر زبان‌هاست و درهمین راستا شرکت مازند چوب آریا (MCA) نیز از سال ۱۳۹۶ تولید چوب ترمو را در ایران آغاز نموده است، برای روشن شدن اذهان عمومی در خصوص چوب ترمو، تولید ایران مواردی به شرح ذیل به اطلاع و آگاهی مشتریان و خریداران می رسد.
در حال حاضر می‌توان اذعان داشت که شرکت مازند چوب آریا ( MCA) تنها تولید کننده چوب استاندارد ترمو بر اساس ضوابط موسسه بین المللی ترمو وود فنلاند (ITWA) در ایران است. با سرمایه‌گذاری شرکت مازند چوب آریا و همکاری شرکت یارتک (JARTEK) پیشرو در صنعت ترموود فنلاند در سال ۱۳۹۶خط تولید ترمو چوب با تکنولوژی روز دنیا و با ضوابط موسسه بین‌المللی ترمو وود فنلاند (ITWA  در ایران) راه اندازی شد. با توجه به توانمندی شرکت مازند چوب آریا (MCA) در راه اندازی سایت و تامین مواد اولیه مورد نیاز کارخانه که از بهترین و با کیفیت‌ترین چوب‌های کاج مناطق وسیعی از کشور روسیه تامین می شود از عوامل مهم در واگذاری و اهدا امتیاز این صنعت است.
شرکت مازند چوب آریا (MCA) با توجه به سابقه بیست ساله در امر استحصال ،برش و خشک کردن چوب با دستگاه‌های مدرن صنایع چوب در کارخانه شرکت پارسا در منطقه آرخانگلسک کشور روسیه این امر را به راحتی هرچه تمام تر امکان‌پذیر می‌نماید. با توجه به محیا بودن تمامی شرایط جهت احداث خط تولید چوب ترمو، شرکت یارتک با استقرار کادر فنی و مهندسی خود در ظرف چند ماه این امر را محقق نموده و ابتدای سال ۱۳۹۶ خط تولید ترمو چوب در ایران راه‌اندازی گردید، بطوری‌که مکانیزم و پروسه تولید تمام اتوماتیک و بدون هیچ گونه دخالت نیروی انسانی بوده و تمامی مراحل تولید و برنامه اتاق کنترل با نظارت موسسه بین‌المللی ترمو وود فنلاند (ITWA) انجام می‌پذیرد‌، تا در تمامی مراحل تولید ترمو چوب، کنترل و کیفیت محصولات به نحو احسن انجام گیرد.
با توجه به اینکه در طول راه‌اندازی پروژه متخصصین داخلی نیز در تمامی دوره‌های تخصصی زیر نظر کارشناسان موسسه بین‌المللی فنلاند (ITWA) آموزش‌های لازم تئوری و فنی را گذرانده و با توجه به راه‌اندازی آزمایشگاه تخصصی مربوط به ترمو چوب، این شرکت مازند چوب آریا (MCA) قابلیت اظهار نظر در خصوص انواع چوب های ترمو را داراست.
متاسفانه تعدادی از شرکت‌های بازرگانی واردکننده به اظهار نظر فنی وکیفی محصولات چوب ترمو می‌پردازند که هیچگونه امکانات آزمایشگاهی تخصصی را نداشته و حتی نیروهای متخصص دوره دیده نیز ندارند. به لطف راه‌اندازی خط تولید ترمو چوب در حال حاضر با توجه به شرایط فعلی بازار از لحاظ واردات و صادرات و وضعیت متغیر قیمت ارز، روزانه ۳۰۰۰ متر مربع چوب ترمو بدون هیچ گونه مشکل به مشتریان تحویل می‌گردد.
در مقابل شرکت‌های واردکننده چوب ترمو هیچ کدام قادر به تامین تقاضا جهت مصرف در بازار داخلی را نداشته و یا بسیار محدود هستند و همین میزان محدودیت نیز با توجه به شرایط بازار و نابسامانی قیمت ارز امکان رقابت در بازار فروش را ندارند. این امر سبب شده جهت تامین چوب مشتریان خود از محصولات تولید شده شرکت (MCA) استفاده و آن را در بازار عرضه نمایند. متاسفانه در این بین تعدادی از همکاران و شرکت های فعال در این حوضه با سو‌ استفاده از حسن نیت مشتریان اقدام به فروش محصولات ترمو چوب شرکت ( MCA) تحت عنوان ترموود فنلاندی با قیمت بسیار بالا می‌نمایند.
از آن‌جایی که از لحاظ ظاهری امکان تشخیص بین چوب‌های فنلاندی و چوب شرکت ( MCA ) وجود ندارد و تنها راه جلوگیری از این گونه سو استفاده‌ها، اطلاع رسانی درست به مشتریان و خریداران محترم است، به این منظور به استحضار کلیه خریداران و مصرف‌کنندگان کلی و جزیی این محصول می‌رساند حتما جهت خریداری از محصولات ترمو چوب و آگاهی یافتن از سلامت و قیمت دقیق این محصول و جهت جلوگیری از عوامل سودجو حتما خرید از طریق نمایندگی‌های معرفی شده از طریق شرکت و یا تماس با واحد فروش دفتر مرکزی انجام پذیرد. باشد که بتوانیم با جلب نظر و اعتماد مشتریان گرامی امین شما در حسن انتخاب‌تان باشیم. در انتها کلیه مجوزهای تولید و استاندارد چوب ترمو و نامه عضویت و نمایندگی موسسه بین‌المللی ترمو چوب فنلاند (ITWA) در اختیار خریداران محترم قرار می‌گیرد.