توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

خصوصیات چوب حرارت دیده یا همان ترمووود چیست؟

خصوصیات چوب حرارت دیده
فهرست مطالب

چوب حرارت دیده یا همان ترموود چوبی است که تولید آن بر اثر فرآیندی شکل می‌گیرد که با اعمال حرارت بر روی چوب باعث تغییر در ترکیب و خصوصیات طبیعی چوب ‌می‌شود. به بیان دیگر سلب کردن توانایی تجزیه چوب معمولی با قرار گرفتن در معرض رطوبت و آفتاب را فراوری ترمووود ‌می‌نامند. پالت‌های چوب حرارت دیده شده در برابر قارچ‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها مقاوم ‌می‌شوند. اگر این فرآیند انجام نشود عوامل زیست محیطی، خاصیت پوسیدگی چوب را افزایش ‌می‌دهند.
در اصلاح عامیانه ترموود چوبی است که با اصلاح حرارتی از طریق یک فرآیند طبیعی و غیر سمی ‌تصفیه شده است. در این فرآیند اساسا چوب را ‌می‌پزند و باعث تغییر آرایش ساختارهای پیوند سلولی آن ‌می‌شوند. این کار در شرایطی انجام می‌شود که چوب در محیطی بدون اکسیژن در دمای ۴۰۰+ درجه سانتی گراد حرارت ‌می‌بیند.
چوب حرارت دیده

چوب حرارت دیده از نظر ساختاری چه تفاوتی با چوب معمولی دارد؟

اصلاح حرارتی از طریق گرما دادن به منظور از بین بردن ترکیبات آلی موجود در سلول‌های چوب انجام ‌می‌شود. بنابراین دیگر بستری برای جذب آب، انبساط و انقباض یا منبع تأمین تغذیه حشرات یا قارچ‌ها نمی‌ماند. گرمای زیاد در چوب دوام ایجاد ‌می‌کند. به طوری که با انجام این فرآیند ترمو چوب برای همیشه در برابر آب، حشرات و پوسیدگی مقاوم ‌می‌شود. از آنجا که این عملیات رطوبت چوب را از بین ‌می‌برد، محصول نهایی یا همان چوب ترموود طبیعتا سبک می‌شود.
الوارهای اصلاح شده حرارتی از نظر ابعادی نیز پایدار هستند. زیرا در برابر انحنا و تاب خوردگی حساسیت کمتری دارد. این کار سبب ‌می‌شود تا مقاومت چوب در برابر حرارت نور آفتاب و همچنین عوامل مخرب آب و هوا افزایش پیدا کند. اگر از چوب ترموو به درستی نگهداری شود و در طول سال به وسیله زدن لاک الکل و جلا مقاوم شود و پوسیدگی پیدا نکند و همچنین تحت فشار سازه‌ای تاب نخورد؛ در حدود ۲۰ یا ۲۵ سال ‌می‌توان از آن در نمای خارج ساختمان استفاده کرد.

آیا چوب اصلاح شده حرارتی از نظر ظاهری متفاوت‌تر است؟

روند افزایش گرمای تدریجی واکنش‌های دائمی‌ را در ساختار چوب ایجاد ‌می‌کند. یکی از این تغییرات دائمی‌، تغییر رنگ حلقه‌های عمیق چوب به رنگ قهوه‌ای است. این در حالی است که به نظر ‌می‌آید چوب از روغن غنی شده است. رنگ تیره چوب ترموود نمای گرمسیری غیر منتظره‌ای را در ذهن بیننده به ارمغان ‌می‌آورد.
با اتمام فرآیند گرمادهی چوب ‌می‌توان به وسیله مواد ممانعت کننده از تخریب اشعه ماورابنفش که نوعی رنگ به حساب ‌می‌آیند؛ الوارها را از چهار طرف و از انتها رنگ کرد. با این کار نه تنها چوب از عوامل تخریب خارجی حفظ ‌می‌شود؛ بلکه رنگ شکلاتی خاصی در ترموود پدیدار ‌می‌شود. این رنگ شکلاتی در اثر قرارگیری مداوم چوب در معرض اشعه ماورابنفش خورشید، به طور طبیعی به سایه خاکستری تبدیل ‌می‌شود.

چوب اصلاح شده حرارتی در چه مواردی قابل استفاده است؟

از آنجا که چوب حرارت دیده مانند قبل دیگر رطوبت را جذب یا نگه نمی‌دارد؛ ‌می‌توان از آن به عنوان متریالی زیبا در چوب نمای ساختمان استفاده کرد. گونه‌هایی از انواع چوب ترمو که معمولاً در محیط‌های خارج از منزل یا محیط مرطوب عملکرد خوبی دارند؛ اکنون ‌می‌توانند به منظورهای مختلفی مانند پارکت، سایدینگ یا کف استفاده شوند. همچنین ‌می‌توان از آنها در محیط‌هایی که مرطوب هستند مانند زیرزمین (به شرط کف سازی مناسب) استفاده نمود.

مزایای چوب اصلاح شده حرارتی در چیست؟

چوب اصلاح شده حرارتی یا همان ترمووود کاملا با محیط زیست سازگار است. زیرا در تولید این محصول از مواد شیمیایی خطرناک هرگز استفاده نمی‌شود. اگر برای نصب آنها از زیر سازهای فلزی استفاده شود به گونه‌ای که به هیچ وجه تحت فشار نباشند؛ این الوارها از نظر ابعادی با دوام و خارق العاده و از نظر کیفیت بسیار پایدار هستند.

یک محصول غیر سمی‌جدید برای استفاده در فضای باز و داخلی

الوار اصلاح شده حرارتی یک جایگزین مناسب برای سازه‌هایی است که قبلا از چوب‌های جنگلی و الوارهای نامرغوب ساخته شده‌اند؛ می‌باشد. ترموود را می‌توان برای مصارف خارجی و به عنوان ارمغانی زیبا از دل طبیعت به منظور کاربردهایی که نیازمند ثبات و دوام متغیرهای کلیدی هستند؛ استفاده نمود.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.