چوب نما و چوب نمای ساختمان

این روزها در سال ۲۰۲۰ انگیزه افراد به استفاده از متریال‌های مدرن در زندگی رو به افزایش است که از بارزترین آن‌ها می‌توان به استفاده از چوب ترمووود اشاره کرد. هر روزه طراحی ساختمان‌ها از طراحی‌های سنتی فاصله می‌گیرد. استفاده از متریال‌های مدرن یکی از ملزومات دیزاین در دنیای مدرن است.
به کارگیری چوب در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان، استخر، ویلا و … در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. استفاده از چوب جلوه و زیبایی منحصر به فردی به نمای داخلی و خارجی ساختمان می‌دهد لذا برای همین در طراحی و اجرا پروژه‌های ساختمانی مورد توجه معماران و طراحان قرار گرفته است.

چوب نما چیست و چطور تعریف می‌شود؟

ترمووود (Thermo wood) یا چوب حرارت ‌دیده به فرآیند تیمار چوب با استفاده از بخار آب و عملیات حرارتی گفته می‌شود که نتیجه آن افزایش طول عمر و دوام چوب می‌باشد.

چوب نما
چوب نما

فرآیند تیمار چوب چیست و چطور انجام می‌شود؟

فرآیند تیمار چوب بستگی به نوع چوب، حجم و رطوبت اولیه آن دارد و به طور میانگین بین ۴۸ تا ۹۶ ساعت زمان میبرد. فرآیند تیمار چوب به سه بخش اصلی تقسیم می شوند که عبارتند از:

  • خشک کردن در دمای بالا
  • عملیات حرارتی
  • خنک کردن

در فرایند تیمار چوب، درجه حرارت بسیار بالایی به چوب اعمال شده که باعث سوختن یا از بین رفتن عوامل جذب رطوبت و کاهش عمر چوب نظیر گلوکز، اسید سیتریک، رزین (صمغ) که در قسمت داخلی چوب هستند می‌شود به این پروسه متبلور کردن چوب گفته می شود.
از بین رفتن عوامل گفته شده موجب کاهش چشمگیر جذب رطوب و دفع آفات چوب شده و باعث بهبود خواص فیزیکی، رنگ عالی و طول عمر بسیار بالا می‌شود.

روش‌های مقاوم سازی چوب نما در برابر تنش های محیطی

شاید ندانید اما در واقع چوب یک ماده زنده است و برای مقاوم سازی آن در برابر تنش‌های محیطی باید از آن در فضای باز با روش‌هایی نظیر اشباع، فرآوری با روغن داغ و فرآوری با حرارت انجام شود. جدیدترین روش مقاوم سازی چوب، ترمووود (ترموود) می‌باشد.

نما چوب
نما چوب

ویژگی‌های یک نما چوب استاندارد

  1. خالص و طبیعی است.
  2. ابعاد آن دارای ثبات می باشند.
  3. سبک است و از ماندگاری بالایی در انواع شرایط آب و هوایی برخوردار است

استانداردهای گفته شده امکان استفاده از نما چوب را در انواع فضاها مانند استخرها، ویلا سازی،تولید مبلمان و چوب نمای ساختمان‌ها ایجاد می‌کند.

کیفیت چوب نمای ساختمان به کدامین عوامل بستگی دارد

  1. مواد اولیه آن با کیفیت باشدو
  2. به اندازه کافی حرارت دیده باشد.
  3. عملیات ترمو استاندارد بر روی آن انجام شده باشد.

کشور فنلاند دارای آب و هوایی است که که باعث شده محصول چوب ترمو آن از کیفیت بالایی برخوردار باشد. چوب‌های فنلاندی درجه کیفیت‌های مختلفی دارند. کیفیت چوب‌های شمال فنلاند از جنوب این کشور بالاتر می باشد به این دلیل که چوب‌های شمال فنلاند از تراکم بیشتری نسبت به چوب‌های جنوب این کشور برخوردار هستند.

چوب نمای ساختمان
چوب نمای ساختمان

لیست قیمت چوب نما در سال ۱۳۹۹

قیمت هر متر مربع چوب نما با توجه به افزایش شدید قیمت ارزی که در سال ۹۹ اتفاق افتاد، قیمت نما چوب از نوسانات زیادی برخوردار شد، لذا می‌بایست برای استعلام قیمت با ما تماس بگیرید. قیمت چوب ترمو ایرانی نیز این شرایط مستثنی نیست.

شرکت مازند چوب آریا به عنوان اولین شرکت تولید کننده چوب نما در ایران افتخار دارد، تا اعلام کند چوب‌های تولید شده توسط ما از کیفیت بسیار بالایی نسب به چوب‌های فنلاندی برخوردارد می‌باشد.

چوب نمای ساختمان مازند چوب آریا بهترین انتخاب کارفرمایان

ما در مازند چوب، ارزان‌ترین قیمت چوب نمای ساختمان ایرانی را به مشتریان خود عرضه می‌کنیم. همچنین نمایندگی شرکت مازند چوب در شهرهای کرج، مشهد، شیراز، اصفهان فروش انواع چوب نمای ساختمان و نما چوب را برای تمامی کارفرمایان با قیمت ویژه ارائه میدهد .

به اشتراک گذاری بر روی facebook
Facebook
به اشتراک گذاری بر روی google
Google+
به اشتراک گذاری بر روی twitter
Twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
LinkedIn
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
Pinterest