چوب نما و اجرای چوب نمای ساختمان

چوب نما چیست؟

چوب نما ، یکی از محبوب‌ترین متریال مورد استفاده در ساختمان‌ها است که بخاطر زیبایی و ظاهر شیک خود مورد استقبال فراوانی در جهان و ایران قرار گرفته است. با گسترش شهرنشینی، شهرها از ساختمان‌های سیمانی پر شده‌است. بشر بیش از گذشته تمایل دارد تا دوباره به طبیعت بازگردد و به همین دلیل استفاده از چوب ترمو نما یا چوب در نما ساختمان  مورد توجه بسیاری از معماران و طراحان قرار گرفته است. به‌کارگیری چوب در نمای ساختمان حس زندگی به انسان بخشیده و او را با طبیعت آشتی می‌دهد.

چوب نما

 طراحی و اجرای چوب نمای ساختمان ، با استفاده از پروفیل‌های چوب ترمو، در اندازه و ضخامت‌های متفاوت، توسط گروه تخصصی مازند چوب آریا ارائه می‌شود.

دسترسی سریع

فرآیند تیمار چوب نما چیست و چطور انجام می‌شود؟

فرایند تیمار چوب همان حرارت دهی است. این فرآیند بستگی به نوع چوب، حجم و رطوبت اولیه آن دارد و به طور میانگین بین ۴۸ تا ۹۶ ساعت زمان می‌برد. فرآیند تیمار چوب به سه بخش اصلی تقسیم می شوند که عبارتند از:

در مرحله اول چوب در دمای بالا حرارت می‌بیند تا آماده حرارت‌دهی در مرحله بعد شود. طول مدت خشک کردن به رطوبت اولیه چوب و ضخامت آن بستگی دارد. این کار برای افزایش مقاومت چوب انجام می‌شود.
مرحله بعدی حرارت‌دهی است که در یک محفظه بسته انجام می‌گیرد. بلافاصله بعد از خشک شدن چوب، قطعه در دمای بالا حرارت می‌بیند تا تغییرات شیمیایی لازم در چوب انجام شود. در مرحله آخر که به آن هوادهی چوب نیز گفته می‌شود، چوب خنک می‌شود. انجام این کار نیازمند صرف وقت و دقت فراوان است. در عملیات حرارت دهی عواملی که موجب کاهش عمر چوب می‌شوند، می‌سوزند که به آن متبلور کردن چوب نیز گفته می‌شود. ترمووود در واقع یک روش مقاوم‌سازی چوب است.

اجرای چوب نمای ساختمان

انواع چوب نمای ساختمان

بسیاری از گونه‌های چوب به طور طبیعی برای انواع چوب نمای ساختمان مناسب هستند؛ زیرا مقاومت طبیعی آنها مانع از پوسیدگی‌شان می‌شود. این خصوصیت نشات گرفته از ذات چوب است که می‌تواند از دسته نرم چوب ها و یا سخت چوب ها باشد. در حال حاضر نیز ترموود‌های تولید شده از چوب‌هایی مانند سرو قرمز و کاج سیبری نیز به دلیل ظاهر مدرن و شیک و همچنین کیفیت بالا برای چوب نمای ساختمان دارند،طرفداران بسیاری دارند.

انواع چوب نما

ترموود بنا بر گونه و نوع درخت به دو دسته کلی نرم چوب‌ها (Soft wood) و سخت چوب‌ها (Hard wood) تقسیم می‌شود.

نرم چوب‌ها

گونه‌های نرم چوب‌ها اغلب متشکل از درختان سوزنی برگ همانند کاج (Pine) و یا صنوبر (Spruce) می‌باشد که پوشش سبز برگ‌های آنها در فصل سرما باقی می‌ماند. بهترین نوع چوب‌های کاج در جهان، گونه‌های کاج فنلاندی است. به دلیل شرایط اقلیمی‌ و زمستان‌های طولانی، درختان کاج تنها ۲ ماه از سال در فصل گرم بوده و فرصت برای رشد دارند و از آنجا که رطوبت خاک در این منطقه بسیار بالا می‌باشد؛ این رطوبت نیز در این دو ماه حفظ می‌گردد. این کوتاه بودن فصل گرم سبب می‌شود تا درخت در این مدت به سمت آفتاب مستقیم حرکت کند و درختان این منطقه بسیار صاف رشد می‌کنند. از این رو درختان کاج فنلاندی برای تهیه الوارهای چوب نما بسیار مناسب می‌باشند.

انواع چوب نمای ساختمان
نما چوب استاندارد

سخت چوب‌ها

سخت چوب‌ها الوارهای مربوط به درختان پهن برگ می‌باشند. از مشهورترین آنها می‌توان به چوب ون (Ash) اشاره کرد. این درختان در زمستان برگریز می‌باشند و در بهار برگ‌های جدید آنها رشد می‌کند. از این رو این چوب ها دارای دانسیته یا همان چگالی کمتری بوده و به دلیل نداشتن گره‌های مرکزی از بافت خاصی برخوردارند که بسیار زیبا و مستحکم می‌باشند.چوب نماهای تهیه شده از این نوع درختان، بیشتر برای مناطقی مانند حمام و استخر که نیاز به مقاومت بالا در برابر رطوبت دارند؛ استفاده می‌شوند.

مقاوم سازی چوب نما در برابر عوامل محیطی

شاید ندانید اما در واقع چوب یک ماده زنده است و برای مقاوم سازی آن در برابر تنش‌های محیطی باید از آن در فضای باز با روش‌هایی نظیر اشباع، فرآوری با روغن داغ و فرآوری با حرارت انجام شود. جدیدترین روش مقاوم سازی چوب، ترمووود (ترموود) می‌باشد.

نمای آجری ساختمان
نمای چوبی ساختمان

ویژگی‌های یک نما چوب استاندارد

خالص و طبیعی است

سبک است و از ماندگاری بالایی در انواع شرایط آب و هوایی برخوردار است

ابعاد آن دارای ثبات می باشند.

استانداردهای گفته شده امکان استفاده از نما چوب را در انواع فضاها مانند استخرها، ویلا سازی، تولید مبلمان و چوب نمای ساختمان‌ها ایجاد می‌کند.

کیفیت چوب نمای ساختمان به کدامین عوامل بستگی دارد؟

کیفیت چوب نمای ساختمان به عوامل مختلفی بستگی دارد. تولید چوب نما به عنوان یک نوآوری عالی در صنعت مصالح ساختمانی و دکوراسیون، هم در مبحث زیبایی‌شناسی و هم در حوزه اهداف عملکردی، یک گزینه محبوب به شمار می‌آید. اما کیفیت این محصول جدید که در اروپا نیز به منظور فاکتور مهمی در صرفه‌جویی مصرف انرژی سرمایشی و گرمایشی در ساخت و سازهای توسعه یافته استفاده می‌شود؛ به عواملی مانند موارد زیر بستگی دارد.
کیفیت چوب نمای ساختمان

برای افزایش کیفیت چوب نمای ساختمان باید از استانداردهای فرآیند تولید چوب ترموود استفاده کرد. مهم است که محصول نهایی با استانداردهای تایید شده انجمن فنلاند سازگاری داشته باشد. برای مثال زمانی که در درون چوب ترک ایجاد می‌شود، نشان دهنده آن است که کیفیت چوب نمای ساختمان مطابق با استانداردهای جهانی نیست. برای تولید مرغوب‌ترین چوب نما نیاز است تا الوارها از گونه‌های چوب‌های با تراکم بالا انتخاب شوند.
چنانچه فازهای تولید چوب ترمو بر اساس استاندارهای تعریف شده از سوی انجمن تولید ترموود فنلاند نباشد؛ کیفیت الوارها در مدت استفاده به شدت کاهش پیدا می‌کند. اگرچه ظاهری شبیه الوارهای استاندارد داشته باشد. الوارهای ترمو اگر از کیفیت گونه چوب متراکم و خوب برخوردار باشند و همچنین استانداردهای لازم برای تولید را پشت سر گذاشته باشند؛ ویژگی‌ها‌ی لازم برای استفاده در نما چوب و فضاهای باز را دارند. اما برای محافظت از اشعه uv خورشید لازم است تا به وسیله رنگ و روغن به منظور پایدار ماندن کیفیت آنها استفاده شود.
روش برش چوب نما، روش پیچ کردن، فاصله پیچ‌ها، استفاده از چوب زیرسازی و جنس پیچ مورد استفاده از دیگر مواردی هستند که استاندارد کیفیت نما چوب را تعیین می‌کنند. 

قیمت چوب نمای ساختمان
اجرا نما چوب

اجرای چوب نما ساختمان

اجرای چوب نمای ساختمان نیازمند فوت و فن مخصوص و مهارت ویژه است. استفاده از چوب درنمای ساختمان بر ارزش و اعتبار آن افزوده و زیبایی آن را دو چندان می‎‌کند؛ برای همین مهم است که این کار به شیوه اصولی انجام شود. ضرورت دارد تا نصابان زبده برای انجام این کار انتخاب شوند تا هنگام نصب، علاوه بر برخورداری از سرعت بالا در اجرای چوب نمای ساختمان، روند کار نیز به درستی پیگیری شود. توصیه می‌شود که برای اجرای چوب نمای ساختمان حتما از متریال اصل و اورجینال و تجهیزات پیشرفته استفاده شود. همچنین تلفیق سنگ و فلز نیز بر زیبایی کار نهایی می‌افزاید.

قیمت چوب نما ساختمان

در قیمت چوب نمای ساختمان عوامل متعددی تاثیر دارد. نوسانات قیمت ارز، موجب می‌شود تا قیمت هر متر مربع چوب نما تحت تاثیر قرار گیرد و موجب می‌شود تا برای خرید چوب نما قیمت چوب ترموود روزانه استعلام شود. از دیگر عواملی که بر قیمت چوب نما اثرگزار است، نوع چوب و ضخامت آن است. مهم است که چوب‌ها به صورت بسته‌بندی محکم و غیرقابل ضربه و رنگ شده تحویل داده شوند.


هزینه تهیه مصالح فلزی برای زیرسازی چوب نمای ساختمان، هزینه تهیه چوب ترمو، رنگ چوب خام ترموود، زیرسازی و دستمزد اجرای نما چوب ترموود از دیگر عوامل اثرگذار بر قیمت نهایی کار خواهند بود. شرکت مازند چوب آریا به عنوان اولین شرکت تولید کننده چوب نما در ایران افتخار دارد، تا اعلام کند چوب‌های ترمو تولید شده توسط ما از کیفیت بسیار بالایی نسب به چوب‌های فنلاندی برخوردارد می‌باشد.

قیمت نما چوب

چوب نمای ساختمانمازند چوب آریا بهترین انتخاب کارفرمایان

شرکت مازند چوب آریا با سال‌ها تجربه در خصوص چوب نمای ساختمان افتخار دارد تا با برخورداری از نمایندگی در اقصی نقاط ایران همچون کرج، مشهد، شیراز و اصفهان مرغوب‌ترین و بهترین نوع چوب نما را به مشتریان گرامی عرضه کند. مازند چوب، ارزان‌ترین قیمت چوب نما ایرانی را به مشتریان خود عرضه می‌کنیم. این شرکت با سابقه دیرینه در عرصه تولید و فروش چوب نما ترمو و برخورداری از مشاوران باتجربه و متخصص، کلیه خدمات مشاوره را به مشتریان وفادار خود ارائه می‌کند.
همکاری دراز مدت کارشناسان مازند چوب آریا با برترین پیمانکاران، معماران و طراحان دکوراسیون موجب شده است تا این شرکت بتواند نبض بازار چوب ترمووود را در دستان خود گرفته و با کلیه نیازهای مشتریان آشنایی کامل داشته باشد. اعتبار این مجموعه اعتمادی است که مشتریان به کارشناسان مازند چوب داشته و محصول نهایی این مجموعه معتبر نشان‌گر اصول کار حرفه‌ای و ذوق هنری و زیبایی شناختی پرسنل آن است.

آخرینپروژه ها

اشتراک در
اطلاع از
guest
۳۲ نظرات
قدیمیترین
جدیدترین رای بیشتر
نظرات
مشاهده همه نظرات
trackback
مریم جعفری
۱ سال قبل

من با همکاری شما یکی از دیوارهای داخل خانه رو از چوب نما استفاده کردم که خیلی خوب شده

abed
۱۱ ماه قبل
پاسخ دادن به  مریم جعفری

با سلام
از اینکه مازند چوب را انتخاب کردید و به ما اعتماد کردید، ممنونم

trackback
سارا اوحدی
۱ سال قبل

آیا از چوب نما در تراس آپارتمان هم میشه استفاده کرد؟

abed
۱۱ ماه قبل
پاسخ دادن به  سارا اوحدی

با سلام
بله نمونه کار اجرایی با چوب ترمو در این زمینه توسط گروه مازند چوب آریا انجام شده است.

trackback
علی احمدی
۱ سال قبل

برای ساخت آلاچیق هم از چوب ترمو استفاده می‌شود؟

abed
۱۱ ماه قبل
پاسخ دادن به  علی احمدی

با سلام
بله از پروفیل های ترموود برای ساخت آلاچیق و پرگولا استفاده می شود.

trackback
شهاب امیری
۱ سال قبل

اجرای چوب نمای ساختمان چقدر زمان میبرد؟

abed
۱۱ ماه قبل
پاسخ دادن به  شهاب امیری

با سلام
زمان اجرای چوب نما بستگی به متراژ و فضایی که میخواهید از ترمووود استفاده کنید.

trackback
محمد صادقی
۱ سال قبل

آیا از نوع خاصی از چوب ترمو برای استخر استفاده کنیم؟

abed
۱۱ ماه قبل
پاسخ دادن به  محمد صادقی

از انواع پروفیل های ترمووود برای این کار می توانید استفاده کنید.

trackback
امیرحسین
۱ سال قبل

آیا از چوب ترمو برای حصار دور حیاط می‌توان استفاده کرد؟

abed
۱۱ ماه قبل
پاسخ دادن به  امیرحسین

بله شما میتوانید از چوب نما برای این کار استفاده کنید. برای مشاوره و راهنمایی با همکاران ما تماس بگیرید.

trackback
مجید فروتن
۱۱ ماه قبل

آیا از چوب نما در ساختمان هایی که منحنی هستند استفاده می شود؟

abed
۱۱ ماه قبل
پاسخ دادن به  مجید فروتن

با سلام
بله در ساختمان با نمای منحنی از چوب نما به صورت عمودی استفاده می شود.

محمد قندهاری
محمد قندهاری
۸ ماه قبل
پاسخ دادن به  abed

سلام وقتتون بخیر، داخل آب و هوای مرطوب مشکلی پیش نمیاد برای نما چوب؟

abed
۸ ماه قبل
پاسخ دادن به  محمد قندهاری

خیر عملیات حرارت دهی چوب به نحوی انجام می شود که در مقابل چوب نما تغییر شکل و ابعاد مقاوم بوده در هر شرایط آّب و هوایی می توان استفاده کرد

محمد قندهاری
محمد قندهاری
۸ ماه قبل
پاسخ دادن به  abed

ممنون ازتون

abed
۸ ماه قبل
پاسخ دادن به  محمد قندهاری

موفق باشید

زهرا مددی
زهرا مددی
۸ ماه قبل

من واسه ویلامون توی شمال از چوب ترمونمای مازند استفاده کردم واقعععععا زیبا شده، در ضمن چند سال هم ازش میگذره و هیچ تغییری تو شکل ظاهرش رخ نداده

abed
۸ ماه قبل
پاسخ دادن به  زهرا مددی

خوشحالیم که مازند چوب آریا رو برای چوب ترمو نما خودتون استفاده کردین

برزو کیانی
برزو کیانی
۸ ماه قبل

جنس چوب نمای ساختمان سفت و شکننده هستن؟

abed
۸ ماه قبل
پاسخ دادن به  برزو کیانی

چوب نما های مازند چوب آریا به ۲ دسته نرم چوب و سفت چوب تقسیم می شوند

sara
sara
۸ ماه قبل

مقاومت چوب نما ها به چه صورت است؟

abed
۸ ماه قبل
پاسخ دادن به  sara

چوب ترمو نما که توسط مازند چوب آریا تولید شده و به صورتی مقاوم سازی شده است که در هر شرایط آب و هوایی به خوبی شکل و ظاهر خود را حفظ می کند

لیلا غفاری
لیلا غفاری
۸ ماه قبل

از کجا میتونم برای مشاوره چوب نما مشاوره بگیرم؟

abed
۸ ماه قبل
پاسخ دادن به  لیلا غفاری

سلام وقت شما بخیر
شما می توانید با شماره ۰۲۱۷۵۴۶۳ تماس بگیرید و همچنین از قسمت چت آنلاین با مشاوره های ما در ارتباط باشید.

کرمانی نژاد
کرمانی نژاد
۸ ماه قبل

هزینه ترمووود چقدر میشه؟

abed
۸ ماه قبل
پاسخ دادن به  کرمانی نژاد

به دلیل نوسانات ارز قیمت چوب ترموود را به صورت روزانه استعلام بگیرید.

جلالیان
جلالیان
۸ ماه قبل

چوب نمای ساختمان وفق برای نمای خارجی هستش یا داخلی هم استفاده میشه؟

abed
۸ ماه قبل
پاسخ دادن به  جلالیان

سلام دوست عزیز
از چوب ترمو نما هم برای نمای داخلی هم خارجی می توانید استفاده کنید.

علی رحمانی
علی رحمانی
۷ ماه قبل

درجه ۱، ممنون از محصولت عالیتون

abed
۷ ماه قبل
پاسخ دادن به  علی رحمانی

ممنون از شما

۴ ۴ رای
رتبه بندی
تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.