توجه : گروه تجهیزات نوین (نوین ساختمان) به مدیریت (آقای سلاحی) همکاری با ما نداشته و شرکت هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد و در قبال استفاده ایشون از نام و لوگوی مازند چوب، پیگرد قانونی خواهد داشت.

معرفی انواع گل‌ های ساختمانی

معرفی-انواع-گل‌-های-ساختمانی
فهرست مطالب

روزگاری زندگی در یک آپارتمان کوچک و علاقه‌مندی به باغبانی با یکدیگر در مغایرت بودند. اما در حال حاضر به لطف توجه سازندگان به این موضوع در کنار دستورالعمل‌های اجرایی از سوی شهرداری، سبب شده تا ساختمان‌های شهری با دارا بودن فضاهایی همچون بالکن، حیاط و روف گاردن بتوانند یک فضای سبز کوچک را برای ساکنین در آنها فراهم کنند. اگرچه این مکان‌ها بخش کوچکی از فضای ساختمانی را به خود اختصاص می‌دهند؛ اما همین مقدار آرامش برای ساکنین بسیار اثر بخش خواهد بود. همانطور که می‌دانید فواید علمی ‌حضور در محیط سرسبز و طبیعی بسیار زیاد است. گیاهان ما را آرام می‌کنند؛ به کیفیت هوا کمک کرده و حتی ممکن است امید به زندگی را افزایش دهند. به این منظور در ادامه به ‌معرفی انواع گل‌ های ساختمانی که می‌توانید از آنها در فضای داخلی آپارتمان، بالکن، حیاط و یا روف گاردن نگهداری کنید می‌پردازیم.

 معرفی انواع گل‌ های ساختمانی و نحوه مراقبت از آنها

با بزرگتر شدن شهرها، آپارتمان‌ها نیز کوچکتر می‌شوند. بنابراین ساکنین شهری در فضاهای محدودتری از مصالح ساختمانی خشک و بی روح همچون سیمان و آجر محصور شده‌اند. اگرچه در حال حاضر برخی از سازندگان و مالکان ساختمان‌ها روی به استفاده از متریال‌های نوین ساختمانی همچون ترموود با منشاء طبیعی برای اجرای نمای چوبی داخل ساختمان، چوب نما و بسیاری از قسمت‌های دیگر آورده‌اند. اما همچنان تعدادی از کارفرمایان و طراحان نیز، این نیاز ساکنین را در نظر نمی‌گیرند.

هم اکنون بسیاری از تکنیک‌ها برای حداکثر رساندن فضای سبز برای ساختمان‌ها اعم از خانه‌های شخصی و یا آپارتمان‌ها وجود دارد. به عنوان مثال و همچنین به استناد تاریخچه چوب در معماری، استفاده از شلف‌های چوبی در دکوراسیون داخلی و یا فضاهای خارجی ساختمان‌ها نه تنها امروزه جزو یکی راهکارهای طراحی دکوراسیون است. بلکه قرار گرفتن گیاهان و گل‌ها در بستری که خود بخشی از طبیعت است به زیبایی و جلوه بخشیدن فضای شما بسیار کمک می‌کند. اما در میان، استفاده از شلف‌هایی که با متریال مرغوب و ضد آب ساخته می‌شوند؛ بسیار اهمیت دارد. زیرا چوب به خودی خود اگر در محیط مرطوب قرار بگیرید؛ دچار پوسیدگی می‌شود. اما در متریالی مانند ترموود معایبی همچون آب پذیری، حمله آفات و حشرات و یا پوسیدگی در اثر تابش اشعه آفتاب برطرف شده است. شما می‌توانید برای استفاده از این متریال بی نقص و یا استعلام قیمت چوب ترموود با نمایندگی‌های معتبر فروش این محصول تماس بگیرید. در ادامه با معرفی چند نوع از محبوب‌ترین انواع گل‌های ساختمانی که در اختیارتان قرار می‌گیرد؛ می‌توانید فضایی آکنده از آرامش و زیبایی برای خود و عزیزانتان فراهم کنید.

 لیستی از گیاهان خاص و بسیار مقاوم برای فضاهای ساختمانی

گیاهانی که به مراقبت و توجه کمتری نیاز دارند برای نگهداری در فضاهای آپارتمانی مناسب‌تر هستند. این گیاهان با دقت بسیار انتخاب شده‌اند و پیشنهادی برای آپارتمان‌های کم نور می‌باشند.

 1. پوتوس Pothos

رنگ سبز برگ‌های این گیاه می‌تواند سمومی ‌مانند فرمالدئید که در اغلب فرش و مبلمان‌های شما یافت می‌شوند را جذب و تجزیه کند. این گیاه می‌تواند در انواع نورمحیط زنده بماند. اما توجه داشته باشید که کم نور ممکن است تنوع برگ‌های آن را کاهش دهد. رطوبت کم مناسب این گیاه است و خاک بسیار مرطوب را دوست ندارد. بنابراین بهتر است هنگام خشک شدن خاک گلدان برای آبیاری آن اقدام نمایید. چنانچه مایل هستید که گیاه بیشتر بارور شود؛ حداقل دو بار در سال (هر شش ماه یا یکبار) آن را با یک کود مخصوص گیاهان آپارتمانی که در اکثر فروشگاهای گل و گیاه یافت می‌شود تغذیه کنید.

شرایط-نگهداری-گیاه-پتوس

نحوه نگهداری از پتوس

 • نور مستقیم و غیر مستقیم
 • آبیاری تابستان ۲ مرتبه در هفته و در زمستان ۱ مرتبه در هفته
 • خاک سبک و لیمونی

 

 1. گیاه مار یا سانسوریا   Sansevieria Trifasciata

گیاهان سانسوریا از تحمل پذیرترین و زیباترین گیاهان آپارتمانی یا محل کار هستند. آنها می‌توانند هفته‌ها در شرایط بی توجهی زندگی کنند؛ بدون اینکه شکل و ظاهر خود را از دست بدهند. این گیاه برای آپارتمان‌های کم نور بسیار عالی می‌باشد. زیرا می‌تواند در محیط‌هایی با نور و آب کم نیز رشد کند. توجه داشته باشید در نور شدید و در نور کم سانسوریا کندتر رشد می‌کند. سانسوریا یکی از گیاهان ویژه‌ای است در تصفیه هوا نقش موثری دارد. این گیاه حداقل ۱۰۷ آلاینده شناخته شده از جمله مونوکسید کربن، مونوکسید نیتروژن، فرمالدئید، کلروفرم، بنزن، زایلن و تری کلرواتیلن موجود در هوا را از بین می‌برد. و یکی از معدود گیاهانی است که اکسیژن را در طول شب آزاد می‌کند. بنابراین گیاه مار یا سانسوریا  یکی از بهترین فیلترهای طبیعی محسوب می‌شود.

شرایط-نگهداری-سانسوریا

نحوه نگهداری سانسوریا

 • نور کامل تا سایه
 • آبیاری هر ۱۰ تا ۱۵ روز یکبار
 • خاک باغچه یا گلخانه ای

 

 1. زاموفیلیا (ZZ-Zamioculcas Zamiifolia)

سومین بخش معرفی انواع گل های ساختمانی متعلق به گل زاموفیلیا است. این گیاه  بومی ‌شرق آفریقا بوده و به دلیل سازگاری بالا، در هر شرایط محیطی می‌تواند رشد کند. به طور معمول همیشه سبز است. این یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی موجود در بازار است که تنها می‌بایست سه بار در ماه آبیاری شود و به ندرت نیاز به جذب آفات دارد.

میزان رشد زاموفیلیا به میزان نور خورشید در محیط بستگی دارد. هرچه بیشتر در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد؛ کمتر رشد می‌کند. بهترین رشد این گیاه در دمای بین ۱۸ تا ۲۶ درجه سانتیگراد است. آبیاری بیش از حد آن ممکن است زاموفیلیا را به دلیل پوسیدگی غده ریشه از بین ببرد. روشنایی و نور غیر مستقیم برای زاموفیلیا  بهترین شرایط است. مطالعه دانشگاه کپنهاگ در سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که این گیاه قادر است ترکیبات آلی فرار بنزن، تولوئن، اتیل بنزن و زایلن را از بین ببرد.

توه داشته باشید گیاه زاموفیلیا برای انسان‌ها و حیوانات خانگی سمی ‌است و بهتر است آن را دور از دسترس کودکان و یا حیوانات خانگی خود قرار دهید.

شرایط-نگهداری-زاموفیلیا

شرایط نگهداری زاموفیلیا

 • نور مستقیم و غیر مستقیم
 • آبیاری هفته ای یکبار
 • ترکیبی از کوکوپیت، پرلایت و خاک برگ

 

 1. گیاه چدن یا برگ عبایی Aspidistra Elatior

در این بخ از معرفی انواع گل های ساختمانی به برگ عبایی که به عنوان گیاه چدن نیز شناخته می‌شود؛ می‌رسیم جالب است بدانید از بین رفتن این گیاه در اثر بی توجهی تقریبا غیرممکن است. بنابراین اگر آبیاری آن را فراموش کرده‌اید یا  آن را به یک نقطه تاریک برده‌اید؛ و یا به طور کلی فراموش کرده‌اید که به این گیاه رسیدگی کنید خواهید دید که با کمال آرامش به رشد خود ادامه می‌دهد. گیاه برگ عبایی قادر به مقابله با نور ضعیف، شرایط نامناسب و همچنین تحمل درجه حرارت گرم یا سرد هوا می‌باشد. آنها به نور کم گرایش دارند و با آب بسیار کم و خاک ضعیف می‌توانند به راحتی زنده بمانند. آب بیش از حد ممکن است باعث پوسیدگی ریشه آن شود و بهتر است در موقعیتی به دور از آفتاب مستقیم قرار گیرد تا از سفید شدن برگ آن جلوگیری شود.

نحوه نگهداری از برگ عبایی

 • نورکم تا متوسط
 • آبیاری تابستان ۲ بار در هفته و در زمستان ۱ بار در هفته
 • خاک با مقادیر مساوی شن و ماسه

 

 1. دراسنا Dracaena

در معرفی انواع گل های ساختمانی به گل دراسنا رسیدیم. این گل از گیاهان آپارتمانی محبوب و بسیار سرسخت به شمار می‌آید. بیش از ۳۰ گونه متنوع دارد و خانواده بزرگی از گیاهان را در برمی‌گیرد. این گل به خون سیاوشان نیز مشهور بوده و دارای برگهای زیبا و راه راه سبز رنگ است. آنها نور زیاد را دوست ندارند؛ بنابراین از تابش مستقیم نور خورشید بر روی آن خودداری کنید. در مجموع گل دراسنا به نور متوسط، خاک همیشه مرطوب، گرمای زیاد، رطوبت هوای ۵۰ تا ۸۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.

دراسنا از گیاهان تصفیه کننده هوا است که نور کم باعث کم رنگ شدن برگ‌های آن و نور زیاد هم باعث سوختن نوک و حاشیه برگ‌ها می‌شود. دراسنا یک گیاه زیبا اما سمی‌ می‌باشد؛ اگرچه سم آن برای انسان خطرناک نیست. چنانچه از آن را در محیط خانه نگهداری می‌کنید؛ باید مراقب حیوانات خانگی خود باشید. زیرا جویدن برگ‌های سمی‌این گیاه توسط حیوانات سبب بروز علائمی‌ همچون استفراغ و ترشح بزاق زیاد شده که در نتیجه باعث کم آبی بدن حیوان خواهد شد.

شرایط نگهداری از دراسنا

 • نور متوسط و غیر مستقیم
 • آبیاری تابستان ۲ تا ۳ بار در هفته و در زمستان ۱ بار در هفته
 • خاک رس با کمی‌خزه
 1. آنتوریوم   anthurium

نوبت به ششمین معرفی انواع گل های ساختمانی رسیده است. گل آنتوریوم یا فلامینگو بومی ‌مناطق گرمسیری و جنگل‌های پر باران جنوب آمریکاست و با نام انگلیسی Anthurium،andreanum ،tailflower ،laceleaf  شناخته می‌شود. نام‌های رایج این گیاه شامل آنتوریوم، گل بیدمشک، گل فلامینگو و جلبک است. این گیاه به طیف‌ها و گونه‌های گسترده‌ای وجود دارد. گل‌های این گیاه نماد خونگرمی ‌و مهمان نوازی است و به عقیده برخی موجب خوش شانسی می‌شود.

دوره گلدهی آنتوریوم بسیار طولانی است؛ بنابراین این گیاه از گیاهان آپارتمانی همیشه گلدار محسوب می‌شود. گونه‌های گلدار این گیاه به دلیل داشتن گلهای چند رنگ و یا سنبله‌های قرمز، صورتی و زرد رنگ طرفداران زیادی دارند. گیاهان آنتوریوم در نور غیر مستقیم خورشید به خوبی رشد می‌کند. قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب به جز ماه‌های فصل زمستان را دوست ندارند. خاک این گیاه همیشه باید مرطوب باشد؛ اما این به معنی خیس و غرقابی بودن آن نیست. بلکه هر وقت سطح خاک شروع به خشک شدن کرد می‌بایست آبیاری شود. آنتوریوم در صورت خورده شدن بسیار سمی‌است. بنابراین در صورت داشتن حیوانات خانگی و یا کودکان می‌بایست بسیار مراقب آنها باشید. همچنین دقت کنید شیره این گیاه نیز می‌تواند باعث تحریکات پوستی شود.

شرایط-نگهداری-گیاه-آنتوریوم

شرایط مراقبت و نگهداری از آنتوریوم

 • نور متوسط و غیر مستقیم
 • آبیاری تابستان ۲ تا ۳ بار در هفته و در زمستان ۱ بار در هفته
 • ترکیب خاک برگ، ماسه و کمی‌خاک باغچه

 

 1. بگونیا Begonia

برخی انواع بگونیا را برای گل‌هایشان پرورش می‌دهند و بعضی دیگر به دلیل برگهای زیبای آن. رشد بگونیا به عنوان گیاهان آپارتمانی فقط به کمی‌دانش نیاز دارد تا بتوانید آنها را به بهترین شکل نگهداری کنید. یكی از نكات بگونیا در معرفی انواع گل های ساختمانی، این است که باید در معرض نور غیرمستقیم و همچنین رطوبت فراوان باشد. اگر هوای خانه شما به خصوص در زمستان خشک است؛ ایده خوبی است که در زیر گلدانی آن مقداری آب بریزید. این امر به بگونیاهای در حال رشد شما اجازه می‌دهد تا رطوبت مورد نیاز خود را از طریق ریشه دریافت کند. بسیاری از متخصصان پیشنهاد می‌کنند قبل از اینکه آنها را آبیاری کنید؛ در پی نشانه‌های کم آبی گیاه مانند افتادگی برگ‌ها باشید. توجه داشته باشید بگونیا برای حیوانات اهلی سمی ‌است و برای انسان ممکن است باعث بروز واکنش‌های آلرژیک شود.

شرایط مراقبت از بگونیا

 • نور متوسط و غیر مستقیم
 • آبیاری هفته‌ای ۱ مرتبه
 • خاک کمپوست یا ترکیب خاک برگ و پیت ماس
 1. شفلرا Schefflera

یکی از دلایل محبوب بودن شفلرا این است كه مراقبت از آن بسیار آسان است. اما بدان معنی هم نیست که رسیدگی به آن را کاملا فراموش کنید. در دستورالعمل مراقبت از گیاه شفلرا دو بخش بسیار مهم وجود دارد. اول نورگیری صحیح و دوم آبیاری مناسب. گیاه شفلرا خواستار نور متوسط و غیر مستقیم است. به این معنی که به نور روشن اما غیرمستقیم نیاز دارند. نور کم سبب بلند شدن ساقه بدون برگ و نور زیاد سبب سوختن برگ‌های این گیاه می‌شود. توجه داشته باشید كه آب دهی صحیح به سالم ماندن گیاه شفلرا كمك می‌كند. برای آبیاری صحیح صبر کنید تا خاک گلدان خشک شود و سپس در هنگام آبیاری، خاک را کاملاً خیس کنید. زرد شدن برگ‌های گیاه نشانه این است که ممکن است به گلدان زیاد آب داده باشید. جالب ترین نکته در مورد این شلفرا این واقعیت است که آن به عنوان یک فیلتر هوا و سم زدا عمل می‌کند. برگ‌های شفلرا  اکسیژن را آزاد کرده و آلاینده‌ها را جذب می‌کنند.

توجه داشته باشید شیره گیاه شفلرا حاوی کریستالهای اگزالات کلسیم است که در صورت تماس دست با برگ‌های گیاه می‌تواند باعث سوزش جزئی پوست شود. هنگام دست زدن به گیاه، بهتر است از دستکش استفاده کنید تا از تحریک پوستتان جلوگیری شود. این گیاه برای سگ‌ها و گربه‌ها سمی می‌باشد. نشانه‌هایی که حیوان خانگی شما ممکن است گیاه را خورده باشد؛ شامل سوزش دهان، لب و زبان، خوابالودگی بیش از حد، مشکل در بلع و استفراغ است. اگر گمان می‌کنید حیوان خانگی شما این کار را کرده است؛ حتما با یک پزشک متخصص حیوانات تماس بگیرید.

 نحوه مراقبت از شلفرا

 • نور متوسط و غیر مستقیم
 • آبیاری تابستان ۲ تا ۳ بار در هفته و در زمستان ۱ بار در هفته
 • خاک میکس خزه دار

در این مقاله به ‌معرفی انواع گل‌ های ساختمانی به تعداد محدود پرداختیم. شما می توانید برای خرید هر یک هر گل های مناسب با فضای داخلی خود با متخصیص این حوزه مشورت کنید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاریخچه چوب در معماری

اعطای نمایندگی رسمی مازند چوب آریا در استان اصفهان و استان فارس

مجموعه مازند چوب آریا آمادگی دارد به مجموعه های واجد شرایط و معتبر در اصفهان و شهر شیراز نمایندگی رسمی اعطا کند.